Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

18 sierpnia 2020

Udział uczniów ZS im. prof. Emila Chroboczka. Święto Wojska Polskiego

fot. A. Bubczyk

fot. A. Bubczyk

Dnia 15 sierpnia 2020 roku uroczystość z okazji# Święta Wojska Polskiego oraz 100. Rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej – „Cudu nad Wisłą” w Szubinie rozpoczęto Mszą świętą w intencji poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w Kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Po zakończeniu nabożeństwa, mieszkańcy, liczne delegacje oraz poczty sztandarowe przemaszerowały w kolumnie na Plac Wolności, gdzie odbyła się dalsza część obchodów z okazji 100. rocznicy Cudu nad Wisłą. W związku z panującą pandemią COVID-19 zachowywano reżim sanitarny oraz stosowano się do obowiązujących wytycznych i zaleceń.

W uroczystości uczestniczyli m.in. Radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Marek Domżała, Przewodniczący Rady Powiatu Nakielskiego Zbigniew Sabaciński, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Szubinie Anna Kijowska, Burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski, ks. Kanonik Tadeusz Lesiński, liczne delegacje Kurkowych Bractw Strzeleckich z Województwa Kujawsko-Pomorskiego, które po uroczystości uczestniczyły na strzelnicy w Lasku Wesółka w XX Strzelaniu z okazji „Cudu nad Wisłą” dla upamiętnienia zwycięstwa Polski nad Rosją Sowiecką w 1920 r. oraz przedstawiciele służb mundurowych Szubina Policji i PSP. Pierwszym elementem programu uroczystości na Placu Wolności pod Pomnikiem było odśpiewanie Hymnu Państwowego – Mazurka Dąbrowskiego Po oficjalnych przemówieniach przyszedł czas na odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej oraz złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem. Tablicę dedykowaną mieszkańcom ziemi szubińskiej, bohaterom wojny Polsko-Bolszewickiej 1919-1921 o niepodległość i granice Państwa Polskiego w 100. rocznicę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej odsłonili Mariusz Piotrkowski, Anna Kijowska, mjr rez. Jarosław Odrobiński – nauczyciel w ZS oraz prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Szubinie Andrzej Kokociński. Jej poświęcenia dokonał ks. Tadeusz Lesiński. Po tym nastąpiło złożenie kwiatów pod odsłoniętą Tablicą memoratywną przez delegacje uczestniczące w uroczystości. Na zakończenie zgromadzeni wysłuchali pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego. Dodatkową atrakcją były dwa wystrzały z armaty, którą zabezpieczyli Bracia z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Kcyni.

Nasza szkoła z racji realizacji dodatkowego przedmiotu edukacji wojskowej została zaproszona przez władze samorządowe Szubina i Prezesa Bractwa Strzeleckiego w Szubinie do grona Organizatorów tej podniosłej uroczystości. Był to dla nas ogromny zaszczyt. Pomimo wakacji i upalnego dnia nasza młodzież nie zawiodła meldując się liczną delegacją na zbiórkę, na czele z Dyrektor Alicją Jaśkowiak. Uczniowie z Technikum - Kadeci klas wojskowych w mundurach weszli w skład Pocztu Sztandarowego szkoły, pełnili wartę honorową przy Pomniku oraz nieśli po raz pierwszy na uroczystości zakupioną flagę biało czerwoną.

Dziękujemy uczniom za wypełnienie obowiązku oddania czci i chwały Potomnym, naszym bohaterom, którzy walcząc 100 lat temu przelali krew w obronie Ojczyzny i Europy przed nawałnicą ze strony Rosji bolszewickiej. Na cześć tego historycznego zwycięstwa zbrojnego w dziejach oręża polskiego w Bitwie Warszawskiej 15 sierpnia 1920 roku ponownie od 1993 roku dzień 15 sierpnia stał się Świętem Wojska Polskiego.

Materiał: A. Bubczyk

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 3 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)