Uczniowie odwiedzili zakład karny. O pracy za murami więzienia

fot. st. szer. Krzysztof Kinderman
Więzienie Czy warto ubrać mundur Służby Więziennej i czy praca w Służbie Więziennej jest „ok”? #Wizyta uczniów z Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie w wysokich murach Zakładu Karnego w Potulicach.
Przyszłość w mundurze
To było intensywne spotkanie, które pozwoliło zaprezentować misję i zadania jakie stoją przed Służbą Więzienną, a także pokazać szeroki wachlarz podejmowanych działań. Więzienie to system powiązanych ze sobą struktur, które wzajemnie się przenikają, co pozwala na sprawne i optymalne funkcjonowanie poszczególnych komórek. W strukturze potulickiej jednostki penitencjarnej znajdziemy dział ochrony, dział penitencjarny, dział kwatermistrzowski, dział ewidencji, dział finansowy, dział kadr, dział techniki i łączności, dział organizacyjno-prawny, służbę zdrowia a także dwa oddziały terapeutyczne. Różne obszary zainteresowań można rozwijać nosząc mundur, w każdym z wyżej wymienionych działów znajdziemy specjalistów z różnorodnych dziedzin. Projektując swoją wizję przyszłości warto także ten aspekt wziąć pod uwagę.
Stawiamy na rozwój
Już na wstępie zaznaczyliśmy, że wysokie mury otaczające zakład, to mur, za którym funkcjonariusze realizują się zawodowo, zdobywając dodatkowe wykształcenie, awansując na wyższe stanowiska służbowe i podnosząc swoje kwalifikacje poprzez udział w szkoleniach i kursach. Noszenie munduru nie musi oznaczać jednokierunkowego rozwoju, gdyż pełnienie służby w poszczególnych działach wymaga różnych kwalifikacji i kompetencji.
Poznanie struktury zakładu
W otoczeniu funkcjonariuszy, którzy podzielili się doświadczeniami zza więziennego muru, uczniowie zostali oprowadzeni po terenie Zakładu Karnego w Potulicach. Ich dotychczasowe wyobrażenie więzienia, jak mówili, całkiem różniło się od tego co zobaczyli na żywo. Uczniowie obejrzeli oddział terapeutyczny dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo, gdzie kierownik tego oddziału, mjr Monika Grabowska omówiła specjalistyczne oddziaływania prowadzone wobec skazanych odbywających karę w systemie terapeutycznym. Ponadto pokazano jak ważnym środkiem oddziaływania penitencjarnego i formą aktywizacji jest zatrudnienie osób pozbawionych wolności - uczniowie zobaczyli jak skazani pracują w hali produkcyjnej Hjort Knudsen Polen znajdującej się na terenie Zakładu Karnego w Potulicach. Ostatnim punktem była wizyta w oddziale teraputycznym dla skazanych uzależnionych od alkoholu, w którym kierownik mjr Magdalena Kuzimska omówiła specyfikę pracy z osobami uzależnionymi.
Materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria




Czytaj również
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)