Dziś mamy 7 października 2022, piątek, imieniny obchodzą:

17 września 2022

Uczniowie na festynie archeologicznym. Poznali dawne zwyczaje

fot. powierzone

fot. powierzone

W czwartek, 15 września klasy piąte i szósta sportowa wzięły udział w # XXVII Festynie Archeologicznym w Biskupinie.

 W tym roku festyn odbywał się pod hasłem "Matka natura w różnych odsłonach".
Nasze atrakcje rozpoczął przejazd kolejką wąskotorową ze Żnina do Biskupina. Biskupin powitał nas piękną słoneczną pogodą, więc wzięliśmy udział w plenerowym wykładzie na temat mitów i symboliki wywodzących się z ich przekazu.Następnie przeszliśmy na teren osady. Tutaj czekała na nas moc atrakcji. Dzieci poznały dawne sposoby wykorzystania surowców naturalnych i mogły samodzielnie wykonać gliniane naczynia, ozdoby z metalu, wisiorki z własnoręcznie wykonanych koralików. Nie zabrakło również strzelania z łuku pod okiem pradawnego woja.

Odwiedziliśmy także osadę, która została stworzona na potrzeby filmu "Stara baśń". Nasi uczniowie z dużym zaangażowaniem wzięli udział w organizowanych tam warsztatach lepienia w glinie z użyciem szablonów i w
ten sposób wykonali cudne figurki zwierząt. Obserwowaliśmy również,jak żyli osadnicy, w jaki sposób wytwarzali nie tylko naczynia, ale również broń, ubrania, jak przygotowywali jedzenie.

Z Biskupina każde dziecko wyjechało z wyjątkowymi pamiątkami, bo zrobionymi własnoręcznie. Na koniec zatrzymaliśmy się przy ruinach zamku w Wenecji, gdzie urządziliśmy sobie sporą sesję zdjęciową.
Pełni wrażeń wróciliśmy do Nakła. Chciałabym dodać, że uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę i Nakło, zachowywali się na najwyższym poziomie i jesteśmy z nich dumni.

materiał: A. Łuczak-Brandt, M. Stachowska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

„Toksyczna agentura”. Bezpieka i jej tajni współpracownicy

Kolejna książka doktora Adama Węsierskiego pt. #„Toksyczna agentura”, t. 3, Toruń 2022, która prezentuje ponad 200 biogramów TW komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz ich szkodliwość.

(czytaj więcej)
0

Potrzeby psa i kota. Czyli szczęśliwy pupil nie tylko od święta

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest co roku 4 października#. Data ta stała się międzynarodowym świętem praw i dobrostanu zwierząt. Jako opiekunowie czworonożnych pupili chcemy zapewnić im szczęście i zdrowie. Jak to zrobić? Wystarczy każdego dnia zadbać o zaspokojenie potrzeb behawioralnych naszego psa i kota. A z okazji ich święta celebrujmy wspólny czas podczas spaceru, zabawy lub częstując ulubieńca zdrowym smakołykiem.

(czytaj więcej)
0

1 października. Jak ucztować w Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu?

Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę, że# w Polsce coraz więcej osób ogranicza ilość spożywanego mięsa. Eksperci PIE, powołując się na dane z ankiety Global Consumer Survey z 2021 r., wskazali, że 7 proc. osób w wieku 18-29 lat jest wegetarianami, a 1 proc. weganami. Według badań przeprowadzonych przez Maczfit, w aglomeracjach miejskich może być nawet 20% wegetarian. Tymczasem jeszcze w 2014 r. CBOS podawał, że wegetarianizm deklaruje zaledwie 1% społeczeństwa. Wzrost jest zatem ogromny, a Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu świętuje coraz więcej osób.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)