Dziś mamy 18 sierpnia 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

14 stycznia 2022

Tereny zielone w gminie. Niecały hektar lasów mniej

fot. archiwum

fot. archiwum

Na terenie gminy Mrocza nie brakuje terenów zielonych. Przeważającą część z nich stanowią lasy. Jaka jest ich powierzchnia?

Zgodnie z danymi z opracowanego na lata 2022--2025 programu ochrony środowiska w gminie Mrocza, na terenie gminy Mrocza znajduje się łącznie ponad 2 tysiące 256 hektarów lasów. Stopień lesistości tej gminy wynosi 15%. To znacznie mniej niż średni stopień zalesienia dla województwa kujawsko-pomorskiego, który wynosi 23,5%, a także mniej niż w skali powiatu nakielskiego, gdzie wskaźnik lesistości wynosi 23%. Najwięcej lasów to te, które są zarządzane przez Lasy Państwowe. Stanowią one ponad 90% całej powierzchni lasów, a jest ich ponad 2 tys. hektarów. Gmina Mrocza leży na terenie nadleśnictw Szubin i Runowo. Pozostałe lasy to lasy prywatne, których łączna powierzchnia wynosi ponad 200 hektarów oraz lasy gminne – tych jest niewiele ponad półtora hektara. Lasy na terenie gminy to przede wszystkim lasy sosnowe – ponad 60% ich powierzchni zajmuje ten gatunek drzew. Poza tym w dużej ilości występują również lasy, w których dominują: dąb, olcha oraz brzoza. Pod względem wieku w gminie Mrocza dominują lasy, które mają od 40 do 60 lat – jest ich ponad 20%. Ze wspomnianej powierzchni ponad 2 tys. hektarów, prawie jedną czwartą zajmują tzw. lasy ochronne. – Pełnią one wyłącznie lub dodatkowo funkcje pozaprodukcyjne związane m.in. z ochroną gruntów, wód, przyrody, infrastruktury oraz terenów zamieszkałych przez człowieka i zagrożonych skutkami zjawisk żywiołowych – czytamy we wspomnianym programie ochrony środowiska. W gminie Mrocza lasy ochronne pełnią funkcje ochrony wody – to ponad 440 hektarów oraz stanowią ostoje dla zwierząt na powierzchni ponad 15 hektarów.

Nadal negatywne skutki nawałnicy
W sierpniu 2017 roku przez powiat nakielski przeszła nawałnica, która poważnie uszkodziła również lasy na terenie gminy Mrocza. Mimo że lasy zostały uporządkowane, nie są wolne od zagrożenia. Przede wszystkim, w wyniku różnych niekorzystnych zjawisk po nawałnicy, ale także w wyniku suszy, lasy atakowane są przez różnego rodzaju szkodniki – głównie korniki. Lasom zagraża również jemioła, a tym, które są odnowione i niedawno nasadzone – zwierzyna, dla których młode sadzonki stanowią pożywienie. Warto dodać, że mimo nawałnicy ogólna powierzchnia lasów na terenie gminy zwiększyła się w latach 2016--2020 o ponad 3 hektary. Nie dotyczy to lasów prywatnych. Tych jest mniej o 4 hektary, a ich powierzchnia zmniejszyła się w 2017 roku właśnie po wspomnianej nawałnicy. Łącznie powierzchnia wszystkich lasów zmniejszyła się w ciągu 4 latach o niecały hektar.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    Duch lasu placze, w dniu 15-01-2022 13:39:08 napisał:

    Nawalnica Nawalnica proszę sobie przybliżyć lasy na Google Maps z pozycji satelity to dopiero tragedia. Z daleka wszystko gra jak przybliżymy obraz widać połacie wycięte i to tak umiejętnie lasy znikają ze na mapie nie widać. Nie tylko u nas zobaczcie Warie, Mazury i inne części Polski.Pisiory wyprzedały drzewo wszędzie.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Ramki ślubne
39,90PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Stres w pracy oraz jego wpływ na występowanie wypadków przy pracy
49PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Odśwież pokój na nowy rok szkolny! Szybka metamorfoza

Zbliżający się nowy rok szkolny to zwykle emocjonujący czas dla dzieci i rodziców.# Ekscytacja dziecka na myśl o powrocie do szkoły, miesza się z żalem za kończącymi się wakacjami. Pojawia się tęsknota za szkolnymi kolegami, a wrodzona, dziecięca ciekawość, przekłada się na motywację do nauki i zabawy. Dla rodziców z kolei to moment, w którym chcą jak najlepiej przygotować dziecko do tego, by czerpało z chodzenia do szkoły maksimum satysfakcji. Istotne są tutaj nie tylko kupno zeszytów czy książek, ale również zaaranżowanie wnętrza pokoju dziecięcego tak, by zachęcało do efektywnej nauki, jak i pozwalało na odpoczynek.

(czytaj więcej)
0

Sprzedaż pożyczek. W porównaniu do roku ubiegłego wzrost o 19%

W lipcu 2022 r. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 307,5 tys. nowych# pożyczek o wartości 793 mln zł. W porównaniu do lipca 2021 r. liczba udzielonych pożyczek wzrosła o 19,1%, a wartość o 18,0%.

(czytaj więcej)
0

Prawie 48,5 mln zł. Tyle mieszkańcy regionu przekazali dla organizacji

W 2022 roku mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego #po raz kolejny pokazali, że chętnie wspierają bliskie im cele przekazując w swoich rozliczeniach PIT prawie 48,5 mln zł dla organizacji pożytku publicznego. To rekordowa kwota wyższa o ponad 6 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem. Kwoty te rosną z roku na rok.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)