Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

14 stycznia 2022

Tereny zielone w gminie. Niecały hektar lasów mniej

fot. archiwum

fot. archiwum

Na terenie gminy Mrocza nie brakuje terenów zielonych. Przeważającą część z nich stanowią lasy. Jaka jest ich powierzchnia?

Zgodnie z danymi z opracowanego na lata 2022--2025 programu ochrony środowiska w gminie Mrocza, na terenie gminy Mrocza znajduje się łącznie ponad 2 tysiące 256 hektarów lasów. Stopień lesistości tej gminy wynosi 15%. To znacznie mniej niż średni stopień zalesienia dla województwa kujawsko-pomorskiego, który wynosi 23,5%, a także mniej niż w skali powiatu nakielskiego, gdzie wskaźnik lesistości wynosi 23%. Najwięcej lasów to te, które są zarządzane przez Lasy Państwowe. Stanowią one ponad 90% całej powierzchni lasów, a jest ich ponad 2 tys. hektarów. Gmina Mrocza leży na terenie nadleśnictw Szubin i Runowo. Pozostałe lasy to lasy prywatne, których łączna powierzchnia wynosi ponad 200 hektarów oraz lasy gminne – tych jest niewiele ponad półtora hektara. Lasy na terenie gminy to przede wszystkim lasy sosnowe – ponad 60% ich powierzchni zajmuje ten gatunek drzew. Poza tym w dużej ilości występują również lasy, w których dominują: dąb, olcha oraz brzoza. Pod względem wieku w gminie Mrocza dominują lasy, które mają od 40 do 60 lat – jest ich ponad 20%. Ze wspomnianej powierzchni ponad 2 tys. hektarów, prawie jedną czwartą zajmują tzw. lasy ochronne. – Pełnią one wyłącznie lub dodatkowo funkcje pozaprodukcyjne związane m.in. z ochroną gruntów, wód, przyrody, infrastruktury oraz terenów zamieszkałych przez człowieka i zagrożonych skutkami zjawisk żywiołowych – czytamy we wspomnianym programie ochrony środowiska. W gminie Mrocza lasy ochronne pełnią funkcje ochrony wody – to ponad 440 hektarów oraz stanowią ostoje dla zwierząt na powierzchni ponad 15 hektarów.

Nadal negatywne skutki nawałnicy
W sierpniu 2017 roku przez powiat nakielski przeszła nawałnica, która poważnie uszkodziła również lasy na terenie gminy Mrocza. Mimo że lasy zostały uporządkowane, nie są wolne od zagrożenia. Przede wszystkim, w wyniku różnych niekorzystnych zjawisk po nawałnicy, ale także w wyniku suszy, lasy atakowane są przez różnego rodzaju szkodniki – głównie korniki. Lasom zagraża również jemioła, a tym, które są odnowione i niedawno nasadzone – zwierzyna, dla których młode sadzonki stanowią pożywienie. Warto dodać, że mimo nawałnicy ogólna powierzchnia lasów na terenie gminy zwiększyła się w latach 2016--2020 o ponad 3 hektary. Nie dotyczy to lasów prywatnych. Tych jest mniej o 4 hektary, a ich powierzchnia zmniejszyła się w 2017 roku właśnie po wspomnianej nawałnicy. Łącznie powierzchnia wszystkich lasów zmniejszyła się w ciągu 4 latach o niecały hektar.

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    Duch lasu placze, w dniu 15-01-2022 13:39:08 napisał:

    Nawalnica Nawalnica proszę sobie przybliżyć lasy na Google Maps z pozycji satelity to dopiero tragedia. Z daleka wszystko gra jak przybliżymy obraz widać połacie wycięte i to tak umiejętnie lasy znikają ze na mapie nie widać. Nie tylko u nas zobaczcie Warie, Mazury i inne części Polski.Pisiory wyprzedały drzewo wszędzie.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)