Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

05 lipca 2021

Szczepisz się poza granicami Polski. Co z certyfikatem?

fot. pacjent.gov.pl

fot. pacjent.gov.pl

Jesteś polskim obywatelem, ale studiujesz lub# pracujesz w jednym z krajów UE i tam się szczepisz? Dostaniesz Unijny Certyfikat COVID kraju, na terenie którego odbyło się szczepienie.

Szczepiąc się poza Polską, otrzymujesz zaświadczenie, które zostało wydane przez dany kraj. Jeśli szczepienie miało miejsce w kraju Unii Europejskiej, to możesz lub wkrótce będziesz mógł pobrać Unijny Certyfikat COVID (kraje unijne wprowadziły to od 1 lipca, ale mogą stosować sześciotygodniowy okres przejściowy), zgodnie z regulacjami kraju szczepienia.

Szczepienie zrealizowane poza Polską nie będzie odnotowane w Twojej dokumentacji medycznej na Internetowym Koncie Pacjenta i nie będzie potwierdzone UCC wystawionym przez polski system. Na IKP odnotowywane są tylko szczepienia wykonane w ramach Narodowego Programu Szczepień.

Polska uznaje dokumenty (w języku polskim lub angielskim), które jednoznacznie potwierdzają, że dana osoba przyjęła pełną dawkę szczepienia preparatem uznawanym w UE i od ostatniej dawki szczepienia minęło minimum 14 dni.

Sprawdź, czy Twoja szczepionka jest uznawana w Polsce

Co daje Ci UCC z kraju unijnego?

Jeśli Twój unijny UCC potwierdzi, że jesteś w pełni zaszczepiony i od ostatniej dawki minęło 14 dni, to masz takie same uprawnienia, jak osoba po szczepieniu w Polsce.

Dzięki temu możesz być zwolniony/a z kwarantanny przy przekraczaniu granicy. Straż graniczna ma aplikację do sprawdzania ważności UCC wydanego w każdym kraju UE.

Nie będziesz również wliczany/a do limitu osób np. podczas imprez okolicznościowych czy koncertów.

Polska aplikacja Skaner Certyfikatów COVID również może posłużyć do sprawdzenia, czy UCC wystawiony w kraju unijnym jest ważny i prezentuje go osoba, do której w rzeczywistości należy.

Dowiedz się więcej o aplikacji, która sprawdza ważność UCC

Pamiętaj, by zawsze przed podróżą sprawdzić, jakie regulacje obowiązują w kraju, do którego się udajesz. Aktualne zasady podróżowania znajdziesz na stronie Re-open EU.

Materiał: pacjent.gov.pl

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)