Dziś mamy 5 grudnia 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

06 października 2022

Spłata długu w gminie.Rosną odsetki, trzeba dokładać

fot. archiwum

fot. archiwum

Spłata kapitału to nic wobec tego, jak wysokie odsetki płacą #po podwyżkach stóp procentowych kredytobiorcy. Nie tylko ci indywidualni, którzy chcieli mieć własne cztery kąty, ale i samorządy. Sprawdzamy sytuację w gminie Mrocza.

Ci, którzy mają kredyty hipoteczne doskonale wiedzą, że po wzroście stawki Wibor z poziomu 1,5 do 6,5% raty kapitałowe znacznie się skurczyły, za to odsetki znacząco wzrosły. Oznacza to tyle, że płacąc aktualnie za kredyt niewiele można posunąć się w zmniejszeniu zadłużenia. Stąd indywidualni kredytobiorcy masowo składają wnioski do swoich banków o zawieszenie spłaty rat kredytów. Takie udogodnienie nie dotyczy oczywiście samorządów, których zadłużenie jest nieodłącznym elementem.
Zadłużenie gminy Mrocza wobec banków na dzień 30 czerwca 2022 roku, zgodnie ze sporządzonymi sprawozdaniami, wynosi 25 mln 796 tys. zł. Rozchody budżetu na rok 2022 zaplanowano na poziomie 185 tys. zł i kwota ta pozostaje niezmienna.
– Na obsługę zadłużenia (kredyty, pożyczki, papiery wartościowe) w 2022 roku zaplanowano kwotę 677 tys. zł. W trakcie półrocza dokonywano zmian w planie. Na dzień 30 czerwca kwota planu opiewała na wysokość 682 tys. zł. Po przeprowadzonej analizie półrocza stwierdzono, że jest to kwota niewystarczająca na obsługę zobowiązań do końca roku. Podczas ostatniej sesji rady miejskiej dokonano zmian w planie i obecnie na obsługę długu zabezpieczonych jest 1 mln 312 tys. zł – mówi zastępca burmistrza Mroczy Waldemar Chudzik.

W 2021 roku wykonanie dotyczące spłat rat kapitałowych wyniosło 1 mln 397 tys. zł, natomiast odsetki wyniosły 350 tys. zł. Na dzień 30 czerwca 2022 gmina spłaciła już 100 tys. zł kapitału i 459 tys. zł odsetek. To kolejna gmina w powiecie nakielskim, która tylko przez połowę bieżącego roku zapłaciła za odsetki więcej niż w ciągu całego roku poprzedniego. Tymczasem przed nami jeszcze 4 miesiące 2022 roku i nie wiadomo, czy Krajowa Rada Polityki Pieniężnej kolejny raz nie podniesie stóp procentowych, co będzie oznaczało dla wszystkich kredytobiorców, nie tylko dla samorządów, jeszcze większe wydatki związane ze spłatą zobowiązań.

Oceń artykuł: 2 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • 6 (6)

  Xp312, w dniu 07-10-2022 04:56:34 napisał:

  Z tymi kredytami to jest tak, że indywidualny kredytobiorca musi sobie radzić z tym sam i albo mu się uda albo popłynie. Co do innych instytucjji to jest tak, że każda kolejna władza zadłuża gminę czy też miasto by się wywiązać z wyborczych obietnic. Teraz najlepiej wszystko zwalić na rosnące stopy procentowe. Czy zrobiono cos z długiem w poprzednich latach aby go skutecznie zmniejszyć.? Zmieni się władza i niech kolejny odważny się "meczy" Niestety te tryby urzędnicze tak działają

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Bolo , w dniu 07-10-2022 11:11:33 napisał:

  więcej piniędzy dla radnych bo bidują nieboraki!

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Gg, w dniu 07-10-2022 18:26:18 napisał:

  Ktoś z gminy zainteresuje się wkońcu szambem płynącym z Orla aż do Broniewa rzeką Orlą ?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (2)

  WS, w dniu 08-10-2022 09:38:11 napisał:

  A czy to jest normalne w dobie kryzysu energetycznego że o godz 16 30 gdy na zewnątrz jest jeszcze jasno to na mroteckim Orliku palą się wszystkie jupitery a na obiekcie nie ma ludzi Czy ktoś to kontroluje gdzie jest dyrekcja szkoły i opiekunowie

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (0)

  TR, w dniu 08-10-2022 10:26:22 napisał:

  Lepiej ludziom oświetlenie uliczne wyłączyć niż zadbać o podstawowe rzeczy

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Ramki urodzinowe
39,90PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Ramki ślubne
39,90PLN
0

Społeczna inicjatywa zrzesza kilkadziesiąt osób. SOS - Sami O Sobie

Niedawno została powołana społeczna inicjatywa obywateli. Jednym# z jej członków jest Piotr Niemczewski, z którym rozmawiamy o idei i celach powstania tego oddolnego ruchu.

(czytaj więcej)
0

Jaja dla urody. Naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie# jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.

(czytaj więcej)
0

Mundial na dwa sposoby. Pytania do hiszpańskiego trenera

Mundial zaczęliśmy na dwa zupełnie różne sposoby. Reprezentacja Polski #od antyfutbolu w meczu z Meksykiem, w którym co prawda udało się wywalczyć punkt, ale murowaniem własnej bramki i graniem „lagą na Roberta” nie rozkochaliśmy w sobie koneserów dobrego futbolu. Hiszpanie z kolei zagrali mecz idealny, pokonując Kostarykę 7:0 i dominując pod każdym względem. Co mamy zrobić, żeby kiedyś zagrać w podobny sposób? Rady szukamy u hiszpańskiego trenera, który od siedmiu lat uczy futbolu polskie dzieci.

(czytaj więcej)
0

Co wartościowego jeść rano? Śniadaniowe grzechy Polaków.

Z przeprowadzanych badań wynika, że Polacy cenią sobie śniadania i traktują je jako najważniejszy posiłek dnia. #Z pewnością nie bez znaczenia jest to, że ich spożywanie jest coraz częściej promowane przez media oraz specjalistów od żywienia.

(czytaj więcej)