Dziś mamy 23 lipca 2021, piątek, imieniny obchodzą:

28 czerwca 2021

Skrzaty zorganizowały piknik. Najmłodsi świetnie się bawili

fot. pow.

fot. pow.

W 2015r. Polskie Stowarzyszenie Dalton przyznało# Samorządowemu Przedszkolu nr 2 w Szubinie Certyfikat Przedszkola Daltońskiego. To ogromny zaszczyt, ale i zobowiązanie, które z zaangażowaniem i odpowiedzialnością staramy się wypełniać.

W grupie Skrzaty z Samorządowego Przedszkola nr 2 odbył się kolejny już piknik daltoński. Przygotowaniom i realizacji przyświecały filary planu daltońskiego: samodzielność, odpowiedzialność, współpraca i refleksja.

Helen Parkhurst twórczyni koncepcji planu daltońskiego mówiła: „to nie nauczyciel jest centrum, a dziecko – to za nim należy podążać, za jego zdolnościami i talentami”.

W myśl tych słów oduczamy dziecko myślenia, że we wszystkim pomaga dorosły, że wyręczy i rozwiąże problemy. Nauka samodzielności oznacza, że dziecko samo poszukuje rozwiązań, musi stać się aktywne i zmotywowane do podejmowania aktywności. Nauka odpowiedzialności polega na przekazaniu dzieciom odpowiedzialności za jego proces uczenia się oraz wyniki tego procesu. Nauka współpracy polega na poszukiwaniu rozwiązań przez parę dzieci lub zespół . Dzieci wzajemnie udzielają sobie pomocy, wyjaśniają, wspierają.

Refleksja powoduje, że dziecko zastanawia się nad wykonaną pracą, ocenia swoje osiągnięcia, dostrzega postępy. Skrzaty kilka dni wcześniej planowały piknik. Żywo dyskutowały o swoich oczekiwaniach i planach. Samodzielnie przygotowały propozycje, mówiły, co chciałyby zrobić, czego się dowiedzieć. Dzieci zaangażowane w odkrywanie i poznawanie zjawisk podczas licznych eksperymentów i doświadczeń ustaliły, że eksperymenty, to jest to! Roztaczające się wokół zapachy lata, ciepło i zaglądające w każdy zakątek promienie słońca stały się inspiracją, by przyjrzeć się kolorom, które teraz najpiękniej nas inspirują. Piknik zorganizowaliśmy w ogrodzie przedszkolnym. Maluchy ubrane w kąpielówki, bo zakładaliśmy, że może być brudno i mokro znalazły miejsce pikniku i tam się rozłożyły na wielobarwnej chuście. Przywitały się piosenką Daltonką. Podążając za instrukcjami zadań daltońskich rozpoczęły ich realizację. Obserwowały kolorowy deszcz, tworzyły bańki mydlane w najróżniejszych kształtach, rzucały balonami wodnymi do celu, malowały obrazki kolorową pianą i za pomocą spryskiwacza z wodą, wypłukiwały z piasku kolorowe kryształki, przelewały lejkami i wężykami kolorową wodę na wodnym stoliku, rozprowadzały farby w woreczkach sensorycznych. Dzieci we wszystkich działaniach obserwowały przenikanie i tworzenie nowych barw. Zachwytom nie było końca!

Był też czas na rozpakowanie przygotowanych z rodzicami plecaków i wspólny poczęstunek . Skrzaty wspaniale troszczą się o siebie, potrafią się dzielić, stosują zwroty grzecznościowe. Dzieci były bardzo zadowolone, a to nie był jeszcze koniec atrakcji!

Maluchy ubrane w kąpielówki i mocno przygrzewające słoneczko, to i kąpiel w muszlach wypełnionych wodą była wymarzoną ochłodą i niesamowitą radością. Po kąpieli Skrzaty samodzielnie wycierały się , przebierały, pakowały swoje rzeczy. Radziły sobie doskonale!

To ogromna przyjemność obserwować zmiany, jakie nastąpiły w trzylatkach, które jeszcze nie tak dawno oczekiwały pomocy rodziców i z niepewnością wkraczały do przedszkolnego świata.

Piknik daltoński stał się wspaniałą atrakcją na chwilę przed wakacjami. Jednocześnie umożliwił dzieciom przejęcie odpowiedzialności za wykonane zadania, przestrzegając zasady współpracy w parach lub w zespole, dał poczucie, że rosną dojrzewają, wkraczają w nowy etap. Wiemy, że wypracowane umiejętności będą procentowały w przyszłości.

Realizując założenia planu daltońskiego mamy przekonanie, że budujemy u naszych przedszkolaków poczucie, że zdobywanie nowych umiejętności to coś, co zależy wyłącznie od nich. Plan daltoński doskonale przystosowuje się do zmieniającej rzeczywistości i jest tak samo aktualny dziś, jak był na początku XX wieku.

Materiał: Anna Kluska - Samorządowe Przedszkole nr 2 w Szubinie
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

Oceń artykuł: 65 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jedni na urlop, drudzy do biur. Powroty firm do pracy stacjonarnej

Co czwarta firma spodziewa się powrotu do biura w# czasie wakacji. Ponad 70% firm zapytanych przez Dailyfruits przewiduje powrót do biura w 2021 roku. Jak pokazały wyniki badania „Powrót firm do biura a pandemia Covid-19”, szybciej wrócą firmy pracujące hybrydowo – w tym gronie aż 91% spodziewa się całkowitego powrotu do biur w 2021 roku. Na jakich zasadach firmy będą wracać? Co myślą o powrotach pracownicy?

(czytaj więcej)
0

Alkohol i brawura. Główne przyczyny wypadków nad wodą

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, tylko w# miniony weekend utonęło w Polsce 13 osób, a od początku czerwca już w sumie 116. Alkohol, brawura, niedostateczne umiejętności oraz skoki do wody - są od lat wymieniane jako główne przyczyny wypadków nad wodą. Nie można jednak zapominać, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo wczasowiczów spoczywa również na właścicielach i administratorach kąpielisk.

(czytaj więcej)
0

Kredyt na wakacje. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Nadeszły upragnione wakacje. Tysiące Polaków wypoczywają nad# polskim morzem, w górach lub za granicą, korzystając z tego, że znowu możemy swobodnie się przemieszczać, a życie wraca do normalności po pandemii. Płacimy za to wysoką cenę i dosłownie, bo koszty zorganizowania letniego urlopu w porównaniu do ubiegłego sezonu, w zależności od destynacji i wybranego komfortu, wzrosły nawet o 70 proc. Nie jest to zaskakujące zjawisko, ponieważ branża turystyczne chce odrobić straty po zeszłorocznych obostrzeniach. Jesteś w tej grupie, która jeszcze nie zaplanowała wypoczynku, bo odstraszają Cię wysokie koszty? Myślisz o zaciągnięciu kredytu na wakacje, ale obawiasz się, czy to dobry pomysł, bo korona-kryzys jeszcze nie minął, a w mediach straszą, że „prawdziwa” recesja dopiero ma przyjść? Głowa do góry! W nowym cyklu poradnikowym Intrum „Ogarniam finanse” radzimy, jak bezpiecznie i „mądrze” pożyczyć pieniądze na zorganizowanie wyjazdu, by z wakacji nie wrócić z finansowym kacem i nie wpaść w poważne kłopoty finansowe.

(czytaj więcej)
0

Oszczędności ma co piąty Polak. Wpływ na to miała pandemia

Wiele osób dopiero w obliczu kryzysu wywołanego# koronawirusem zdało sobie sprawę, jak niepewna może się nagle stać ich sytuacja finansowa. Według badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, choć 35 proc. ankietowanych deklaruje, że stara się zawsze odkładać trochę pieniędzy, aż 19 proc. odpowiedziało, że dopiero pandemia uświadomiła im, jak ważne jest posiadanie oszczędności. Dane zgromadzone w BIG InfoMonitor oraz w bazie BIK pokazują, że nie brakuje powodów, by z większą rozwagą podchodzić do zarządzania domowymi budżetami – na koniec maja suma zaległych zobowiązań ponad 2,7 mln osób sięgnęła 79,4 mld zł.

(czytaj więcej)