Dziś mamy 1 grudnia 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

18 listopada 2020

Sensacyjne dokumenty byłego burmistrza Mroczy

fot. pow.

fot. pow.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji pozyskał unikalne dokumenty po byłym #Burmistrzu Mroczy Czesławowi Deglerze. Dokumenty przekazał wnuk byłego burmistrza - Zenon Dunajski.

Są to:

- Dyplom za zasługi rozwoju Związku Podoficerów Rezerwy Koła Inowrocław z r. 1931

 - Dyplom Związku Hallerczyków Chorągwi Pomorskiej – Placówka Inowrocław

- Akt weryfikacyjny Zarządu Stowarzyszenia Weteranów b, Armii Polskiej we Francji potwierdzający, że Czesław Degler „JEST BYŁYM ŻOŁNIERZEM ARMJI POLSKIEJ WE FRANCJI W SZEREGACH KTÓREJ WALCZYŁ Z BRONIĄ W RĘKU O NIEPODLEGŁOŚĆ W LATACH 1914 – 1920”

- Potwierdzenie, legitymacja i Medal Niepodległości nadany w roku 1932 przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

- Dyplom Armii Polskiej we Francji z roku 1924 potwierdzający przyznanie odznaki „Miecze Hallerowskie” za „Wierną Służbę dla Ojczyzny we Francji i we Włoszech w latach 1918 – 1920”.

- Książeczka przynależności do kasy oszczędnościowej obozu Polaków w Le Puy we Francji.

- Legitymacja Odznaki Pułkowej 13 P. KRES. ART. LEK. nr 457

- Legitymacja z roku 1938 o przynależności do Stowarzyszenia Weteranów b. Armii Polskiej we Francji

- Książeczka Wojskowa z roku 1918

- Medal z podobizną marsz. Józefa Piłsudskiego

- Zaświadczenia notarialne o funkcji Wiceprezesa Związku Niepodległościowego w Poznaniu, o okolicznościach aresztowania w roku 1942 przez okupanta niemieckiego za ukrywanie kapitana Orłowskiego, poszukiwanego przez Niemców, skazaniu na 8 lat więzienia. O skazaniu jego żony na 5 lat więzienia. Wywiezieniu Czesława Deglera do obozu w Mauthausen i zaginięciu w roku 1945 wszelkich po nim śladów. Jest też informacja o śmierci żony w roku marcu 1943 r. w obozie w Oświęcimiu.

Z informacji przekazanych przez Pana Zenona Dunajskiego (wnuka Czesława Deglera) wynika, że Czesław Degler pozostawił po sobie syna Zenona Deglera, który zmarł w Anglii ok. 1998 roku, Krystynę Włodarczyk (zmarłą w roku 2018) oraz Marię Dunajską 87 letnią dziś matkę Pana Zenona Dunajskiego.

Z monografii Miasta i Gminy Mrocza pod red. Sławomira Łanieckiego (praca zbiorowa) wydanej przez Urząd Miasta i Gminy Mrocza (Wydawca II: Wydawnictwo Pejzaż, Bydgoszcz, 2014 ISBN 978-83-61641-42-1) wiemy iż Czesław Degler 30 września 1929 roku - po podwójnym głosowaniu - został wybrany spośród 6 kandydatów przez Radę Miejską na Burmistrza Mroczy. Był najdłużej urzędującym burmistrzem międzywojennej Mroczy.

Materiał: MGOKiR Mrocza

Oceń artykuł: 4 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    ja, w dniu 19-11-2020 22:19:07 napisał:

    Pięknie zachowane dokumenty .

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Stół z blatem szklanym + krzesła
Meble systemowe Dąb Sonoma/ Biały Połysk
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Meble systemowe w kolorze Biały Uni Mat / Biały Mat
Kasa fiskalna ONLINE Datecs WP500
1399PLN PROMOCJAPLN
Pieczątki Colop
Novitus Mała Plus
sugerowana cena producenta: 1217,70 PLN
Mikrodermabrazja
0

e-Senior, czyli pomału do celu. Wystarczy przełamać opór

Już jutro, 14 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora. W tym roku prezent może być# tylko jeden – pomóc możliwie najbezpieczniej przetrwać ten trudny dla wszystkich czas. I tu zjawiamy się my ze sporą dawką internetowej wiedzy.

(czytaj więcej)
0

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto je jeść?

Aż 83 proc. Polaków zaczyna dzień od śniadania: 75% na pierwszy posiłek w ciągu #dnia wybiera kanapki. Jak przygotować pełnowartościowe śniadanie i dlaczego ten posiłek jest tak ważny dla naszego zdrowia?

(czytaj więcej)
0

Nowoczesne technologie w służbie czystości. Precz z zarazkami w łazience!

Szeroko rozumiana czystość jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek. Podwójnie zwracamy #uwagę na to, by wszystko co nas otacza było dla nas bezpieczne. Bezpieczeństwo w łazience to systematyczne pozbywanie się z niej wszelkich zarazków, bakterii, drobnoustrojów i grzybów. Na pomoc w codziennych obowiązkach przychodzą producenci, którzy poprzez stosowanie w swoich produktach nowoczesnej technologii sprawiają, że sprzątanie łazienki jest łatwe, szybkie i nie wymaga stosowanie silnych detergentów. Korzystajmy z dobrodziejstw technologicznych - dla naszego zdrowia.

(czytaj więcej)
0

Polacy unikają regularnych wizyt u stomatologa. Strach przed bólem

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie #Grupy LUX MED, jedynie 39 proc. Polaków między 25. a 60. r.ż. deklaruje wizyty u stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Zlekceważony problem stomatologiczny, może prowadzić do poważnych chorób nie tylko zębów i jamy ustnej, ale także całego organizmu. Bakterie wywołujące stany zapalne mogą przedostawać się do innych narządów i przyczyniać się nawet do udarów mózgu czy zawałów.

(czytaj więcej)