Schrony w powiecie nakielskim. „Szału” nie ma

fot. pixabay
W październiku 2022 roku wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik zapowiedział, że rusza sprawdzanie schronów i miejsc schronienia na terenie# całego kraju. Z dokumentów wynika, że w sumie powinno ich być około 62 tysiące. Inwentaryzację stanu obiektów zlecono strażakom. Jak wygląda sytuacja w powiecie nakielskim?
Na polecenie Komendanta Głównego Państwowa Straż Pożarna przeprowadza rozpoznanie i inwentaryzację budowli ochronnych oraz ukryć. - Po nawiązaniu współpracy z przedstawicielami władzy samorządowej szczebla powiatowego i gminnego oraz spółdzielniami i zarządcami wyszczególniono obiekty mogące potencjalnie zostać zakwalifikowane jako schrony oraz ukrycia do doraźnego przygotowania. W związku z powyższym Komenda Powiatowa PSP w Nakle na terenie powiatu nakielskiego przeprowadza w tym zakresie oględziny i rozpoznanie operacyjne – mówił jeszcze w zeszłym roku st. kpt. Bartosz Walkowiak.
W szczególności wzięto pod uwagę: garaże wielostanowiskowe o konstrukcji żelbetowej zagłębione w gruncie przynajmniej częściowo, piwnice w budynkach zbudowanych w technologii żelbetowej monolitycznej, piwnice budynków wykonanych w technologii wielkiej płyty, tunele, przejścia i łączniki podziemne, istniejące budowle umocnione.
Jak sprawa wygląda w poszczególnych gminach? Zapytaliśmy o to urzędników. Na terenie gminy Nakło znajdują się dwa schrony, obydwa w mieście. Jeden z nich pomieści 450 osób, drugi jest schronem „sztabowym”, który może pomieścić maksymalnie 50 osób. - Schrony są w stanie do adaptacji i nie posiadają żadnego wyposażenia. Na terenie całej gminy nie występują żadne inne miejsca, które można by zaadaptować na dodatkowe schrony. W chwili obecnej nie ma też aktów prawnych określających kryteria, jakie muszą spełniać pomieszczenia, aby można było przeznaczyć je na schron – poinformował Krystian Płatek, kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Przeciwpożarowej Urzędu Miasta i Gminy w Nakle.
Katarzyna Janicka, dyrektorka Wydziału Spraw Obywatelskich w UM w Szubinie przekazała, że 5 października 2022 komendant PSP w Nakle poprosił burmistrza Szubina o wskazania budynków, obiektów które mogą zostać zakwalifikowane na potencjalne obiekty ukrycia doraźnego. - Pod uwagę wzięto budynki placówek oświatowych, przedszkoli i inne budynki użyteczności publicznej oraz bloki mieszkalne. Z informacji, które posiadamy wynika, że funkcjonariusze PSP mają za zadanie zbadać, czy obiekty na terenie gminy Szubin będą spełniać kryteria dotyczące doraźnych miejsc ukrycia. Ponadto informuję, że na naszym terenie nie znajdują się żadne obiekty mające znamiona schronów – mówi Katarzyna Janicka.
Na terenie gminy Sadki nie ma schronów. Planowane do adaptacji są jedynie doraźne ukrycia, które mogą spełniać funkcje ochronne dla mieszkańców. - Są to przede wszystkim piwnice budynków mieszkalnych, będących w gestii osób prywatnych, jak i wspólnot mieszkaniowych oraz instytucji publicznych. Ponadto ukrycia planowane do adaptacji przewidziane są w placówkach oświatowych w Sadkach, Dębionku i Samostrzelu oraz placówce opiekuńczo-wychowawczej w Samostrzelu – informuje sekretarz gminy Andrzej Wiekierak.
Jeśli chodzi o Mroczę, zastępca burmistrza Waldemar Chudzik przekazał, że informacje w tym zakresie są niejawne. - Reagowanie gminy na zagrożenia zewnętrzne, w tym wynikające z przebiegu konfliktu zbrojnego, są regulowane przez „Plan Operacyjny Funkcjonowania Gminy Mrocza w warunkach zewnętrznego zagrożenia państwa i czasie wojny”, będący dokumentem niejawnym. Plan ten, z definicji, nie podlega upublicznieniu przez publikatory tak w całości, jak i w wybranych fragmentach – przekazał Waldemar Chudzik.
Informacji na ten temat z gminy Kcynia, mimo dwukrotnych próśb, nie otrzymaliśmy.
Źródło:
Czytaj również
- Kolejny atak zimy w powiecie. Fatalne warunki na drogach
- Instytucje kultury coraz droższe. Z roku na rok rosną koszty utrzymania
- Cennik już jest, ale stacja wciąż nie działa. Co z uruchomieniem?
- 39. rocznica śmierci Piotra Bartoszcze. Męczennik rolniczej „Solidarności”
- Blisko 670 tys. wniosków w dwa dni. Duże zainteresowanie 500+
Dodaj komentarz
Prognozy dla krajowego rynku paliwowego. Ile za ropę i benzynę?

Już 5 lutego wejdzie w życie nowy pakiet sankcji UE i grupy G7. Jak na ceny paliw wpłynie odcięcie się zachodu od produktów ropopochodnych# z kierunku wschodniego? Czy po wdrożeniu sankcji kierowcy zapłacą za benzynę i olej napędowy znacznie więcej niż dotychczas? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla krajowego rynku paliwowego.
(czytaj więcej)Zakup mieszkania dla młodych. Nieoceniona pomoc rodziców

Zakup mieszkania wymaga sporych nakładów finansowych. Czy to oznacza, że młodzi ludzie, którzy dopiero rozpoczynają dorosłe życie#, muszą odłożyć marzenia o własnych czterech kątach na dalszy plan? Niekoniecznie. Nieoceniona na początku tej nowej drogi życiowej jest pomoc rodziców. Zakup mieszkania dla dziecka lub podarowanie mu środków finansowych na inwestycję wymaga udokumentowania prawnego. Podpowiadamy o czym warto pamiętać.
(czytaj więcej)Odchudzanie częstym postanowieniem noworocznym. Jak wytrwać na diecie?

Nikt nie wie, jak to się stało, że rozpoczęcie odchudzania stało się jednym z podstawowych postanowień, jakie# narzucamy sobie wraz z początkiem niemal każdego nowego roku. Żyjemy w kulturze diet. Jednak im bardziej są one restrykcyjne i pełne wyrzeczeń, tym trudniej w nich wytrwać. Tymczasem do pełni szczęścia wystarczy odrobina organizacji i wiedzy na temat podstawowych procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jak mogą pomóc w tym dietetycy i MajAcademy – platforma zapewniająca profesjonalne wsparcie w dbaniu o nasze zdrowie.
(czytaj więcej)Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!
(czytaj więcej)
Komentarze (16) Zgłoś naruszenie zasad
, w dniu 24-01-2023 21:52:17 napisał:
odpowiedz
Endrju, w dniu 24-01-2023 21:57:07 napisał:
odpowiedz
zmit, w dniu 24-01-2023 22:00:53 napisał:
odpowiedz
Józef , w dniu 24-01-2023 22:30:09 napisał:
odpowiedz
Szary burak do wymiany, w dniu 24-01-2023 23:11:47 napisał:
odpowiedz
Fuj, w dniu 24-01-2023 23:14:25 napisał:
odpowiedz
Zdzislaw, w dniu 25-01-2023 04:23:56 napisał:
odpowiedz
Krychu, w dniu 25-01-2023 06:51:43 napisał:
odpowiedz
ja, w dniu 25-01-2023 07:08:36 napisał:
odpowiedz
Xyz, w dniu 25-01-2023 11:59:22 napisał:
odpowiedz
Slonce, w dniu 25-01-2023 17:04:49 napisał:
odpowiedz
Aniol, w dniu 25-01-2023 18:43:40 napisał:
odpowiedz
Napieralczyk, w dniu 25-01-2023 22:29:18 napisał:
odpowiedz
Anonim, w dniu 26-01-2023 18:55:24 napisał:
odpowiedz
Master, w dniu 27-01-2023 22:07:37 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!