Dziś mamy 3 lutego 2023, piątek, imieniny obchodzą:

23 stycznia 2023

Rządowy Program Odbudowy Zabytków. Nabór wniosków przedłużony

fot. gov.pl

fot. gov.pl

Rządowy Program Odbudowy Zabytków jest to Program, który wesprze samorządy w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach obiektów# zabytkowych przyczyniając się tym samym do poprawy ich stanu i uchroni przed degradacją i niszczeniem.

Program dopuszcza finansowanie obiektów posiadających wpis do ewidencji lub rejestru zabytków i będących w posiadaniu jednostki samorządu terytorialnego lub jednostki organizacyjnej podległej jednostce samorządu terytorialnego.

Program kierowany jest bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami. Dofinansowanie będzie przyznawane na realizację zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami. Może być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace.

Dofinansowanie z Programu może wynieść maksymalnie 98% wartości inwestycji, a minimalny wkład własny - 2%.

Wnioski będą mogły być składane w aplikacji Polski Ład udostępnionej przez BGK, w jednej z trzech kategorii:
• do 150 000 zł
• do 500 000 zł
• do 3 500 000 zł.
Wnioski składne w formie elektronicznej

Dofinansowanie z Programu udzielane jest na wniosek składany do Prezesa Rady Ministrów za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego. Wnioski o dofinansowanie składane są w formie elektronicznej przez aplikację BGK zamieszczoną na stronie internetowej www.bgk.pl.

Szczegółowy tryb i sposób składania wniosków o dofinansowanie z Programu, wydawania wstępnych promes i promes, w tym wzory dokumentów, określa Regulamin wydawany przez BGK i zatwierdzany przez Prezesa Rady Ministrów oraz ogłoszony na stronach internetowych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz BGK.

Termin naboru wniosków

Termin naboru opublikowany został na stronach internetowych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów www.gov.pl/premier oraz BGK www.bgk.pl.

Kryteria oceny wniosków

Wnioski będą przyjmowane i weryfikowane pod względem prawidłowości formalnej przez BGK. Oceny wniosków dokona Komisja, która przekazuje swoją rekomendację do decyzji Prezesowi Rady Ministrów. Po decyzji Prezesa Rady Ministrów, Bank Gospodarstwa Krajowego wyda promesę wstępną, która umożliwi rozpoczęcie postępowania zakupowego albo do przyznania dotacji.

Działania informacyjne

Podmiot realizujący zadanie finansowane z Programu Inwestycji Strategicznych podejmuje działania informacyjne zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 maja 2021 r. w sprawie określenia działań informacyjnych podejmowanych przez podmioty realizujące zadania finansowane lub dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych.

Materiał: KPRM

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (11)

  Mariusz, w dniu 23-01-2023 12:56:35 napisał:

  Rząd do wymiany

  odpowiedz

  • 3 (13)

  Sławomir , w dniu 23-01-2023 15:23:44 napisał:

  Kolejny program aby rodzinie i znajomym z PiS załatwić kasę na remonty.

  odpowiedz

  • 5 (5)

  Bezprawnik, w dniu 23-01-2023 17:25:21 napisał:

  To również wyjątkowa szansa dla mieszkańców budynków wpisanych do krajowego rejestru zabytków. Mogą tą drogą uzyskać dotację na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane, prowadzone wewnątrz budynku.Prawo do takiej dotacji posiadają między innymi osoby fizyczne, które są właścicielem lub posiadaczem nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków.

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Obywatel, w dniu 23-01-2023 17:59:28 napisał:

  W Szubinie to 60 proc.budynków to zabytki. Szczególnie te kryte eternitem.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Roman, w dniu 23-01-2023 19:58:38 napisał:

  Może pałac w Samostrzelu, zostanie odrestaurowany.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (6)

  Moralność po katolicku, w dniu 23-01-2023 21:54:58 napisał:

  Obstawiam,że łapska po kasę głównie będą wyciągać od samorządów księża.A że mamy okres wyborczy,więc kto bez poparcia z ambony chce wygrać wybory musi wiedzieć,że to kosztuje.

  odpowiedz

  • 3 (3)

  2042, w dniu 24-01-2023 11:36:27 napisał:

  pinokio ty i twoja banda zostaniecie rozliczeni już nie długo pisowska zlodxiejska chołoto zło was dopadnie będziecie wisieć wszyscy Kot też złodziej rydzykowskie k.... y nie pozdrawiam

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Kalendarz jednodzielny
26,00PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
0

Święto Matki Boskiej Gromnicznej. Jakie zwyczaje ludowe są z tym związane?

Dzisiaj, 2 lutego w kościele katolickim obchodzone jest Święto Ofiarowania Pańskiego. W Polsce ten dzień nazywany jest# Świętem Matki Boskiej Gromnicznej.

(czytaj więcej)
0

Zakup mieszkania dla młodych. Nieoceniona pomoc rodziców

Zakup mieszkania wymaga sporych nakładów finansowych. Czy to oznacza, że młodzi ludzie, którzy dopiero rozpoczynają dorosłe życie#, muszą odłożyć marzenia o własnych czterech kątach na dalszy plan? Niekoniecznie. Nieoceniona na początku tej nowej drogi życiowej jest pomoc rodziców. Zakup mieszkania dla dziecka lub podarowanie mu środków finansowych na inwestycję wymaga udokumentowania prawnego. Podpowiadamy o czym warto pamiętać.

(czytaj więcej)
0

Odchudzanie częstym postanowieniem noworocznym. Jak wytrwać na diecie?

Nikt nie wie, jak to się stało, że rozpoczęcie odchudzania stało się jednym z podstawowych postanowień, jakie# narzucamy sobie wraz z początkiem niemal każdego nowego roku. Żyjemy w kulturze diet. Jednak im bardziej są one restrykcyjne i pełne wyrzeczeń, tym trudniej w nich wytrwać. Tymczasem do pełni szczęścia wystarczy odrobina organizacji i wiedzy na temat podstawowych procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jak mogą pomóc w tym dietetycy i MajAcademy – platforma zapewniająca profesjonalne wsparcie w dbaniu o nasze zdrowie.

(czytaj więcej)
0

Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)