Dziś mamy 22 września 2021, środa, imieniny obchodzą:

13 września 2021

Ruszyła opóźniona przez pandemię kwalifikacja wojskowa

fot. MM

fot. MM

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa dla powiatu nakielskiego już# tradycyjnie odbywa się w budynku przy ul. Dąbrowskiego 50 w Nakle. Przeprowadza ją Powiatowa Komisja Lekarska. Celem opóźnionej przez pandemię kwalifikacji są ocena stanu zdrowia, ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej oraz wydanie książeczki wojskowej.

W roku 2021 wzywani są mężczyźni urodzeni w roku 2002, a także mężczyźni urodzeni w latach 1997–2001, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Oprócz nich wzywane będą również osoby urodzone w latach 2000–2001, które wcześniej zostały uznane przez powiatową komisję lekarską za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względy na stan zdrowia.

Z kolei jeśli chodzi o kobiety, to wzywane będę te urodzone w latach 1997–2002, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, jak i również kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2020/2021 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków takich jak: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko–dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria – jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Wzywane mogą również zostać osoby, które ukończyły 18 rok życia i zgłoszą się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej zdolności do czynnej służby wojskowej.

Co należy ze sobą zabrać?

Osoby, które po raz pierwszy zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej, powinny zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, posiadaną dokumentację medyczną, aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy oraz dokumenty potwierdzające wykształcenie, posiadane kwalifikacje zawodowe lub zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki. Z kolei ci, którzy do kwalifikacji podchodzą po raz kolejny, powinni zabrać ze sobą dokumentację medyczną dotyczącą zmian w stanie ich zdrowia – w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 lub 24 miesięcy oraz książeczkę wojskową.

Jak przebiega kwalifikacja?

Osoby, które otrzymały wezwanie, muszą stawić się o określonej godzinie w świetlicy. Po przybyciu na miejsce, każdej z wezwanych osób zostanie założona ewidencja. W dalszej kolejności wezwana osoba staje przed komisją lekarską celem przeprowadzenia badań niezbędnych do ustalenia zdolności do czynnej służby wojskowej poprzez przyznanie jej jednej z czterech kategorii zdrowia:
Kat. A – Zdolny do czynnej służby wojskowej
Kat. B – Czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej
Kat. D – Niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej
Kat. E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny

Komisja swoją pracę wykonuje w pomieszczeniach Ochotniczej Straży Pożarnej w Nakle od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 14:30. Organizatorem kwalifikacji wojskowej na terenie powiatu nakielskiego jest starosta nakielski.

Inauguracja kwalifikacji

13 września w budynku przy ul. Dąbrowskiego 50 w Nakle odbyła się inauguracja tegorocznej kwalifikacji wojskowej, w której udział wzięli gospodarze – starosta nakielski Tadeusz Sobol oraz wicestarosta Tomasz Miłowski, jak i również przedstawiciele gmin wchodzących w skład powiatu nakielskiego oraz specjalnie zaproszeni goście, m.in. szef rekrutacji w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Bydgoszczy mjr Bogdan Lewandowski oraz Wojskowy Komendant Uzupełnień w Bydgoszczy ppłk Andrzej Nieradko.

Oceń artykuł: 3 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (12)

  Zygfryd, w dniu 13-09-2021 13:45:30 napisał:

  W kamasze wsadzać te pokemony w rurkach .

  odpowiedz

  • 5 (5)

  KS Czarni, w dniu 13-09-2021 14:27:53 napisał:

  Ibrahimovic po godzinach... :D

  odpowiedz

  • 5 (9)

  se mła, w dniu 13-09-2021 14:44:16 napisał:

  takie czasy, że teraz wstyd iść do wojska bo wojsko zajmuje się głównie kradzieżą wieńców spod schodów do znikąd kaczorka dyktatorka

  odpowiedz

  • 1 (1)

  nakielanin, w dniu 13-09-2021 21:42:12 napisał:

  Panie jakie zadowolone ;D

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Elewacje
Remonty mieszkań
Budowa domu pod klucz
Budowa stanu surowego
Klasyka w nowym wydaniu w kolorze Orzech Koniakowym
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Deska elewacyjna
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
0

Co trzeci Polak nie chce się szczepić. Większe ograniczenia rozwiązaniem?

Co trzeci Polak mówi, że nie zamierza się# szczepić przeciwko COVID-19 i nie są w stanie wpłynąć na to ani obawy o zdrowie, ani o finanse. Nie zmienia tego też przekonanie o nadejściu jesienią czwartej fali zakażeń i nieuchronności wprowadzenia restrykcji czy nawet lockdownu. Jeśli chodzi o ograniczenia dla niezaszczepionych, to tylko nieliczne sytuacje znajdują niewielką przewagę zwolenników wprowadzenia zakazów dla pozbawionych szczepień – wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

(czytaj więcej)
0

Młodzi chętnie kontynuują tradycję przygotowywania przetworów na zimę

Polacy kochają przetwory – po raz kolejny pokazało cykliczne# badanie Barometr Providenta. Za specjałami ze słoika nie przepada zaledwie 3 proc. respondentów. Choć ulubionym przysmakiem Polaków w każdym wieku są kiszone ogórki, można zauważyć, że im młodsi badani, tym większa słabość do słodkich, owocowych smaków.

(czytaj więcej)
0

Apetyt na kawę służy zdrowej starości. Dobroczynne związki zaklęte w filiżance

Co piąty mieszkaniec Unii Europejskiej ma 65 lat i więcej#. Oznacza to, że niemal 100 milinów ludzi na naszym kontynencie mierzy się z wyzwaniami późnego wieku. Wśród nich znajduje się wiele rodzajów zaburzeń zdolności poznawczych, w tym choroba Alzheimera. Schorzenie to dotyka już 5 proc. osób w tym wieku. Przewiduje się, że populacja osób starszych będzie rosła, co prawdopodobnie będzie równoznaczne ze wzrostem liczby osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Nie dziwi więc zwiększony wysiłek naukowców w celu poszukiwania czynników mogących przedłużać sprawność umysłową. Jedynym z nich, szczególnie przykuwającym uwagę badaczy, jest kawa.

(czytaj więcej)
0

Rozmowa szer. Agatą Wasiluk. W weekend zdobyła V-ce Mistrzostwo Polski

Żołnierz 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony# Terytorialnej szer. Agata Wasiluk ma 24 lata. Pochodzi z Bydgoszczy, na co dzień służy w 82 batalionie lekkiej piechoty w Inowrocławiu, który podlega pod brygadę. Ma 177 cm wzrost i 64 kg wagi. Ukończyła studia pierwszego stopnia z wychowania fizycznego.

(czytaj więcej)