Dziś mamy 3 marca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

08 lutego 2024

Rocznica Bitwy o Paterek. Oddano hołd bohaterom

fot. Starostwo Powiatowe w Nakle

fot. Starostwo Powiatowe w Nakle

7 lutego 2024 roku, obchodzimy 105. rocznicę bitwy o Paterek,# która miała miejsce w 1919 roku. Właśnie w ten dzień powstańcy wielkopolscy odnieśli zwycięstwo nad siłami niemieckimi, odzyskując strategiczne miejsce jakim był Paterek. W hołdzie poległym w walce bohaterom postawiono pomnik, który mimo burzliwej historii stoi dziś jako centrum Ronda im. Powstańców Wielkopolskich w Paterku.

W uroczystościach upamiętniających udział wzięły liczne delegacje w tym delegacja z Powiatu Nakielskiego na czele z Starostą Tadeuszem Sobolem i Wicestarostą Tomaszem Miłowskim. Obecni byli również przedstawiciele samorządu gminnego z Burmistrzem miasta i gminy Nakło nad Notecią Sławomirem Napierałą oraz Muzeum Ziemi Krajeńskiej z dyrektorem Tomaszem Pasieką. Nie zabrakło reprezentacji Rady Miejskiej, rady sołeckiej w Paterku oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Paterka pod opieką Aliny Sławkowskiej.

Obok pomnika stoi tablica pamiątkowa postawiona przez Rzymsko-Katolicką Parafię pw. Matki Boskiej Bolesnej w Paterku jako część projektu "Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 w Paterku", który otrzymał wsparcie finansowe ze środków Zarządu Powiatu Nakielskiego w ramach konkursu ofert nr 1/2017 o nazwie "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919". Tablica ta precyzyjnie opisuje historię miejsca i pomnika, zachowując pamięć o bohaterach tam poległych.

Materiał: Magdalena Stepka / Starostwo Powiatowe w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 11 7

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Reagujmy na cudzą krzywdę. Kontrole miejsc przebywania bezdomnych

Nakielscy dzielnicowi wspólnie z przedstawicielkami #pomocy społecznej, kontrolują miejsca, gdzie szukają schronienia osoby bez dachu nad głową i informują ich, gdzie można uzyskać pomoc. Mundurowi apelują, by zwracać uwagę na osoby potrzebujące pomocy. Nie bądźmy obojętni i reagujmy w takich sytuacjach.

(czytaj więcej)
0

Wypalanie traw jest niedozwolone. Jakie są konsekwencje prawne?

Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian #w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza.

(czytaj więcej)
0

Polskie produkty mięsne w europejskiej czołówce. Smak tradycji

Polskie produkty mięsne od lat należą do europejskiej czołówki #pod względem jakości i smaku. Mało kto wie, że wśród rodzimych przetworów mięsnych nazwy niektórych z nich zostały wpisane do unijnego rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP) i chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG) lub rejestru gwarantowanych tradycyjnych specjalności (GTS). Poznajmy je!

(czytaj więcej)
0

Nie korzystaj z telefonu, gdy prowadzisz. Akcja "Łapki" na kierownicę

Jazda z telefonem w ręku znacząco zwiększa ryzyko #wypadku. Nawet kilka sekund nieuwagi może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze.

(czytaj więcej)