Dziś mamy 17 maja 2022, wtorek, imieniny obchodzą:

16 stycznia 2022

Rada gminy zatwierdziła. „Inwestycja wymyka się spod kontroli?”

fot. archiwum

fot. archiwum

Mieszkańcy Sadek, jak i niektórzy radni nie kryją zniecierpliwienia# przedłużającym się remontem jednych z głównych ulic w Sadkach, m.in. Kasztanowej i Strażackiej. Najpierw przedłużono termin do końca grudnia, a podczas grudniowej sesji do 30 czerwca 2022 roku.

Trwa przebudowa jednych z głównych ulic w miejscowości. Są ulice: Strażacka, Kasztanowa i część Kościelnej. Przedłuża się termin ich zakończenia z uwagi na procedury w Enei. Inwestycja kosztuje niemal 3 mln złotych. Umowa z wykonawcą została zawarta 26 lipca tego roku. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Roboty Drogowo-Budowlane Jacek Karpiński na kwotę prawie 3 mln zł. A termin zakończenia prac planowany był na 26 listopada ubiegłego roku.

Mieszkańcy Sadek cieszyli się z tego, że drogi zostaną przebudowane, a przy cmentarzu dzięki inwestycji powstał spory parking. Niestety, minął już pierwszy termin zakończenia robót, a nawet aneksowany drugi – koniec grudnia, a prace na wspomnianych drogach nadal trwają. Przyczyną, jak twierdzi zamawiający – gmina Sadki, był problem ze skoordynowaniem prac z Eneą. W zakresie robót planowana była przebudowa istniejącej infrastruktury energetycznej i linii napowietrznych. Tu sama sprawa dokumentacyjna przeciągnęła się o ponad 50 dni. Dodatkowo rośnie zniecierpliwienie mieszkańców bałaganem, który obecnie panuje na tej właśnie ulicy, poboczach oraz ulicach przyległych. Nadmieńmy, że są to drogi: dojazdowa do urzędu, kościoła, do miejscowych marketów.

– Trwa największa inwestycja na terenie Sadek, mianowicie przebudowa ulicy Kasztanowej i Strażackiej i nie ma możliwości dokończenia jej w roku budżetowym. W przyszłorocznym planie finansowym nie ma zabezpieczonych pieniędzy, ponieważ jest to przyjęta inwestycja jednoroczna. Czyli jej ramy czasowe były ograniczone do końca 2021 roku – wyjaśniał skarbnik gminy Sadki Maciej Maciejewski. – Nie ma możliwości zakończenia i rozliczenia tej inwestycji w tym roku (2021). Jedyną możliwością prawną finansową, jaką możemy przedsięwziąć jest uchwalenie i wydzielenie części budżetu na to zadanie jako wydatki niewygasające, wydzielenie i przelanie ich na wyodrębniony rachunek bankowy tzw. subkonto, dedykowany na tę inwestycję, a następnie rozliczanie w ramach tego zadania, którego termin można określić do 30 czerwca – dodał.

Jak podkreślał skarbnik, na termin rozliczenia całości inwestycji wytyczony został dzień 30 czerwca 2022 roku, gdyż do końca nie wiadomo jeszcze, co takiego może stanąć na drodze w trakcie zakończenia inwestycji drogowej. I jak zaznaczył, lepiej jest zakończyć szybciej inwestycję przed planowanym terminem (30 czerwca) niż później mieć problem z rozliczeniem i uciekającym terminem.

Przyczyną takich zabiegów budżetowych jest m.in. to, iż 1 grudnia wpłynęło do urzędu w Sadkach pismo od wykonawcy, dotyczące ponownego przedłużenia terminu zakończenia prac do 30 maja 2022 roku. Ponownego, gdyż pierwszy aneks strony podpisały do 30 grudnia 2021 roku. – Powodem wydłużenia terminu są niesprzyjające warunki atmosferyczne, uniemożliwiające wykonanie prac ziemnych. Dodatkowe prace zlecone przez zamawiającego oraz przedłużające się procedury uzyskania pozwolenia od Enea Operator na likwidację kolizji, 93 dni, związanej z przebudową linii energetycznej. Inspektor nadzoru budowlanego zgłosił także uwagi dotyczące technicznego wykonania nawierzchni bitumicznej, a mianowicie położenie ostatniej ścieralnej warstwy nawierzchni. Temperatura, w jakiej zaleca się położenie ostatniej warstwy powinna być wyższa niż 10 stopni C, co oznacza, że realizacja robót może nastąpić po zakończeniu okresu zimowego – brzmiało wyjaśnienie przedłużającego się terminu zakończenia i rozliczenia prac inwestycji drogowej.

Radny Krzysztof Palacz uważa, że są rzeczy, które wymykają się spod kontroli urzędników i firm, które decydują się na wykonywanie zadań. – W kwestii ulic Kasztanowej i Strażackiej to wałkujemy ją prawie rok, dwa razy rada gminy była zaangażował się do tego, by przesuwać środki na wykonanie, bo ktoś gdzieś czegoś nie dopatrzył, nie zrobił, nie zaprojektował. Teraz jest kolejne przesunięcie terminu tej inwestycji i jak widzimy w uzasadnieniu, warunki pogodowe wpływają na to przesunięcie. Tak jak byśmy dowiedzieli się ni stąd ni zowąd, że w tym roku będzie zima. Więc nie bardzo rozumiem, kto powinien dobrze zaplanować takie inwestycje i kto powinien je prowadzić. I nie bardzo rozumiem, kto popełnia po drodze błędy, bo tak jak powiedziałem, wymyka się to spod kontroli – zwracał uwagę radny Palacz.

Żródło: 

Oceń artykuł: 0 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (10) Zgłoś naruszenie zasad

  • 11 (11)

  Roman, w dniu 16-01-2022 18:31:26 napisał:

  To istny burdel....kto taki projekt zatwierdził? A ta wysepka na końcu kasztanowej to chyba jakaś kpina? Szok!

  odpowiedz

  • 8 (10)

  Oburzony, w dniu 16-01-2022 19:17:02 napisał:

  Inwestycja już dawno wymknęła się spod kontroli bałagan jaki zafundowała.nam ta firma to już dawno powinna wylecieć z wójtem i wszystkimi urzędnikami odpowiedzialnymi pracownikami urzędu. Jak można dwie krótkie ulice tyle remontować to autostradę budowali by oni wieki. Leni bezczelni pracownicy tej firmy którzy nie potrafią nic zrobić. Wójt już dawno powinien wylecieć niestety ciągle go.mamy. panowie jak mogły warunki atmosferyczne jak co roku mamy zimę tylko takie remonty zaczyna się wiosnę a nie późną jesienią. Do tego firma która ma 4 pracowników którzy zaczynają pracę o 9 a o 15 kończą to o czym my.mowimy. za nie wywiązanie , umowy nalicza się kary umowne a nie takim partacza pozwala przedłużać termin zakończenia robót.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 4 (4)

  Wojtek , w dniu 16-01-2022 22:41:37 napisał:

  Kto odpowiada za to ?

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Sadkowianka, w dniu 17-01-2022 15:59:07 napisał:

  I tylko tej wierzby zal :(

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Monika, w dniu 17-01-2022 16:11:33 napisał:

  Zgodzę się z tym co jest napisane przez innych komentujących. Ulice jak ulice. Ale te wysokie krawężniki na strażackiej to już jakaś kpina! Nie wspomnę już o drodze do cmentarza, tam to już jest istny armagedon. Pan wójt się nie popisał. Nie mieszkam już w sadkach ładnych parę lat ale wolałam te stare Sadki a nie teraz ten bałagan który jest.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Sadkowianin, w dniu 19-01-2022 15:23:43 napisał:

  W Sadkach na Strażackiej chodniki prawie na wysokości okien pierwszego piętra. "ORDER Z BURAKA" dla geniuszy z naszego magistratu, którzy wyrazili zgodę na wykonanie takiego bubla komunikacyjnego !!!!!

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Mieszkanniec, w dniu 21-01-2022 23:25:33 napisał:

  Nie dziwi mnie to jak w gminie są sami nieudacznicy. Nie potrafią gruzu załatwić na drogę polna A co dopiero kłaść asfalt. Banda cieciów.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Raptor, w dniu 22-01-2022 16:21:09 napisał:

  Ciekawe kiedy wezmą się za położenie asfaltu z Radzicza do Kraczek przez Machowo !?

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Raptor, w dniu 22-01-2022 16:25:03 napisał:

  Inwestycja miała ruszyć ok 1.5 roku temu z Kraczek i cisza . Władze gminy tylko interesują się tym kiedy na konto wpłynie wynagrodzenie !!!

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Album na zdjęcia 10x15
17,90PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Ramka na zdjęcia
13,90PLN 8,90PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
0

W restauracji za przyjęcie komunijne zapłacimy od 120 do 400 zł od osoby

Pierwsza komunia to niezwykły moment w# życiu katolickich rodzin. Niemniej zorganizowanie przyjęcia komunijnego może być nieco stresujące. Aby móc w pełni cieszyć się tym dniem, warto wcześniej zaplanować szczegóły przyjęcia i ceremonii. Nie musisz organizować drogiej imprezy w restauracji, aby świętowanie komunii Twojego dziecka okazało się sukcesem. Warto jednak poświęcić trochę czasu, aby zadbać o wszystkie szczegóły.

(czytaj więcej)
0

Jak wykończyć mieszkanie, zanim ono finansowo wykończy Ciebie? Oto jak uniknąć ukrytych kosztó

Tylko w okresie styczeń-marzec 2022 r. deweloperzy oddali do użytku 54,7 tys. nowych mieszkań w całej Polsce#. To oznacza, że co miesiąc w naszym kraju przybywa średnio kilkanaście tysięcy szczęśliwych nabywców swojego „M”. Najpierw zakup lokum, które istnieje tylko na papierze, a potem odebranie już kluczy do własnego nowego mieszkania to dla wielu spełnienie marzeń, ale kiedy pierwsze emocje już opadną, okazuje się, że stajemy przed kolejnym, nie mniej wymagającym zadaniem: wykończeniem i aranżacją wnętrza. Budżet, który trzeba przeznaczyć na ten cel, to obok zakupu, kolejny duży koszt, tym bardziej, że ceny potrzebnych materiałów i usług rosną w astronomicznym tempie. Przykład? W marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, ceny najpopularniejszych materiałów budowlanych są wyższe średnio o 28%[2] i ciągle rosną! Sytuacji nie poprawia też rekordowa dwucyfrowa inflacja, wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, rosnące ceny prądu i gazu. Rachunki za ten pierwszy są już o 24 proc. wyższe niż w 2021 r.[3] To wszystko sprawia, że kwoty, które świeżo upieczeni właściciele mieszkań zabezpieczyli na wykończenie i zagospodarowanie swoich lokali, topnieją z dnia na dzień. Jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni, łatwo możemy wpaść w nieplanowane długi! O tym, jak tego uniknąć w kolejnym materiale Intrum z cyklu „Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Złap chwilę dla siebie! Dlaczego nie warto rezygnować ze śniadania?

Wiecznie zimna kawa – brzmi znajomo? To niestety standardowe# śniadanie niejednej mamy. Najwyższy czas z tym skończyć! Tylko zdrowa i szczęśliwa mama jest w stanie zapewnić beztroskie i radosne dzieciństwo swoim pociechom. Ale zacznijmy od początku, tzn. pierwszego posiłku w ciągu dnia. Potem pójdzie już z górki.

(czytaj więcej)
0

Niezapomniany grill bez mięsa. Postaw na serowe przekąski i warzywa!

Majówka to niepisana data graniczna rozpoczynająca sezon grillowy. Wielu z nas# z radością na to czekało. Posiłek na łonie przyrody jest doskonałą okazją do spotkań towarzyskich czy rodzinnych. Niektórzy jednak tracą zapał, na myśl o ciężkostrawnych potrawach. A przecież grillowanie nie musi opierać się wyłącznie na mięsie. Tak naprawdę to łatwy i szybki sposób na dodanie smaku prostym i zdrowym warzywom czy zaserwowanie produktu w innej niż zwykle postaci. Poniższe wskazówki pomogą Ci przygotować ucztę zarówno dla Twoich wege znajomych, jak i dla tych, którzy chcą ograniczyć ilość mięsa w swojej diecie lub oprócz niego chętnie wypróbują nowe, ciekawe smaki. Bezmięsne grillowanie wciąż dla wielu brzmi jak oksymoron. Jeśli jesteś przyzwyczajony do steków i hamburgerów, być może będziesz musiał wykazać się kreatywnością, jeśli chodzi o to, co i jak grillować jako wegetarianin, weganin lub jako gospodarz, który zaprasza na grilla wegetarian lub wegan. Niemniej przygotowanie serowych przekąsek czy grillowanych warzyw może się okazać niezwykle ciekawą przygodą kulinarną. I kto wie – być może nowe smaki pokochają nawet najbardziej zagorzali mięsożercy.

(czytaj więcej)