Dziś mamy 7 lipca 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

15 maja 2022

Przystanek autobusowy w miejsce postoju taksówki. Czy to w ogóle możliwe?

fot. pow.

fot. pow.

Przez pewien okres w Mroczy funkcjonował prywatny, licencjonowany# samochód osobowy do wynajęcia wraz z kierowcą. Mowa tu rzecz jasna o taksówce. Aby ułatwić jej właścicielowi funkcjonowanie, gmina postanowiła wyznaczyć specjalne miejsce postoju dla taksówki. Niestety, ale obecnie w Mroczy nie stacjonuje żadna taksówka. Mimo to jednak miejsce postojowe przeznaczone dla tego typu pojazdu nadal istnieje. Pojawia się więc pytanie – co z tym zrobić? Mieszkańcy mają pewien pomysł.

Interpelacja radnego
Przewodniczący mroteckiej Rady Miejskiej Jarosław Odrobiński złożył w tym miesiącu w imieniu właścicieli firm transportowych oraz ich pasażerów – mieszkańców gminy Mrocza interpelację do zastępcy burmistrza Mroczy Waldemara Chudzika. Chodzi o wydzielenie w miejscu istniejącego postoju taxi na parkingu przy mroteckim Rynku przystanku dla osób wysiadających, które podróżują z kierunku Nakła. – W tym celu należy zamontować znak D–15 (przystanek autobusowy), który uprawni kierowców do chwilowego zatrzymania się celem umożliwienia pasażerom wyjścia ze środka komunikacji na zewnątrz – sugeruje Odrobiński. – Argumentem przemawiającym za tym rozwiązaniem jest fakt, iż liczna grupa mieszkańców Mroczy korzystających ze środków transportu z kierunku Nakła zamieszkuje w drugiej części Mroczy, a jedyny przystanek dla osób wysiadających, jadących z tego właśnie kierunku zlokalizowany jest przy markecie Biedronka. Mowa tu o mieszkańcach dwóch mroteckich Osiedli – Starego Miasta oraz Młodych. Pasażerowie tej części miasta są więc zmuszeniu po całym dniu ciężkiej pracy pokonać znaczny odcinek drogi do domu – argumentuje przewodniczący rady miejskiej.

Jasna odpowiedź zastępcy burmistrza
O ile sugestie mieszkańców oraz firm transportowych, które przedstawił Odrobiński, wydają się być w pełni słuszne, to najważniejsze w tej kwestii są jednak możliwości techniczne utworzenia przystanku autobusowego na mroteckim Rynku.
Jak się okazuje, w tym aspekcie są pewne trudności, których gmina nie da rady w żaden sposób obejść. O co czym konkretnie mowa? – Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie, zatoka autobusowa powinna być wykonana o konkretnych parametrach – informuje Waldemar Chudzik. – Jej parametry muszą być nie mniejsze niż: długość krawędzi zatrzymania – 20 m; szerokość zatoki przy jezdni – 3 m; szerokość zatoki – 3,5 m, jeżeli jest ona oddzielona od jezdni bocznym pasem dzielącym; wyokrąglenie załomów krawędzi jezdni łukami o promieniu 30 m; szerokości peronu – 1,5 m; pochylenie poprzeczne jezdni w zatoce – 2,0%, skierowane do krawędzi jezdni drogi lub zgodnie z jej pochyleniem, w zależności od warunków odwodnienia. Oprócz tego, skos wyjazdowy z drogi nie powinien być większy niż 1:8, a skos wjazdowy na drogę nie większy niż 1:4. Ponadto w myśl prawa o ruchu drogowym, zabrania się zatrzymywania pojazdów w odległości mniejszej niż 15 o od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek – a na przystanku z zatoką – na całej jej długości. W związku z powyższym, zlokalizowanie zatoki autobusowej w obrębie parkingu przy Placu 1 Maja nie jest możliwe, gdyż spowodowałoby to likwidację 4 istniejących miejsc parkingowych, które obecnie ułatwiają mieszkańcom dostęp np. do przychodni lekarskiej czy apteki – dodaje.

Tym samym jedynym realnym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie usunięcie istniejącego postoju dla taksówek i utworzenie kolejnego miejsca postoju dla mieszkańców.

Źródło: 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

  • 9 (9)

  Kierowca, w dniu 15-05-2022 07:43:27 napisał:

  Przystanek autobusowy ,no głupota jakich mało,najlepiej zabrać wszystkie miejsca parkingowe na rynku jakie są i zrobić dworzec autobusowy!. Taki przystanek"koncowy" można np.zrobic na placu przy remizie/goku,albo wykorzystać teren przy figurze na Kościuszki.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  zorro, w dniu 15-05-2022 11:15:01 napisał:

  Przystanek powinien powstać w miejscu gdzie teraz jest łącznik Kościuszki - Zielona! Odległość z ulicy Celtyckiej, Gotyckiej, czy z końca ulicy Kościuszki, do obecnego przystanku to ładnych kilka kilometrów.

  odpowiedz

  • 5 (9)

  mieszkaniec, w dniu 15-05-2022 12:30:25 napisał:

  Pan Odrobiński nie po raz pierwszy Odleciał.Pan Bala sobie zamarzył prywatną zatokę to może jeszcze barierki prowadzące pasażerów prosto do sklepu. A może Panie Przewodniczący zastanowić się nad wprowadzeniem ograniczenia ruchu pojazdów powyżej 3,5 t.przez Plac 1 Maja?.

  odpowiedz

  • 5 (5)

  Mario, w dniu 15-05-2022 15:25:26 napisał:

  No i co jeszcze ? Moze miejsce dla cyrku ? Bez przesady , tutaj i tak na tym rynku to jest tragedia parking płatny i 70% samochodów to osoby pracujące w urzędzie miasta ! Rano nie ma gdzie stanac , po południu to samo ! Zamiast pierdol moze zainwestować w nowy monitoring bo kurza stopa to co się odpierdziela na ryneczku to głowa mała , ludzie łażą z wysepki ma druga stronę , ostatnio o mało nie pierdolnalem jednej kobity ! Kurier staje gdzie mu się podoba blokując drogę i tak codziennie to samo

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Jaga, w dniu 15-05-2022 21:55:11 napisał:

  Pan Przewodniczący odleciał i to bardzo mocno, ale cóż jemu wolno (wszystko) przecież to „najważniejsza” osoba w gminie XD Pozdrawiam.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Parking, w dniu 16-05-2022 06:18:54 napisał:

  Ja to proponuję sprawdzić kto.parkuje na rynku, sami pracownicy urzędu, może nie wszyscy ale większość.Zwykły obywatel nie może zaparkować, bo wiecznie miejsca zajęte.I nie chodzi o to że ktoś jest leniwy i chce jak najbliżej sklepu, ale czasem jest się że starsza osoba która musi do lekarza lub do urzędu .Ciekawe czy Ci pracownicy płacą za całodzienne parkowanie na rynku.A o godz 15stej odrazu parking pustoszeje .

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Wolo, w dniu 16-05-2022 10:53:25 napisał:

  jak się ludzie przejdą z przystanku koło biedronki to im nogi z d*** nie odpadną

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ramka na zdjęcia
13,90PLN 8,90PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
99PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Wypalenie zawodowe jako przyczyna występowania wypadków przy pracy
49PLN
Stres w pracy oraz jego wpływ na występowanie wypadków przy pracy
49PLN
Obraz (wym. 42x56)
39,90PLN 20,00PLN
0

Letnie tankowanie. Ile będzie kosztować paliwo w wakacje?

Rekordowe ceny paliw utrzymują się już kolejny miesiąc, choć w ostatnich# dniach obserwujemy chwilowe obniżki! Lato to tradycyjny okres podwyżek cen i wzmożonego ruchu na drogach. Czy tegoroczne wyjazdy na wczasy okażą się również rekordowo drogie? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przeanalizowali perspektywy rozwoju sytuacji na polskim rynku paliwowym w miesiącach wakacyjnych.

(czytaj więcej)
0

Pierwsza pomoc tonącemu. Co zrobić, kiedy na naszych oczach ktoś tonie?

Jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w okresie wakacyjnym jest utonięcie. Co zrobić, kiedy ktoś tonie?

(czytaj więcej)
0

Grillowanie - co wolno, a co nie? Przewodnik z przepisami

Amatorów grillowania w naszym kraju nie brakuje#. Z ankiety przeprowadzonej wśród Polaków wynika, że zaledwie 6,7% rodaków wcale nie grilluje. Około 10% uważa, że grillowanie jest zdrowe, niemniej zdaniem 43% należy odpowiednio przygotować jedzenie, by uzyskać zdrowe potrawy. Co ma wpływ na ich prozdrowotne wartości? Przede wszystkim jakość samych użytych produktów, ale także to, na jakim grillu posiłek zostanie przygotowany.

(czytaj więcej)
0

Niejadek na wycieczce? Przepisy na zdrowe przekąski do plecaka

Wymyślenie zdrowej i smacznej przekąski dla niejadka to# nie „bułka z masłem”. Szczególnie latem, kiedy dzieci niechętnie opuszczają place zabaw i podwórka, by doładować swoje niezwykle pojemne akumulatory. Wyzwanie stanowią także rodzinne wycieczki. Jak bowiem zmieścić w plecaku coś pysznego dla każdego? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)