Dziś mamy 23 lipca 2021, piątek, imieniny obchodzą:

30 czerwca 2021

Przysięga wojskowa Tomasza Jahnke. Zawsze gotowy, zawsze blisko

fot. Agnieszka Bubczyk

fot. Agnieszka Bubczyk

Dnia 26 czerwca 2021 roku delegacja# Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka, w składzie: dyrektor szkoły - Alicja Jaśkowiak, nauczyciel edukacji wojskowej Jarosław Odrobiński oraz wychowawca klasy Agnieszka Bubczyk, uczniowie klasy IV Technikum (szer. Gracja Gałązka, Kamila Sawicka, Kacper Tchórzewski) uczestniczyła w uroczystej przysiędze wojskowej  żołnierzy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Grudziądzu.  Ślubowanie na sztandar wojskowy składał Tomasz Jahnke - tegoroczny maturzysta. 

Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 80 ochotników utworzonego niedawno 83. batalionu piechoty lekkiej. Żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT, podobnie jak żołnierze innych brygad wspierali na różnych płaszczyznach służbę zdrowia i instytucje, które potrzebowały pomocy w czasie trwającej pandemii SARS-CoV-2. Przysięga była wyjątkowa także z innego powodu. Swoją obecnością uświetnił ją Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak. Obecny na miejscu był również Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła oraz pułk. Krzysztof Stańczyk dowódca 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze po raz pierwszy przysięgali na terenie koszar nowego, trzeciego batalionu.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wręczył pamiątkowe ryngrafy 6 żołnierzom szkolenia podstawowego. Wśród nich był szer. Tomasz Jahnke, który m.in. swoją postawą, doświadczeniem, znajomością regulaminów oraz przygotowaniem pod względem fizycznym podobnie jak pozostali, wyróżniał się na tle pozostałych żołnierzy szkolenia podstawowego.

Pani dyrektor, z wychowawcą oraz p. Jarosławem Odrobińskim złożyli gratulacje Tomaszowi i jego rodzicom oraz wręczyli upominki ufundowane przez szkołę i organ prowadzący - Powiat Nakielski. Tomek jest ósmym kadetem klasy wojskowej, który złożył uroczystą przysięgę.  

Przysiędze  towarzyszył piknik wojskowy „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” podczas, którego żołnierze zaprezentowali swój sprzęt i wyposażenie. Odwiedzający mogli zobaczyć m. in. KTO Rosomak, armatohaubicę Dana, wyrzutnię Langusta, czy moździerz Rak oraz posmakować wojskowej grochówki.

https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/wojsko-polskie-rosnie-w-sile

 

Autor: Agnieszka Bubczyk

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

 

Oceń artykuł: 2 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jedni na urlop, drudzy do biur. Powroty firm do pracy stacjonarnej

Co czwarta firma spodziewa się powrotu do biura w# czasie wakacji. Ponad 70% firm zapytanych przez Dailyfruits przewiduje powrót do biura w 2021 roku. Jak pokazały wyniki badania „Powrót firm do biura a pandemia Covid-19”, szybciej wrócą firmy pracujące hybrydowo – w tym gronie aż 91% spodziewa się całkowitego powrotu do biur w 2021 roku. Na jakich zasadach firmy będą wracać? Co myślą o powrotach pracownicy?

(czytaj więcej)
0

Alkohol i brawura. Główne przyczyny wypadków nad wodą

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, tylko w# miniony weekend utonęło w Polsce 13 osób, a od początku czerwca już w sumie 116. Alkohol, brawura, niedostateczne umiejętności oraz skoki do wody - są od lat wymieniane jako główne przyczyny wypadków nad wodą. Nie można jednak zapominać, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo wczasowiczów spoczywa również na właścicielach i administratorach kąpielisk.

(czytaj więcej)
0

Kredyt na wakacje. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Nadeszły upragnione wakacje. Tysiące Polaków wypoczywają nad# polskim morzem, w górach lub za granicą, korzystając z tego, że znowu możemy swobodnie się przemieszczać, a życie wraca do normalności po pandemii. Płacimy za to wysoką cenę i dosłownie, bo koszty zorganizowania letniego urlopu w porównaniu do ubiegłego sezonu, w zależności od destynacji i wybranego komfortu, wzrosły nawet o 70 proc. Nie jest to zaskakujące zjawisko, ponieważ branża turystyczne chce odrobić straty po zeszłorocznych obostrzeniach. Jesteś w tej grupie, która jeszcze nie zaplanowała wypoczynku, bo odstraszają Cię wysokie koszty? Myślisz o zaciągnięciu kredytu na wakacje, ale obawiasz się, czy to dobry pomysł, bo korona-kryzys jeszcze nie minął, a w mediach straszą, że „prawdziwa” recesja dopiero ma przyjść? Głowa do góry! W nowym cyklu poradnikowym Intrum „Ogarniam finanse” radzimy, jak bezpiecznie i „mądrze” pożyczyć pieniądze na zorganizowanie wyjazdu, by z wakacji nie wrócić z finansowym kacem i nie wpaść w poważne kłopoty finansowe.

(czytaj więcej)
0

Oszczędności ma co piąty Polak. Wpływ na to miała pandemia

Wiele osób dopiero w obliczu kryzysu wywołanego# koronawirusem zdało sobie sprawę, jak niepewna może się nagle stać ich sytuacja finansowa. Według badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, choć 35 proc. ankietowanych deklaruje, że stara się zawsze odkładać trochę pieniędzy, aż 19 proc. odpowiedziało, że dopiero pandemia uświadomiła im, jak ważne jest posiadanie oszczędności. Dane zgromadzone w BIG InfoMonitor oraz w bazie BIK pokazują, że nie brakuje powodów, by z większą rozwagą podchodzić do zarządzania domowymi budżetami – na koniec maja suma zaległych zobowiązań ponad 2,7 mln osób sięgnęła 79,4 mld zł.

(czytaj więcej)