Dziś mamy 25 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

14 czerwca 2021

Przyczyn utraty danych może być kilka. Jak do tego nie dopuścić?

fot. archiwum

fot. archiwum

Przypadkowo usunięty dokument, złośliwe oprogramowanie lub# uszkodzenie sprzętu – przyczyn utraty danych może być co najmniej kilka. W każdym przypadku konsekwencje są jednak takie same. Możesz ich uniknąć – rób kopie zapasowe.

Tzw. backup to kopie ważnych plików, które przechowujemy w innym miejscu niż ich oryginał. Dzięki temu zyskujemy pewność, że w razie nieoczekiwanych problemów – nie stracimy ich na zawsze.

Niechcący? Zdarza się

Jak wiemy wypadki chodzą po ludziach i nawet będąc ostrożnymi w sieci - może zdarzyć się tak, że stracimy dostęp do ważnych dla nas plików. To mogą być pamiątkowe, rodzinne zdjęcia, ale i ważne dokumenty czy dane. Czasem to wina przypadku, czasem – celowego działania cyberprzestępców. Innym razem – posłuszeństwa może odmówić nam sprzęt.

Najczęstsze przyczyny utraty danych to m.in.:

  • pomyłkowe, przypadkowe skasowanie – przez Ciebie lub kogoś, kto ma dostęp do Twojego urządzenia,
  • celowe usunięcie – najczęściej przez inną osobę, która nie miała świadomości wagi danego dokumentu, czy folderu lub uzyskała do niego niepowołany dostęp,
  • kradzież lub uszkodzenie sprzętu – komputera, tabletu, telefonu,
  • awaria dysku twardego komputera lub karty pamięci,
  • zainfekowanie urządzenia złośliwym oprogramowaniem.

A także… wiele innych.

Niezależnie od przyczyny – jest sposób, aby uniknąć straty. To kopie zapasowe.

Dla pewności

Dużo nerwów, sporo problemów i niemały wydatek, albo – backup. Wybór jest prosty! To właśnie dane mają przecież dla nas największą wartość – przewyższającą często wartość sprzętu, na którym je przechowujemy.

Nie chcemy utracić dostępu do plików służbowych - umów firmowych, czy informacji o realizowanych projektach, ani do prywatnych – wspomnianych już zdjęć, czy materiałów wideo, które przechowujemy na swoich urządzeniach. To pewne. A pewność, że tak się nie stanie daje nam właśnie backup.

Kiedy powinniśmy go robić? Tak naprawdę – za każdym razem, kiedy zależy nam na ważnym materiale. Co ważne – kopiować możemy wszystko, od poszczególnych plików, po cały system operacyjny. No to działamy!

Do wyboru

Przejdźmy do sedna. Jak robić kopie zapasowe i spać spokojnie? Masz dwie możliwości.

Pierwszy sposób to korzystanie z nośników fizycznych – np. dysków USB. To wygodne, bo umożliwia szybkie kopiowanie dużych zasobów danych, ale nie zawsze bezpieczne. Nośnik zewnętrzny, podobnie jak komputer, czy tablet może ulec zainfekowaniu lub zniszczeniu, a wraz z nim – nasza kopia zapasowa.

Alternatywą są usługi chmurowe. Dzięki nim, możemy przechowywać kopie plików w wirtualnym środowisku zewnętrznym, zabezpieczonym przez dostawcę. Wydaje się skomplikowane? Wcale takie nie jest!

Ta metoda wymaga najczęściej ustawienia opcji kopiowania do naszego katalogu w chmurze – takie opcje są dostępne w aplikacjach instalowanych fabrycznie w smartfonach. Innym sposobem jest zainstalowanie dedykowanej aplikacji, która automatycznie tworzy kopie zapasowe plików, np. od razu po ich utworzeniu. Jej dodatkową zaletą jest to, że w przypadku zainfekowania złośliwym oprogramowaniem, pozwala na przywrócenie danych do stanu sprzed zdarzenia.

Popularne usługi chmurowe pomagają odtworzyć dowolne dane i zmiany, co nie tylko pomaga przy odzyskiwaniu przypadkowo skasowanych plików, ale umożliwia ich odtworzenie w przypadku zaszyfrowania na skutek cyberataku.

Automatyczne tworzenie kopii zapasowych, stały dostęp do nich i bezpieczeństwo są głównymi atutami usług chmurowych. To pewność i wygoda dla nas - użytkowników. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy – w sieci zawsze zachowujmy czujność. Poza sytuacjami losowymi, to właśnie jej brak jest najczęstszą przyczyną utraty cennych dla nas danych.

Więcej informacji o tym, jak dbać o bezpieczeństwo w internecie znajdziesz na naszej stronie GOV.pl/cyfryzacja oraz w dostępnej na GOV.pl bazie wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa.

Materiał: Cyfryzacja KPRM

Oceń artykuł: 2 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Budowa magazynów
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)