Dziś mamy 23 lipca 2021, piątek, imieniny obchodzą:

14 czerwca 2021

Przyczyn utraty danych może być kilka. Jak do tego nie dopuścić?

fot. archiwum

fot. archiwum

Przypadkowo usunięty dokument, złośliwe oprogramowanie lub# uszkodzenie sprzętu – przyczyn utraty danych może być co najmniej kilka. W każdym przypadku konsekwencje są jednak takie same. Możesz ich uniknąć – rób kopie zapasowe.

Tzw. backup to kopie ważnych plików, które przechowujemy w innym miejscu niż ich oryginał. Dzięki temu zyskujemy pewność, że w razie nieoczekiwanych problemów – nie stracimy ich na zawsze.

Niechcący? Zdarza się

Jak wiemy wypadki chodzą po ludziach i nawet będąc ostrożnymi w sieci - może zdarzyć się tak, że stracimy dostęp do ważnych dla nas plików. To mogą być pamiątkowe, rodzinne zdjęcia, ale i ważne dokumenty czy dane. Czasem to wina przypadku, czasem – celowego działania cyberprzestępców. Innym razem – posłuszeństwa może odmówić nam sprzęt.

Najczęstsze przyczyny utraty danych to m.in.:

  • pomyłkowe, przypadkowe skasowanie – przez Ciebie lub kogoś, kto ma dostęp do Twojego urządzenia,
  • celowe usunięcie – najczęściej przez inną osobę, która nie miała świadomości wagi danego dokumentu, czy folderu lub uzyskała do niego niepowołany dostęp,
  • kradzież lub uszkodzenie sprzętu – komputera, tabletu, telefonu,
  • awaria dysku twardego komputera lub karty pamięci,
  • zainfekowanie urządzenia złośliwym oprogramowaniem.

A także… wiele innych.

Niezależnie od przyczyny – jest sposób, aby uniknąć straty. To kopie zapasowe.

Dla pewności

Dużo nerwów, sporo problemów i niemały wydatek, albo – backup. Wybór jest prosty! To właśnie dane mają przecież dla nas największą wartość – przewyższającą często wartość sprzętu, na którym je przechowujemy.

Nie chcemy utracić dostępu do plików służbowych - umów firmowych, czy informacji o realizowanych projektach, ani do prywatnych – wspomnianych już zdjęć, czy materiałów wideo, które przechowujemy na swoich urządzeniach. To pewne. A pewność, że tak się nie stanie daje nam właśnie backup.

Kiedy powinniśmy go robić? Tak naprawdę – za każdym razem, kiedy zależy nam na ważnym materiale. Co ważne – kopiować możemy wszystko, od poszczególnych plików, po cały system operacyjny. No to działamy!

Do wyboru

Przejdźmy do sedna. Jak robić kopie zapasowe i spać spokojnie? Masz dwie możliwości.

Pierwszy sposób to korzystanie z nośników fizycznych – np. dysków USB. To wygodne, bo umożliwia szybkie kopiowanie dużych zasobów danych, ale nie zawsze bezpieczne. Nośnik zewnętrzny, podobnie jak komputer, czy tablet może ulec zainfekowaniu lub zniszczeniu, a wraz z nim – nasza kopia zapasowa.

Alternatywą są usługi chmurowe. Dzięki nim, możemy przechowywać kopie plików w wirtualnym środowisku zewnętrznym, zabezpieczonym przez dostawcę. Wydaje się skomplikowane? Wcale takie nie jest!

Ta metoda wymaga najczęściej ustawienia opcji kopiowania do naszego katalogu w chmurze – takie opcje są dostępne w aplikacjach instalowanych fabrycznie w smartfonach. Innym sposobem jest zainstalowanie dedykowanej aplikacji, która automatycznie tworzy kopie zapasowe plików, np. od razu po ich utworzeniu. Jej dodatkową zaletą jest to, że w przypadku zainfekowania złośliwym oprogramowaniem, pozwala na przywrócenie danych do stanu sprzed zdarzenia.

Popularne usługi chmurowe pomagają odtworzyć dowolne dane i zmiany, co nie tylko pomaga przy odzyskiwaniu przypadkowo skasowanych plików, ale umożliwia ich odtworzenie w przypadku zaszyfrowania na skutek cyberataku.

Automatyczne tworzenie kopii zapasowych, stały dostęp do nich i bezpieczeństwo są głównymi atutami usług chmurowych. To pewność i wygoda dla nas - użytkowników. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy – w sieci zawsze zachowujmy czujność. Poza sytuacjami losowymi, to właśnie jej brak jest najczęstszą przyczyną utraty cennych dla nas danych.

Więcej informacji o tym, jak dbać o bezpieczeństwo w internecie znajdziesz na naszej stronie GOV.pl/cyfryzacja oraz w dostępnej na GOV.pl bazie wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa.

Materiał: Cyfryzacja KPRM

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Narożnik z funkcją spania, możliwość wyboru tkanin
Sypialnia Orzech Włoski/ Czarny lub Dąb Denver
Szczotka elektryczna z jonizacją Fox Red Hot
175PLN 140PLN
MEBLE PIOTR PASIEKA
Meble na wymiar: szafy przesuwne
Szafy przesuwne
Sypialnia Dąb Sonoma i wstawki w połyskującej bieli
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
0

Jedni na urlop, drudzy do biur. Powroty firm do pracy stacjonarnej

Co czwarta firma spodziewa się powrotu do biura w# czasie wakacji. Ponad 70% firm zapytanych przez Dailyfruits przewiduje powrót do biura w 2021 roku. Jak pokazały wyniki badania „Powrót firm do biura a pandemia Covid-19”, szybciej wrócą firmy pracujące hybrydowo – w tym gronie aż 91% spodziewa się całkowitego powrotu do biur w 2021 roku. Na jakich zasadach firmy będą wracać? Co myślą o powrotach pracownicy?

(czytaj więcej)
0

Alkohol i brawura. Główne przyczyny wypadków nad wodą

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, tylko w# miniony weekend utonęło w Polsce 13 osób, a od początku czerwca już w sumie 116. Alkohol, brawura, niedostateczne umiejętności oraz skoki do wody - są od lat wymieniane jako główne przyczyny wypadków nad wodą. Nie można jednak zapominać, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo wczasowiczów spoczywa również na właścicielach i administratorach kąpielisk.

(czytaj więcej)
0

Kredyt na wakacje. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Nadeszły upragnione wakacje. Tysiące Polaków wypoczywają nad# polskim morzem, w górach lub za granicą, korzystając z tego, że znowu możemy swobodnie się przemieszczać, a życie wraca do normalności po pandemii. Płacimy za to wysoką cenę i dosłownie, bo koszty zorganizowania letniego urlopu w porównaniu do ubiegłego sezonu, w zależności od destynacji i wybranego komfortu, wzrosły nawet o 70 proc. Nie jest to zaskakujące zjawisko, ponieważ branża turystyczne chce odrobić straty po zeszłorocznych obostrzeniach. Jesteś w tej grupie, która jeszcze nie zaplanowała wypoczynku, bo odstraszają Cię wysokie koszty? Myślisz o zaciągnięciu kredytu na wakacje, ale obawiasz się, czy to dobry pomysł, bo korona-kryzys jeszcze nie minął, a w mediach straszą, że „prawdziwa” recesja dopiero ma przyjść? Głowa do góry! W nowym cyklu poradnikowym Intrum „Ogarniam finanse” radzimy, jak bezpiecznie i „mądrze” pożyczyć pieniądze na zorganizowanie wyjazdu, by z wakacji nie wrócić z finansowym kacem i nie wpaść w poważne kłopoty finansowe.

(czytaj więcej)
0

Oszczędności ma co piąty Polak. Wpływ na to miała pandemia

Wiele osób dopiero w obliczu kryzysu wywołanego# koronawirusem zdało sobie sprawę, jak niepewna może się nagle stać ich sytuacja finansowa. Według badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, choć 35 proc. ankietowanych deklaruje, że stara się zawsze odkładać trochę pieniędzy, aż 19 proc. odpowiedziało, że dopiero pandemia uświadomiła im, jak ważne jest posiadanie oszczędności. Dane zgromadzone w BIG InfoMonitor oraz w bazie BIK pokazują, że nie brakuje powodów, by z większą rozwagą podchodzić do zarządzania domowymi budżetami – na koniec maja suma zaległych zobowiązań ponad 2,7 mln osób sięgnęła 79,4 mld zł.

(czytaj więcej)