Dziś mamy 16 czerwca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

22 maja 2023

Powstanie nowy przystanek na trasie kolejowej Nakło - Bydgoszcz. Dwa perony

fot. archiwum

fot. archiwum

Mieszkańcy Trzeciewnicy w woj. kujawsko – pomorskim zyskają lepszy dostęp do kolei. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły# przetarg na zaprojektowanie i budowę nowego przystanku na trasie z Bydgoszczy do Piły. Środki na realizację zadania pochodzą z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”.

Nowy przystanek w Trzeciewnicy, na linii kolejowej nr 18 (Kutno – Piła Główna), ułatwi podróże koleją w kierunku Nakła nad Notecią i Piły oraz Bydgoszczy. W sąsiedztwie przejazdu kolejowo – drogowego w ciągu ul. Łąkowej powstaną dwa perony. Wysokie konstrukcje ułatwią wsiadanie do pociągów. Wygodne dojścia do peronów będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Oczekiwany komfort obsługi zapewnią wiaty, ławki, gabloty na informacje dla pasażerów i rozkłady jazdy oraz oznakowanie. Zamontowane zostanie jasne, energooszczędne oświetlenie.

PLK SA ogłosiły postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy dokumentacji projektowej oraz prac budowlanych. Zakończenie budowy przystanku planuje się w I połowie 2025 r. Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Jego celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Na realizację programu przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną przeznaczone m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac związane z zapewnieniem miejsc parkingowych dla pasażerów. W efekcie podróżni zyskają dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej.

- Realizowane w woj. kujawsko – pomorskim inwestycje z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” poprawiają dostęp do kolei. Nowy przystanek na trasie z Bydgoszczy do Piły zachęci do podróżowania pociągiem np. do pracy lub szkoły. Kolej w regionie staje się coraz bardziej atrakcyjnym środkiem transportu – wygodnym, bezpiecznym i przyjaznym środowisku – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Na terenie woj. kujawsko – pomorskiego Program obejmuje m.in. przebudowę peronów na przystanku Bydgoszcz Zachód, budowę nowych przystanków Grudziądz Centrum, Grudziądz Tuszewo, Grudziądz Rządz, Tuchola Rudzki Most oraz przebudowę przejścia podziemnego na stacji Nakło nad Notecią. Z efektów Programu korzystają już mieszkańcy Grzybna, gdzie zmodernizowano przystanek na linii z Bydgoszczy do Chełmży.

W „Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 185 lokalizacji, a na liście rezerwowej 129.

Materiał: Przemysław Zieliński / zespół prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Oceń artykuł: 21 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (5)

  ALbin, w dniu 22-05-2023 15:09:50 napisał:

  fajnie

  odpowiedz

  • 8 (10)

  Maja rozmach sku...y, w dniu 22-05-2023 15:38:30 napisał:

  Wybudujcie a potem się chwalcie. Nie wspominając już, że kolejne nietrafione inwestycje pana sławomira "obligacja". Po co przebudowa Dk10 w trzeciewnicy, dworzec kolejowy w takiej dziurze. Kładka jeszcze miała być. Wszytko wybuduje Pan z Olszewski?

  odpowiedz

  • 7 (7)

  Cygan, w dniu 22-05-2023 16:43:19 napisał:

  W trzeciewnicy sie lata po mefedronie a nie kula pociągiem

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Fabian , w dniu 22-05-2023 20:12:35 napisał:

  Super,darmowy dojazd do nakła, nim zdążą sprawdzić bilet

  odpowiedz

  • 0 (8)

  Gnojokok, w dniu 22-05-2023 20:37:23 napisał:

  To nic innego jak "wyborcze prostytuowanie się.Zapowiadać teraz można wszystko ( co od pewnego czasu obserwujemy ) a po wyborach się okaże....że ciemny lud jednak nie zagłosował w okręgu na Pisiorków. Inwestycji nie będzie ;-)

  odpowiedz

  • -1 (1)

  nakiel, w dniu 23-05-2023 11:02:05 napisał:

  Spoko, ale zeby nie jechał jeszcze dłużej niż teraz...

  odpowiedz

  • 0 (0)

  stary, niewykształcony ze wsi , w dniu 23-05-2023 15:02:46 napisał:

  PKP to jedyny pociąg, jaki można mieć do Nakła...

  odpowiedz

  • 2 (2)

  antek, w dniu 23-05-2023 22:02:04 napisał:

  No ten tam z tej Trzeciewnicy mógłby jeszcze sobie lotnisko pyknąć. Co tam

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Kgw, w dniu 24-05-2023 11:18:24 napisał:

  Tam już chyba zaczęli budować ten wiadukt nad torami?

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
0

Ruszyła certyfikacja w WOT. Sprawdzian dla żołnierzy

W WOT rozpoczęła się Certyfikacja – zaangażowani zostali #wszyscy żołnierze 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Natychmiastowe stawiennictwo i szkolenie to jeden z elementów sprawdzenia gotowości do działania najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych RP, niezwiązany z kryzysem migracyjnym i działaniami hybrydowymi przeciw Polsce na wschodniej granicy RP.

(czytaj więcej)
0

Dwudziesta szósta wędrówka. Na uczestników czekał pyszny posiłek

Dzisiejszą wędrówkę w większości maszerowaliśmy w korycie #Rokitki. 20 uczestników rozpoczęło wędrówkę a 19 ukończyło. Jedna osoba musiała się wycofać ze względu na rozklejenie się obuwia.

(czytaj więcej)
0

"Edukacja z wojskiem". W zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów

W pierwszym miesiącu pilotażowego programu# „Edukacja z wojskiem” w województwie kujawsko- pomorskim w zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów. Przez 4 tygodnie zaangażowanych w szkolenie było 40 żołnierzy z 9 jednostek wojskowych z naszego województwa.

(czytaj więcej)