Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

11 stycznia 2022

Powstanie Wielkopolskie na Krajnie i Pałukach. Projekt rozpoczęty

fot. pow.

fot. pow.

5 stycznia 2022 roku w 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego w# Mroczy uczniowie klas VI-VIII Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Kosowie pod opieką nauczycieli wychowawców P. Iwony Pacholskiej, P. Barbary Kotulskiej oraz P. Wojciecha Siejny wzięli udział w podróży historycznej do Mroczy, gdzie zostali zapoznani przez mjr rez. Jarosława Odrobińskiego – lokalnego Regionalistę, członka Koła mroteckiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 im. ppor. Franciszka Borzycha, także nauczyciela w NSP w Kosowie z miejscami pamięci narodowej mających związek z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919 na terenie Mroczy.

Na samym początku Uczniowie zostali zapoznani na Cmentarzu Parafialnym z sylwetką Patrona Koła TPPW w Mroczy, Patrona ronda w Mroczy, Powstańcem Wielkopolskim ppor. Franciszkiem Borzychem, Kawalerem Orderu Virtuti Militari. Zanim uczestnicy podróży usłyszeli informacje o w/w bohaterze urodzonym w Mroczy wystawili przy grobie posterunek honorowy i zapalili znicz. Następnym miejscem była ul. Łabędzkiego oraz Tablica memoratywna poświęcona Feliksowi Łabędzkiemu, Powstańcowi Wielkopolskiemu kompanii jarocińskiej urodzonemu w Siedleminie, który oddał życie w dniu 5/6 stycznia 1919 za wolną Mroczę. Ostatnim miejscem, gdzie odbyła się lekcja lokalnej historii był Plac Wolności, gdzie od 5 stycznia 2009 roku znajduje się Obelisk wraz z Tablicą memoratywną, upamiętniający udział mieszkańców Mroczy i okolic w Powstaniu Wielkopolskim. Uczniowie wchodzący w skład Samorządu uczniowskiego złożyli wiązankę kwiatów. Przy Obelisku podobnie jak na Cmentarzu i przy Tablicy Łabędzkiego dwójka uczniów pełniła wartę honorową. Pobyt w Mroczy zakończono wspólnym zdjęciem, w tym szczególnym dla Mroczy miejscem związanym z  Powstaniem Wielkopolskim. Ostatnim zadaniem, które mieli uczniowie do wykonania, już na miejscu w szkole był test z wiedzy o Powstaniu, głównie na bazie zagadnień z tematyki przekazanej podczas pobytu w Mroczy. Przedsięwzięcie to rozpoczęło realizację zadania  publicznego  w ramach otwartego konkursu ofert pn. "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Krajnie i Pałukach oraz Zbrodnia pomorska 1939" ogłoszonego przez Powiat Nakielski. Dotację w ramach tego konkursu otrzymało m.in. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Integracji Środowiska Wiejskiego Sołectwa Kosowo „KMK KOS” w Kosowie. Stowarzyszenie to jest m.in. organem prowadzącym NSP w Kosowie. Projekt w/w Stowarzyszenie pt. „Od Wielkopolski do Wolnej Polski. Zbrodnia Pomorska 1939-pamiętamy” został dofinansowany kwotą 3.000,00 zł. Wyjazd był inauguracją w/w projektu, którego zakończenie planowane jest w dniu 30.04.2022 br. Następnie przedsięwzięcie w ramach w/w Projektu planowane jest w szkole w dniu 12.01.br., wówczas to odbędzie się uroczysta akademia Powstańcza połączona z apelem Poległych. Celem zadania jest podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Zadanie to dofinansowane jest przez Powiat Nakielski. 

Materiał: mgr Iwona Pacholska - koordynator projektu - nauczyciel historii w NSP w Kosowie

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 7 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)