Aktualności
Wsparcie na inwestycje leśne lub zadrzewieniowe. Wkrótce start naboru

Od 1 czerwca 2025 r. będzie się można ubiegać # o środki unijne na: zalesianie gruntów rolnych, tworzenie zadrzewień śródpolnych, zakładanie systemów rolno-leśnych i zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych. Wszystkie interwencje są realizowane w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
(czytaj więcej)Łączy nas pamięć. Uczniowie przygotowali symboliczne żonkile

82 lata temu, 19 kwietnia 1943 r., wybuchło powstanie# w getcie warszawskim – największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie.
(czytaj więcej)80 rocznica zakończenia II wojny światowej. Przygotowano dwie wystawy

W tym roku, a konkretnie 8 maja będziemy obchodzić #80. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Z tej okazji muzeum przygotowało aż dwie wystawy.
(czytaj więcej)63. Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk Na Pałukach już wiosna!

63. Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk im. Wandy Szkulmowskiej przeszedł #do historii. Nagrody zostały już wręczone, a prace można podziwiać na wystawie w Szubińskim Domu Kultury do 9 maja.
(czytaj więcej)Turnieju o Puchar Tymbarku! Awans drużyn do etapu wojewódzkiego

Dzięki współpracy z Zespół Szkolno-Przedszkoln# w Paterku mieliśmy okazję rywalizować w 3 kategoriach eliminacyjnych do Pucharu Tymbarku!
(czytaj więcej)Michalina Szczepaniak wyróżniona. Wręczono okolicznościową nagrodę

Najlepszą szachistką klas maturalnych# I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie została Michalina Szczepaniak (IV c).
(czytaj więcej)Musieli uznać wyższość swoich rywali. NTS Trójka przegrywa drugi mecz

Dzisiaj, w drugim meczu zawodnicy# NTS Trójka Nakło musieli uznać wyższość swoich rywali i przegrali swoje spotkanie z gospodarzami turnieju BBTS Włókniarz Bielsko-Biała.
(czytaj więcej)I Wojewódzki Wielobój Atletyczny. sukces zawodników Studia Zielińscy!

W sobotę, 26 kwietnia w Sępólnie Krajeńskim,# odbył się I Wojewódzki Wielobój Atletyczny dla dzieci w wieku od 7 do 13 lat.
(czytaj więcej)Poruszający moment w Potulicach. Odznaczono Jadwigę Kliniewską i Teresę Schab

Po zakończeniu tegorocznych uroczystości na Cmentarzu# Ofiar w Potulicach, uczestniczące w niej osoby przemaszerowały pod pamiątkowy kamień znajdujące się przy miejscowym Zakładem Karnym.
(czytaj więcej)Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Apel Pamięci w Potulicach

Z okazji 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu #"Potulice-Lebrechtsdorf", na Cmentarzu Ofiar w Potulicach miała miejsce uroczysta msza święta. Po zakończeniu nabożeństwa, odbył się Apel Pamięci.
(czytaj więcej)Uroczystość w Potulicach Nabożeństwo na Cmentarzu Ofiar

26 kwietnia na Cmentarzu Ofiar w Potulicach miała# miejsce szczególna uroczystość, powiązana z dokładnie 80. rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu "Potulice-Lebrechtsdorf", jak i również Miesiącem Pamięci Narodowej oraz Świętem Patrona Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. "Dzieci Potulic".
(czytaj więcej)Drzwi Otwarte w „Żegludze”. Uczniowie zapoznali się z ofertą szkoły

W sobotę 26 kwietnia odbyły się Drzwi Otwarte w #Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią.
(czytaj więcej)„Sezon Motocyklowy” rozpoczęty.Parada przejechała przez Nakło

W sobotę, 26 kwietnia od mszy św. w kościele pw. św.# Stanisława w Nakle oficjalnie rozpoczął się „Sezonu Motocyklowy” w Nakle. Tym samym motocykliści oddali hołd zmarłemu papieżowi Franciszkowi, przyjacielowi motosportów.
(czytaj więcej)Półfinał Mistrzostw Polski. Zwycięstwo młodzików NTS Trójka Nakło

Dzisiaj o godzinie 12:00 swoje zmagania rozpoczęli #młodzicy NTS Trójka Nakło, którzy walczyli w Półfinale Mistrzostw Polski Młodzików w Bielsko-Białej!
(czytaj więcej)Mieszkańcy pytają o żłobek. A gmina rozkłada ręce

W ostatnich miesiącach społeczność gminy Sadki coraz #częściej zwraca uwagę na potrzebę utworzenia żłobka, który odpowiadałby na rosnące zapotrzebowanie na tego typu placówkę w regionie. Mieszkańcy wielokrotnie podkreślali, jak istotne jest zapewnienie maluchom odpowiedniej opieki w pierwszych latach życia, umożliwiającej rodzicom godzenie obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym. Mimo licznych apeli, jak dotąd nie podjęto żadnych konkretnych działań, które przybliżyłyby realizację tego ważnego przedsięwzięcia. Temat pozostaje więc w sferze oczekiwań, a kwestia powstania żłobka w gminie wciąż nie znalazła rozwiązania.
(czytaj więcej)To najdroższa inwestycja w dziejach gminy. Amfiteatr w trakcie metamorfozy

Jakiś czas temu pełną parą ruszyły prace# przy przebudowie nakielskiego amfiteatru. Jest to najdroższa inwestycja w dziejach nakielskiego samorządu. Łączny koszt związany z projektowaniem zadania i jego wykonaniem przekracza 61 mln zł. Kiedy należy się spodziewać zakończenia prac i jakie plany wobec takiego obiektu mają nakielscy włodarze?
(czytaj więcej)Przebudowa drogi. Tańsza o prawie 2 mln 300 tys. zł!

W ostatnim czasie włodarze poszczególnych gmin# nie mają powodów do radości w kwestii związanej z budową czy remontem dróg. Brak możliwości pozyskania dotacji celowych na realizację inwestycji drogowych skutkuje tym, że samorządy niechętnie podejmują się tych zadań, bowiem w ostatnich latach praktycznie w każdym samorządzie w powiecie nakielskim wprowadzono niepisaną regułę: „Bez dotacji nie ma modernizacji”. Co ciekawe, zastój w ogłaszaniu kolejnych przetargów na budowę czy remont dróg przyniósł dość niespodziewane korzyści tym, którzy w tym roku zdecydowali się na tego typu inwestycje. Idealnym przykładem jest tutaj najnowszy remont drogi powiatowej znajdującej się na terenie gminy Mrocza.
(czytaj więcej)Już po badaniach archeologicznych. Nic nie znaleziono

Gmina Szubin musiała unieważnić przetarg na#budowę strefy turystycznej wokół ruin zamku w Szubinie. Powód? Konieczność przeprowadzenia badań archeologicznych poprzedzających rozpoczęcie prac budowlanych. Badania arheologiczne zakończyły się 31 marca.
(czytaj więcej)Udało się! Poprawa bezpieczeństwa na horyzoncie

Mieszkańcy Kcyni, a szczególnie ci, którzy codziennie# przemieszczają się ulicą Poznańską, mogą wkrótce poczuć się bezpieczniej. Jest to bardzo ważne, szczególnie w kontekście nadchodzącego otwarcia nowego stadionu miejskiego.
(czytaj więcej)Rodzinny Festyn Daltoński. Zapraszamy całe rodziny

Już 21 maja w szubińskim Samorządowym Przedszkolu nr 2 zostanie zorganizowany Rodzinny Festyn Daltoński.
(czytaj więcej)Muzykoterapii seniora. Uczestnicy chętnie uczęszczają na zajęcia

25 kwietnia w Szubińskim Domu Kultury odbyły się zajęcia kolejnej edycji „Muzykoterapii seniora".
(czytaj więcej)Gigantki Kujaw i Pomorza. Zapraszamy uczniów do konkursu

Zapraszamy uczniów starszych klas szkół podstawowych# (VI-VIII) oraz szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie filmowym „Odważne w kadrze”, będącym podsumowaniem trzeciej odsłony projektu edukacyjno-historycznego „Gigantki Kujaw i Pomorza – Kobiety Odważne”. Na filmy czekamy do 15 maja.
(czytaj więcej)Detal w architekturze Agaty Kornik. Wernisaż w galerii Flesz

W piątek 25 kwietnia w galerii Flesz szubińskiej biblioteki miał miejsce wernisaż Agaty Kornik.
(czytaj więcej)Zajęcia dla młodych patriotów. Edukacyjne lekcje w muzeum

Szkoła Podstawowa w Kowalewie a #dokładniej oddział zerówkowy Żabki oraz Szkoła Podstawowa nr 2, klasa Ib i Ic wzięły udział w wyjątkowej i pierwszej takiej lekcji muzealnej dot. świąt majowych.
(czytaj więcej)Pożar domu jednorodzinnego. Jedna osoba poszkodowana

W dniu 24 kwietnia 2025 roku #o godzinie 23:44# do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Pile wpłynęło zgłoszenie o pożarze tarasu, w domu jednorodzinnym, w miejscowości Łobżenica.
(czytaj więcej)Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)