Dziś mamy 10 sierpnia 2022, środa, imieniny obchodzą:

25 czerwca 2022

Pociągiem do Osieka. Dzieci poznały sposób wypiekania wafli

fot. pow.

fot. pow.

01.06.2022 r. uczniowie klas V B i V C Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nakle nad Notecią odwiedzili Muzeum Kultury Ludowej w Osieku.

Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat znajdujących się tam dużych obiektów architektonicznych - chałup i zabudowań gospodarczych od XVIII do początku XX w., remizy z pocz. XX w., 3 wiatraków, kościoła, kuźni i tartaku.

Poznały także przykłady tzw. małej architektury: kapliczki przydrożne, piece chlebowe, studnie i piwnicę ziemną. Niemałe wrażenie zrobiły na nich używane w przeszłości narzędzia i maszyny rolnicze. Obserwowały wypiekanie wafli na piecu węglowym. Dużą atrakcją była dla nich sala lekcyjna, która nie przypominała tych, w których uczą się współcześnie. Niemałym wyzwaniem okazała się umiejętność pisania piórem. Dla wielu uczniów jazda pociągiem była nowym doświadczeniem w ich życiu.

Materiał: Zofia Napierała

Autorka artykułu nie wyraża zgody na jego komentowanie.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wakacje. Czy to dobra pora na początek inwestycji?

W kontekście inwestowania w nieruchomości nie istnieją takie pojęcia# jak lepszy i gorszy czas. Rynek ulega pewnym prawom sezonowości, ale wszystko zależy od tego, czy inwestor dostrzega szansę na zysk. Kiedy pojawia się okazja, trzeba ją wykorzystać. Czasem jest to szczęśliwe zrządzenie losu, ale doświadczeni inwestorzy nieustannie pracują nad tym, aby nic im nie umknęło. Perełka inwestycyjna nie będzie czekać na niezdecydowanego kupca, a szansa często jest tylko jedna. I w żadnej mierze nie wynika z sezonu czy pory roku, a przynajmniej nie dosłownie. Wakacje to tak samo dobry moment na świetną inwestycję, jak okres zimowy czy wiosenny. Jeżeli inwestor nie czuje się pewnie na rynku nieruchomości, ma do wyboru także inne, ciekawe opcje.

(czytaj więcej)
0

Zaprowadź dziecko na bilans zdrowia. Czy badanie jest obowiązkowe?

Bilans zdrowia to okresowe profilaktyczne badanie przeprowadzane na# różnych etapach życia. Pozwala sprawdzić, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo oraz wcześnie wykryć wady rozwojowe i choroby.

(czytaj więcej)
0

Obcokrajowcy w Polsce. W czerwcu do ubezpieczeń zgłoszono ponad 1 mln cudzoziemców

Liczba cudzoziemców zgłoszonych do# ubezpieczeń społecznych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na koniec czerwca br. wyniosła ponad 1 mln, w województwie kujawsko-pomorskim było to ponad 36 tys.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)