Dziś mamy 3 grudnia 2021, piątek, imieniny obchodzą:

13 listopada 2021

Piękna nasza polska cała. Strój ludowy wybranego regionu Naszej Ojczyzny

fot. pow.

fot. pow.

Z okazji upamiętnienia 103-rocznicy Święta Niepodległości, w ramach projektu# “Klio inspiracją dla młodych twórców – edycja 2”, a celem zaangażowania i zintegrowania dzieci z miejscowości Nakło nad Notecią i ich rodzin oraz głębszego poznania walorów piękna polskiej kultury ludowej, przeprowadzono konkurs pt.:„Piękna nasza Polska cała; Strój ludowy wybranego regionu Naszej Ojczyzny”.

Do konkursu zgłoszono prace, z dwóch placówek: Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 – Przedszkole nr 3 oraz Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 3 – Przedszkole nr 1.

W skład wykwalifikowanej komisji artystycznej z dziedzin historii, kultury i sztuki weszli: p. Alicja Borus, p. Krystyna Duda i p. Michał Gacka.

Po przeanalizowaniu i ocenie zgodnej z kryteriami określonymi 12 punktów regulaminu, komisja postanowiła przyznać jednogłośnie I nagrodę – w postaci I miejsca, wszystkim wymienionym uczestnikom konkursu wraz z tytułami prac i wiekiem:
1. Jan Gil - „Strój Kujawski – Damski” - 5-Lat
2. Marianna Kiestrzyn - „Kujawianka” - 5-Lat
3. Natalia Należyty - „Strój Łowicki” - 3-Lata
4. Maja Pubanc - „Łowicka Panna” - 6-Lat
5. Magdalena Róg - „Góral I Góralka Z Podhala” - 6-Lat
6. Michalina Ruczyńska - „Łowiczanka” - 4-Lata
7. Roksana Szczepanik - „Kujawianka” - 6-Lat
8. Danuta Szpot - „Wianek Krakowski” - 6-Lat
9. Barbara Wiśniewska - „Strój Ludowy Góralski” - 4-Lata
10. Zuzanna Wolińska - „Dzewùs” - 5-Lat.

Dzieci otrzymały honorowe dyplomy oraz upominki rzeczowe. Jury podkreśla, że wszystkie prace stanowią autentyczny, zgodny z wiekiem przekaz walorów tradycji wizualnej danego regionu, jak: strój kaszubski, kujawski, łowicki, czy krakowiaków i górali podhalańskich. Wszystkie prace można było zobaczyć m.in. na wystawie zorganizowanej w ZSP nr 3, dnia 10 XI 2021r. Wystawa miała charakter ograniczony, ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną.

Jednocześnie komisja oceniająca składa serdeczne podziękowanie wszystkim Dzieciom za chęć poznania dziedzictwa naszej kultury ludowej, a Rodzicom Dzieci, Nauczycielom, dziękuje za pomoc i motywację Małych Odbiorców, ku za krzepieniu tradycji folklorystycznej.

Specjalne podziękowania otrzymali: Krystyna Duda, Agnieszka Wolińska, Agata Ziołecka, Alicja Niemczewska, Maria Dura, Karolina Kiestrzyn i Katarzyna Sołdan. Osobne podziękowania należy skierować do organizatora, pomysłodawcy i sponsorów, jak Powiat Nakielski oraz Stowarzyszenie „RAZEM DLA TRÓJKI” działające przy ZSP nr 3.

Jury zachęca, aby proces edukacyjny opierać na kultywowaniu pamięci ludowej, wśród młodego pokolenia.
Wszystkim zaangażowanym składamy staropolskie „dziękuję” i winszowania ku tradycji dorobku naszych ojczystych przodków!

Materiał: Krystyna Duda

Oceń artykuł: 170 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (5)

  Bartek, w dniu 13-11-2021 10:44:06 napisał:

  COŚ WSPANIAŁEGO !!!

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Anna, w dniu 13-11-2021 14:35:27 napisał:

  Brawa dla wszystkich dzieci. Wspaniałe pracę.

  odpowiedz

  • 3 (3)

  kasia, w dniu 13-11-2021 15:51:46 napisał:

  super

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Dawid, w dniu 13-11-2021 18:54:44 napisał:

  brawo

  odpowiedz

  • 2 (2)

  rodzic, w dniu 13-11-2021 19:48:17 napisał:

  to mi się podoba !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Fotokalendarze A3
35PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

Na całym świecie u około jednego na 160 dzieci diagnozuje się autyzm

Europejski Tydzień Autyzmu obchodzony jest co roku, w# pierwszym tygodniu grudnia. Zaburzenia ze spektrum autyzmu należą do całościowych zaburzeń rozwojowych charakteryzujących się pewnym stopniem trudności w zakresie interakcji społecznych i komunikacji. Innymi cechami charakterystycznymi są nietypowe wzorce zachowań, ograniczony i stereotypowy repertuar zainteresowań i aktywności, trudności z przejściem od jednej czynności do drugiej, skupienie się na szczegółach i nietypowe reakcje na bodźce zmysłowe.

(czytaj więcej)
0

Przyprawy i zioła, które wzmocnią serce. Dieta powinna być ciekawa

Przyprawy i zioła, stosowane regularnie i w odpowiednich ilościach, sprzyjają# zdrowiu serca i naczyń krwionośnych. Największy potencjał na tym polu mają: cynamon, imbir, czosnek, kolendra, pieprz cayenne i kurkuma.

(czytaj więcej)
0

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)
0

Ponad pół miliona mężczyzn ma na imię Andrzej. Zobacz inne ciekawostki

563 554 – dokładnie tylu mężczyzn w Polsce ma na# imię Andrzej i dokładnie tylu już we wtorek ma imieniny. Na naszym portalu dane.gov.pl poszukaliśmy także innych ciekawych informacji o solenizantach. Sprawdźcie, co znaleźliśmy.

(czytaj więcej)