Dziś mamy 7 lipca 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

15 maja 2022

Piąty Dąb Pamięci. Na Bożej Roli u św. Wawrzyńca

fot. pow.

fot. pow.

Od 2008 r. Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza# realizuje program edukacyjny pt. „Katyń... Ocalić od zapomnienia” pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Celem Programu jest uczczenie zamordowanych przez NKWD w 1940 r. Bohaterów, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.857 Dębów Pamięci. Każdy Dąb upamiętnia konkretną ofiarę Zbrodni Katyńskiej według zasady: jeden Dąb to jedno nazwisko.
W Programie uczestniczy już ponad 3.000 instytucji z Polski i spoza jej granic.

W 2017 roku Stowarzyszenie Rota Nakielska po raz pierwszy przystąpiła do program i staraniem Stowarzyszenia zgromadzono informacje o kapitanie Franciszku Czułkowskim .
Następne lata to Dęby Pamięci poświęcone kolejnym Bohaterom:
2018 rok – kapitanowi Stanisławowi Karolczakowi,
2019 rok – aspirantowi Stanisławowi Pławskiemu,
2021 rok – porucznikowi Marianowi Szymańskiemu.

3 maja 2022 roku miało miejsce posadzenie kolejnego Dębu, tym razem poświęconego porucznikowi Kazimierzowi Włodarskiemu synowi Józefa i Leokadii z Balcerowskich, ur. 19 lutego 1897 roku w Skrzynnie. Kazimierz Włodarski został zamordowany strzałem w tył głowy przez NKWD 5 maja1940 roku w Kalininie – Twerze w Rosji z rozkazu ówczesnych władz sowieckich. Po ekshumacji został pochowany w zbiorowej mogile w Miednoje na Polskim Cmentarzu Wojennym.

Gościem honorowym był syn – pan Józef wraz z córkami. Szczególnie wzruszającym momentem było zasadzenie Dębu Pamięci w ziemi przywiezionej z Miednoje. Od teraz rodzina zamordowanego Kazimierza Włodarskiego będzie miała swoje miejsce na polskiej ziemi, gdzie będzie mogła zatrzymać się, wspomnieć, zapalić znicz, położyć kwiaty, pomodlić się za swojego przodka, patriotę i obrońcę Ojczyzny.

Uroczystość posadzenia Dębu Pamięci była jednym z elementów gminnych obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i współfinansowana z programu gminnego w Nakle nad Notecią pod tytułem Bohater narodowy – Patriota lokalny.

Antoni Żygowski / Prezes Stowarzyszenia Rota Nakielska

Autor nie wyraża zgody na komentarze.

Oceń artykuł: 3 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Letnie tankowanie. Ile będzie kosztować paliwo w wakacje?

Rekordowe ceny paliw utrzymują się już kolejny miesiąc, choć w ostatnich# dniach obserwujemy chwilowe obniżki! Lato to tradycyjny okres podwyżek cen i wzmożonego ruchu na drogach. Czy tegoroczne wyjazdy na wczasy okażą się również rekordowo drogie? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przeanalizowali perspektywy rozwoju sytuacji na polskim rynku paliwowym w miesiącach wakacyjnych.

(czytaj więcej)
0

Pierwsza pomoc tonącemu. Co zrobić, kiedy na naszych oczach ktoś tonie?

Jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w okresie wakacyjnym jest utonięcie. Co zrobić, kiedy ktoś tonie?

(czytaj więcej)
0

Grillowanie - co wolno, a co nie? Przewodnik z przepisami

Amatorów grillowania w naszym kraju nie brakuje#. Z ankiety przeprowadzonej wśród Polaków wynika, że zaledwie 6,7% rodaków wcale nie grilluje. Około 10% uważa, że grillowanie jest zdrowe, niemniej zdaniem 43% należy odpowiednio przygotować jedzenie, by uzyskać zdrowe potrawy. Co ma wpływ na ich prozdrowotne wartości? Przede wszystkim jakość samych użytych produktów, ale także to, na jakim grillu posiłek zostanie przygotowany.

(czytaj więcej)
0

Niejadek na wycieczce? Przepisy na zdrowe przekąski do plecaka

Wymyślenie zdrowej i smacznej przekąski dla niejadka to# nie „bułka z masłem”. Szczególnie latem, kiedy dzieci niechętnie opuszczają place zabaw i podwórka, by doładować swoje niezwykle pojemne akumulatory. Wyzwanie stanowią także rodzinne wycieczki. Jak bowiem zmieścić w plecaku coś pysznego dla każdego? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)