Dziś mamy 18 października 2021, poniedziałek, imieniny obchodzą:

16 września 2021

Patrycja Michalik, nauczyciela z Nakła, nominowana do ogólnopolskiej nagrody

fot. pow.

fot. pow.

Patrycja Michalik, polonistka ze Szkoły Podstawowej nr# 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia z Nakła nad Notecią, została nominowana do ogólnopolskiej Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich za stworzenie oraz prowadzenie Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Powstańcy’44 – pamiętamy!” skierowanego do młodzieży.

Głosowanie odbywa się na stronie https://bohateron.pl/bohaterony-2021/zaglosuj/ . Aby głos był ważny, należy wskazać nominowanego w każdej kategorii. Każda osoba może oddać codziennie jeden głos.

Celem Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Powstańcy’44 – pamiętamy!” jest rozwijanie wiedzy historycznej dotyczącej Powstania Warszawskiego i rozbudzanie uczuć patriotycznych wśród młodzieży. W pierwszej edycji projektu wzięło udział 135 nauczycieli z 68 szkół z całej Polski, a inicjatywa została objęta honorowym patronatem Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Towarzystwa Przyjaciół Warszawy oraz Burmistrza Miasta i Gminy Nakło nad Notecią, pana Sławomira Napierały. Program opracowany został w taki sposób, aby realizować podstawę programową i rozwijać kompetencje kluczowe uczniów w oparciu o kontekst historyczny z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania – metody projektu i TiK. Młodzież poznała przebieg powstania z punktu widzenia powstańców, cywili i dzieci, starała się zrozumieć okupacyjną codzienność oraz nauczyła się rozpoznawać symbole związane z powstaniem. Nastolatkowie zanurzyli się w twórczości Kamila Baczyńskiego i Anny Świrszczyńskiej, podążali ulicami wojennej Warszawy z narratorem „Pamiętnika z powstania warszawskiego”, a także starali się zrozumieć cierpienie wynikające z utraty bliskiej osoby, czytając list do Krysi z „Ziela na kraterze” M. Wańkowicza. Ze sprawozdań nadesłanych przez nauczycieli wynikało, iż projekt cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów. W roku szkolnym 2021/2022 ogłoszono drugą edycję projektu – została ona objęta honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Materiał: Beata Zglenicka 

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 74 9

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Chrupiący, świeży i pachnący. Dziś Światowy Dzień Chleba

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika#, że przeciętny Polak zjada blisko 40 kg chleba rocznie. Nie wyobrażamy sobie bez niego śniadania, często jemy go do obiadu, a i na kolację sprawdza się równie dobrze. Z okazji Światowego Dnia Chleba (16 października) bierzemy chleb pod lupę i podpowiadamy, jakie pieczywo wybrać oraz jak samodzielnie przygotować świeży, pachnący bochenek we własnym domu.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Wzroku. Specjaliści apelują, aby nie zwlekać z badaniami

14 października 2021 roku przypada Światowy Dzień Wzroku, który w# tym roku koncentruje się wokół tematu #LoveYourEyes.

(czytaj więcej)
0

Kawa jak lek przeciwnadciśnieniowy. Jaką ilość kawy można wypić jednego dnia?

Regularne picie 1-3 filiżanek kawy dziennie nie tylko nie# zwiększa ryzyka rozwoju nadciśnienia, ale może je nawet zmniejszać. Badania ostatnich lat pokazały, że w kawie są obecne związki, które „naśladują” działanie niektórych leków hipotensyjnych.

(czytaj więcej)
0

Podatki, o których mogłeś nie słyszeć. Jak nie narobić sobie długów z niewiedzy?

O tym, że nie warto „zadzierać” z Urzędem Skarbowym chyba nikogo nie# trzeba przekonywać. Ale Ty śpisz spokojnie, bo regularnie i rzetelnie składasz deklaracje podatkowe, a potem dbasz, by w terminie uiścić ewentualną niedopłatę podatku. Tymczasem są takie podatki, o których możesz nawet nie wiedzieć, że dotyczą także Ciebie! Właśnie wyprawiłeś przyjęcie weselne i goście obdarowali Cię gotówką? Możliwe, że nawet 20% tej kwoty powinno powędrować do fiskusa. Kupiłeś używany samochód? Jeśli w ciągu dwóch tygodni nie odprowadzisz podatku, stajesz się podejrzany o popełnienie przestępstwa albo wykroczenia skarbowego, za co grozi kara w wysokości od 1/10 do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia, czyli w bieżącym roku od 280 zł do 56 tys. zł! Gdy nie wywiążesz się z podatkowych obowiązków, dodatkowo rośnie dług z powodu naliczanych odsetek. Konsekwencje powstania zaległości są więc niebagatelne, tymczasem wiele osób nawet nie jest świadomych, że takie zaległości posiada. Tego rodzaju zobowiązania, kiedy nagle zostaną ujawnione, są ogromnym ciosem, którego nasz budżet może nie udźwignąć, a to już prosta droga do utraty płynności finansowej i uwikłania się w długi. Przeczytaj, co warto wiedzieć o kilku mniej popularnych podatkach, aby uniknąć „przypadkowego” zadłużenia w Urzędzie Skarbowym.

(czytaj więcej)