Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

12 stycznia 2022

Pamięć o Powstańcach. Zapłonęły symboliczne znicze

fot. UM w Szubinie

fot. UM w Szubinie

W tym roku obchodzimy 103. rocznicę wyzwolenia# Szubina przez Powstańców Wielkopolskich. Powstanie Wielkopolskie było jedynym zwycięskim zrywem niepodległościowym, kończącym ponad stuletni okres zaboru pruskiego w Wielkopolsce. Jedne z najcięższych walk, jakie toczyli powstańcy miały miejsce w Szubinie.

- Uczestnicy tych zmagań wspominali, że pogoda 11 stycznia 1919 r. stała po stronie powstańców, że gęsta mgła sprzyjała niezauważonemu ruchowi wojsk powstańczych, które od strony Kcyni i Nakła nacierały na Szubin. Ponad 100 lat temu, w godzinach popołudniowych miasto stawało się wolne, a mieszkańcy Szubina, ciężko doświadczeni wcześniejszymi, nieudanymi zmaganiami z ogromna radości przyjmowali brać powstańczą - mówi burmistrz Mariusz Piotrkowski.

Pod pomnikiem - mogiłą Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 zostały złożone okolicznościowe wieńce i znicze pamięci. Uroczystość pod pomnikiem poprowadziła dr Kamila Czechowska.

Bohaterów licznie upamiętnili przedstawiciele samorządu oraz mieszkańcy: Przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Kijowska, Starosta Nakielski Tadeusz Sobol wraz z radnymi powiatowymi, Burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski wraz z Zastępcą Wiolettą Borys – Stachowiak, delegacja Rady Seniorów Gminy Szubin, przedstawiciele instytucji kultury, placówek oświatowych, przedstawiciele Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Szubinie, Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań, Zakład Poprawczy w Szubinie, harcerze, Klub Seniora "Jesienny Kwiat", zawodnicy i kibice LKS Szubinianka SISU Szubin oraz duchowni: Dziekan ks. kanonik Tadeusz Lesiński, ks. Jacek Pawełczyk.

Po złożeniu zniczy i wiązanek kwiatów Mirosław Rzeszowski Dyrektor Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie odczytał nową wersję wiesza „Bohaterom Powstania” pochodzącego z publikacji dotyczącej pomnika nad mogiłą Powstańców Wielkopolskich w Szubinie wydanej przez Muzeum Ziemi Szubińskiej.

Na zakończenie Przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Kijowska podziękowała organizatorom za przygotowanie uroczystości.

W tym dniu zapalono znicze na grobach weteranów i pod pomnikiem ofiar II wojny światowej w ramach działania pt. Pamiętamy o Powstańcach Wielkopolskich. Rozstawiono ponad 5000 zniczy, w ramach współpracy Miasta Poznań z Instytutem Pamięci Narodowej i Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 z 12 Wielkopolską Brygadą Obrony Terytorialnej. Inicjatorami akcji w Szubinie byli Alina i Jacek Paszkiewicz, a włączyła się w nią młodzież z Zespołu Szkół im. Prof. Emila Chroboczka w Szubinie, Muzeum Ziemi Szubińskiej i harcerze.

Warte pod pomnikiem pełnili przedstawiciele Towarzystwa Historycznego w Kcyni i uczniowie z Zespołu Szkół im. Prof. Emila Chroboczka w Szubinie.

Materiał: Urząd Miejski w Szubinie

Oceń artykuł: 10 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (2)

    Kibic, w dniu 12-01-2022 14:03:55 napisał:

    Pięknie, że tak wiele osób pamięta o tak ważnych wydarzeniach.

    odpowiedz

    • 4 (6)

    Jachu, w dniu 12-01-2022 15:49:23 napisał:

    Oczywiście tradycyjne w Szubinie nie ma Covidu Zero maseczek. Wszyscy zdrowi. Poczekamy zobaczymy.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Konstrukcje stalowe
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)