Dziś mamy 3 grudnia 2021, piątek, imieniny obchodzą:

24 listopada 2021

Ostatnia „Ciekawość Świata” w tym roku. O procesach o czary

fragment XVII-wiecznej polichromii z kościoła w Słopanowie - Diabeł zabiera karczmarkę

fragment XVII-wiecznej polichromii z kościoła w Słopanowie - Diabeł zabiera karczmarkę

Zapraszamy na ostatnie w tym roku kalendarzowym spotkanie z# cyklu "Ciekawość świata". Odbędzie się ono w dniu 2 grudnia br. o godzinie 17.30. Naszym gościem będzie dr Anetta Głowacka-Penczyńska.

Dr Anetta Głowacka-Penczyńska, adiunkt na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Badacz historii kultury materialnej doby staropolskiej. Zainteresowania koncentrują się szczególnie wokół problematyki mieszczaństwa małych miast Wielkopolski w XVI-XVIII w. – kwestii majątkowych, gospodarczych i społecznych. Autorka wielu publikacji.

Spotkanie, zatytułowane Z lotów na Łysą Górę. Procesy o czary w nowożytnej Europie, dotyczyć będzie procesów o czary.

Czarownice „nie są to narodowe, rodzinną tradycją ukształtowane postacie, ale kosmopolitki; nie w tym lub owym kraju narodzone i wychowane, ale spłodzone na drodze rozstajnej między światem doczesnym a wiecznym, z ojca wojującego kościoła i matki ciemnoty”[1]. Strach przed grożącymi „złymi siłami” towarzyszył człowiekowi zawsze, stąd też wierzenia w zmory, wiedźmy, diabły, siły nieczyste, czarownice. Czarownica wzbudzała strach z dwóch powodów. Pierwszym były jej magiczne umiejętności, uważano że uprawia czarną magię. Drugim powodem lęku, zwłaszcza wśród duchowieństwa i bardziej wykształconych warstw społecznych, było powszechne przekonanie, że jest ona sprzymierzeńcem i sługą diabła.

W Europie pierwsze procesy o czary miały miejsce już w średniowieczu. Ich największe natężenie przypada na XVI i XVII wiek. W Rzeczpospolitej najwięcej procesów o czary miało miejsce w XVII w.

W referacie omówione zostaną zagadnienia dotyczące procesów o czary w Europie i w Polsce. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na postrzeganie czarownicy w nowożytnej Europy, przebieg procesu o czary oraz zeznania domniemanych wspólniczek diabła. Na podstawie zeznań oskarżonych o czary kobiet omówione zostaną kwestie lotów na Łysą Górę, sabatów, kontaktów z diabłem i czarów.

Zapraszamy serdecznie do udziału w spotkaniu. Wstęp wolny.

[1] R.Berwiński, Studia o literaturze ludowej, t.2, Poznań 1854, s. 181.

Materiał: dr Anetta Głowacka-Penczyńska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 5 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Na całym świecie u około jednego na 160 dzieci diagnozuje się autyzm

Europejski Tydzień Autyzmu obchodzony jest co roku, w# pierwszym tygodniu grudnia. Zaburzenia ze spektrum autyzmu należą do całościowych zaburzeń rozwojowych charakteryzujących się pewnym stopniem trudności w zakresie interakcji społecznych i komunikacji. Innymi cechami charakterystycznymi są nietypowe wzorce zachowań, ograniczony i stereotypowy repertuar zainteresowań i aktywności, trudności z przejściem od jednej czynności do drugiej, skupienie się na szczegółach i nietypowe reakcje na bodźce zmysłowe.

(czytaj więcej)
0

Przyprawy i zioła, które wzmocnią serce. Dieta powinna być ciekawa

Przyprawy i zioła, stosowane regularnie i w odpowiednich ilościach, sprzyjają# zdrowiu serca i naczyń krwionośnych. Największy potencjał na tym polu mają: cynamon, imbir, czosnek, kolendra, pieprz cayenne i kurkuma.

(czytaj więcej)
0

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)
0

Ponad pół miliona mężczyzn ma na imię Andrzej. Zobacz inne ciekawostki

563 554 – dokładnie tylu mężczyzn w Polsce ma na# imię Andrzej i dokładnie tylu już we wtorek ma imieniny. Na naszym portalu dane.gov.pl poszukaliśmy także innych ciekawych informacji o solenizantach. Sprawdźcie, co znaleźliśmy.

(czytaj więcej)