Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

30 września 2022

Opowieści o Gambii i Senegalu. Inauguracja jesiennej "Ciekawości świata"

fot. Justyna Makarewicz

fot. Justyna Makarewicz

W czwartkowe popołudnie 29 września br. licznie przybyli do # Urzędu Miejskiego w Kcyni mieszkańcy mieli okazję wysłuchać opowieści o podróży do Gambii i Senegalu.

Gościliśmy Pawła Wyczańskiego - lekarza weterynarii i podróżnika, który już od kilku lat dzieli się ze słuchaczami swoimi spostrzeżeniami z dalekich i bliskich podróży. Tym razem jego prelekcją zatytułowaną "Senegambia" zainaugurowaliśmy jesienną odsłonę "Ciekawości świata".

Na rozpoczęcie spotkania podkreśliłam, że nie dziwi mnie tak znakomita frekwencja na spotkaniu, gdyż każda okazja do posłuchania pana Wyczańskiego jest witana przez bywalców cyklu "Ciekawość świata" z radością. Sala była pełna wielbicieli historii o podróżach, przedstawianych przez pana Pawła. Na spotkanie przybyły także nowe osoby, co odnotowuję z wielką satysfakcją.

W trakcie trwającego blisko 2 godziny spotkania usłyszeliśmy o wielu przygodach, jakie towarzyszyły podróży na kontynent afrykański. Pan Paweł przyznał, że jest to jego ulubiony kierunek podróży. Do Gambii i Senegalu wybrał się w styczniu 2020 roku. Kraj, w ogóle cała Afryka zmienia się bardzo powoli - podkreślił. W opowieści nie zabrakło pięknych zdjęć i historii ze spotkań z marabutem - lokalnym szamanem i mędrcem w religii muzułmańskiej. Co znaczy Afryka? Przede wszystkim bieda, prowizorka, brud - wskazywał nasz prelegent. Co ciekawe, opowiedział o roli ambasadora, jaką dosłownie na całym świecie pełni Robert Lewandowski. W afrykańskiej szkole ze zdziwieniem odkrył, że jeden z chłopców ma na sobie koszulkę z polskim orłem i numerem 9. Każdy Lewandowskiego kojarzy, bo nie brakuje w Afryce fanów piłki nożnej.

W zaskakujący dla słuchaczy sposób pan Wyczański dowodził, że Gambia i Polska mają wiele wspólnego. Przedstawił także historię wyzwalania się byłej kolonii spod wpływu korony brytyjskiej, wytłumaczył, dlaczego ustawiono łuk triumfalny z datą 22.07.1974 r. Opowiadał także o spotkaniach z miejscowymi - sprzedawcami owoców, handlarzami pamiątkowymi produktami rzemieślniczymi czy przewodnikami. Dowiedzieliśmy się, jaki dżo-dżo (talizman) otrzymał podróżnik od marabuta (przewodnika duchowego) i jak wygląda (i smakuje) owoc baobabu. Nasz gość opowiedział o wyspie Fort James, której historia jest związana z handlem niewolników. Poznaliśmy także historie z drugiego afrykańskiego kraju, który pan Paweł odwiedził podczas tej wyprawy, a był nim Senegal. 54% dochodu narodowego Senegalu pochodzi ze sprzedaży orzeszków ziemnych. Tradycyjnie na koniec prelekcji pan Wyczański zorganizował konkurs wiedzy, w którym nagrodą była flaga Senegalu. Otrzymał ją jeden z uczestników cyklu "Ciekawość świata".

Na zakończenie zaprosiłam uczestników do uczestnictwa w następnych spotkaniach "Ciekawości świata". Widzimy się 13 października o g. 17. Naszym gościem będzie autor książki o straży granicznej regionu Noteci w latach 30. XX w., pan Lechosław Draeger. W trakcie spotkania będzie możliwość zakupu książki naszego gościa.

materiał: Justyna Makarewicz/Dźwiękowe Archiwum Kcyni

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

 

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Szkolenie rezerwistów. Duże zaangażowanie podczas zajęć

W dniach 15-19.04.br. instruktorzy z Brygadowego Zespołu# Szkoleniowego 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili na Jachcicach rezerwę pasywną.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)