Dziś mamy 3 grudnia 2021, piątek, imieniny obchodzą:

23 listopada 2021

Odpis online. To proste. Potrzebujesz tylko profilu zaufanego

fot. Cyfryzacja KPRM

fot. Cyfryzacja KPRM

Potrzebny Ci odpis aktu stanu cywilnego? Nie ma problemu – potrzebujesz tylko# profilu zaufanego i chwili na GOV.pl. Wizytę w urzędzie zostaw na inną okazję.

Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego to jedna z naszych najpopularniejszych e-usług. Tylko od początku tego roku Polacy skorzystali z niej ponad 275 tysięcy razy.

Z profilem

Odpis aktu stanu cywilnego – urodzenia czy małżeństwa, może być potrzebny w wielu sytuacjach. Jak go zdobyć? Najłatwiej i najszybciej przez internet. Nie wiesz od czego zacząć? Jeśli jeszcze nie korzystasz z profilu zaufanego (PZ), załóż go już dziś – to powinien być Twój pierwszy krok.

Dlaczego? Profil zaufany służy do potwierdzania tożsamości w kontaktach online z administracją publiczną. Dzięki niemu system będzie miał pewność, że Ty to faktycznie Ty – podobnie jak urzędnik weryfikujący Twoje dane przy okienku.

PZ, z którego korzysta już ponad 13 milionów Polaków, jest niezbędny do uzyskania aktu stanu cywilnego online, ale to niejedyny powód, dla którego warto go mieć. W skrócie: można powiedzieć, że to klucz, który otwiera drzwi do szerokiej oferty e-usług, dzięki którym większość spraw urzędowych można załatwić bez wychodzenia z domu. A gdzie je znaleźć?

W internecie

Portal GOV.pl to jedno miejsce, z którego możecie zrobić naprawdę wiele, jeśli chodzi o formalności. W tym – uzyskać odpis stanu cywilnego online. Przejdźmy do sedna. Wytłumaczymy Ci krok po kroku, jak skorzystać z naszej e-usługi.

Jeśli jesteś już na GOV.pl, postępuj zgodnie ze wskazówkami:

  1. Zaloguj się profilem zaufanym do konta Mój GOV (znajdziesz je w prawym górnym rogu strony) i wybierz e-usługę Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego.
  2. Wypełnij elektroniczny formularz – jest prosty i jego uzupełnienie zajmie Ci tylko chwilę. Koniecznie zaznacz, że dokument, o który wnioskujesz, chcesz otrzymać na skrzynkę Mój GOV.
  3. Teraz wystarczy zaczekać na dokument. A ten możesz otrzymać nawet od ręki – przy spełnieniu określonych warunków. Jakich? Odpis, musi dotyczyć Ciebie, Twoich dzieci, małżonka lub rodziców, system musi potwierdzić, że dany akt jest zdigitalizowany, jawny i bez założonej blokady wydawania i płatności za odpis należy dokonać online – będziesz mieć do wyboru również przelew bankowy lub pocztowy.

A ile to kosztuje?

22 zł – za odpis skrócony aktu stanu cywilnego (również za wielojęzyczny w formie papierowej),
33 zł – za odpis zupełny aktu stanu cywilnego.

To wszystko!

WAŻNE! Nie drukuj otrzymanego dokumentu. Odpis, który uzyskasz, ma moc prawną, jedynie w formie elektronicznej. Będzie zawierał podpis kwalifikowany, potwierdzający jego autentyczność.

Prosto i szybko

Sami widzicie, że e-administracja jest wyjątkowo łatwa w obsłudze. Jeśli dopiero zaczynacie przygodę z nią, szybko przekonacie się, że naprawdę ułatwia codzienne życie – w wielu sytuacjach i na wiele sposobów.

- Wniosek o odpis aktu stanu cywilnego można wysłać o każdej porze, z dowolnego miejsca. Co więcej – również do dowolnego urzędu. Wszystko po to, aby było jak najwygodniej - mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Korzystajcie! A jeśli potrzebujecie załatwić cokolwiek w urzędzie - zaglądajcie na GOV.pl. Szybko się przekonacie, że nie musicie wychodzić z domu, by załatwić wiele urzędowych spraw.

Materiał: Cyfryzacja KPRM

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ziemniaki
0,99PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Karkówka wieprzowa
12,99PLN
0

Na całym świecie u około jednego na 160 dzieci diagnozuje się autyzm

Europejski Tydzień Autyzmu obchodzony jest co roku, w# pierwszym tygodniu grudnia. Zaburzenia ze spektrum autyzmu należą do całościowych zaburzeń rozwojowych charakteryzujących się pewnym stopniem trudności w zakresie interakcji społecznych i komunikacji. Innymi cechami charakterystycznymi są nietypowe wzorce zachowań, ograniczony i stereotypowy repertuar zainteresowań i aktywności, trudności z przejściem od jednej czynności do drugiej, skupienie się na szczegółach i nietypowe reakcje na bodźce zmysłowe.

(czytaj więcej)
0

Przyprawy i zioła, które wzmocnią serce. Dieta powinna być ciekawa

Przyprawy i zioła, stosowane regularnie i w odpowiednich ilościach, sprzyjają# zdrowiu serca i naczyń krwionośnych. Największy potencjał na tym polu mają: cynamon, imbir, czosnek, kolendra, pieprz cayenne i kurkuma.

(czytaj więcej)
0

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)
0

Ponad pół miliona mężczyzn ma na imię Andrzej. Zobacz inne ciekawostki

563 554 – dokładnie tylu mężczyzn w Polsce ma na# imię Andrzej i dokładnie tylu już we wtorek ma imieniny. Na naszym portalu dane.gov.pl poszukaliśmy także innych ciekawych informacji o solenizantach. Sprawdźcie, co znaleźliśmy.

(czytaj więcej)