Dziś mamy 3 grudnia 2021, piątek, imieniny obchodzą:

24 listopada 2021

Ochrona muraw w rezerwacie Skarpy Ślesińskie. Jakie działania podjęto?

fot. RDOŚ w Bydgoszczy

fot. RDOŚ w Bydgoszczy

Rezerwat przyrody Skarpy Ślesińskie został utworzony w# 2000 r. w celu ochrony zachowania reliktowej flory stepowej i licznych stanowisk chronionych i rzadkich gatunków roślin.

Dla tego rezerwatu utworzono w 2016 r. plan ochrony, na podstawie którego są realizowane działania ochronne.

Działania ochronne polegają m. in. na wykaszaniu oraz usuwaniu drzew i krzewów. Przedmiotowe działania są niezbędne dla utrzymania we właściwym stanie ochrony półnaturalnych zbiorowisk ciepłolubnych muraw o charakterze stepowym dla których największym zagrożeniem jest zaprzestanie użytkowania. Końcowym etapem sukcesji ekologicznej w naszej strefie klimatycznej są zbiorowiska leśne. Dlatego półnaturalne zbiorowiska o charakterze łąkowym i murawowym w wyniku braku użytkowania z czasem zarastają. Wyżej wymienione zbiorowiska są siedliskiem rzadkich, zagrożonych i jednocześnie chronionych gatunków roślin np. ostnicy Jana Stipa joannis, miłka wiosennego Adonis vernalis, dzwonka syberyjskiego Campanula sibirica i astra gawędki Aster amellus.

Prace zlecone w br. przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy zostały zrealizowane na powierzchni 2,77 ha.

Materiał: RDOŚ w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Bukiecik, w dniu 24-11-2021 11:28:08 napisał:

    Czy ta flora wytrzyma tę opiekę, to wykaszanie itd.? Niechybnie za dekadę nie będzie po niej śladu.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Budowa hal
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Budowa magazynów
Jagr masło
5,33PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
0

Na całym świecie u około jednego na 160 dzieci diagnozuje się autyzm

Europejski Tydzień Autyzmu obchodzony jest co roku, w# pierwszym tygodniu grudnia. Zaburzenia ze spektrum autyzmu należą do całościowych zaburzeń rozwojowych charakteryzujących się pewnym stopniem trudności w zakresie interakcji społecznych i komunikacji. Innymi cechami charakterystycznymi są nietypowe wzorce zachowań, ograniczony i stereotypowy repertuar zainteresowań i aktywności, trudności z przejściem od jednej czynności do drugiej, skupienie się na szczegółach i nietypowe reakcje na bodźce zmysłowe.

(czytaj więcej)
0

Przyprawy i zioła, które wzmocnią serce. Dieta powinna być ciekawa

Przyprawy i zioła, stosowane regularnie i w odpowiednich ilościach, sprzyjają# zdrowiu serca i naczyń krwionośnych. Największy potencjał na tym polu mają: cynamon, imbir, czosnek, kolendra, pieprz cayenne i kurkuma.

(czytaj więcej)
0

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)
0

Ponad pół miliona mężczyzn ma na imię Andrzej. Zobacz inne ciekawostki

563 554 – dokładnie tylu mężczyzn w Polsce ma na# imię Andrzej i dokładnie tylu już we wtorek ma imieniny. Na naszym portalu dane.gov.pl poszukaliśmy także innych ciekawych informacji o solenizantach. Sprawdźcie, co znaleźliśmy.

(czytaj więcej)