Dziś mamy 29 listopada 2024, piątek, imieniny obchodzą:

29 listopada 2024

Obrady bogate w dyskusje. Roman Danielewski wiceprzewodniczącym

fot. archiwum

fot. archiwum

Bardzo długie, bogate w dyskusje obrady – tak można jednym zdaniem# opisać czwartkową sesję Rady Miejskiej w Szubinie. O czym w tym miesiącu rozmawiali radni?

 

Po tym, jak miesiąc temu z porządku obrad został wycofany punkt o wyborze drugiego wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej, wrócił on na sesję w czwartek, 28 listopada. I choć radny Patryk Dzikowski ponownie złożył wniosek formalny o wycofanie wyborów z porządku obrad, to tym razem nie miał on większości rady. Punkt był procedowany, ponieważ, jak wyjaśniła przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Kijowska, tego wymaga statut gminy. Dzikowski nazwał to zabawą w kotka i myszkę. Ostatecznie drugim wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Szubinie został Roman Danielewski. Otrzymał 16 głosów za. 5 głosów było nieważnych.

W swoim sprawozdaniu burmistrz mówił m.in. o nieodpłatnym przejęciu przez gminę działek w Zalesiu i Chraplewie. Wcześniej należały one do KOWRu. W Zalesiu chodzi o boisko, plac zabaw i drogę, a w Chraplewie o plac zabaw i boisko. Mariusz Piotrkowski zaapelował też do mieszkańców, aby nie parkowali samochodów w niedozwolonych miejscach. Ponieważ włodarz mówił o tym, że gotowy jest już projekt budżetu gminy na 2025 rok, to radny Artur Krajewski zapytał, czy możliwe są podwyżki dla pracowników Urzędu Miejskiego w wysokości 20-25%, a nie 8% - tak jak zapisane jest w budżecie. Burmistrz odpowiedział, że rozmawia z pracownikami o podwyżkach, ale przyszłoroczny budżet był bardzo trudny do „spięcia”.

Dalej przyszedł czas na podejmowanie uchwał, zgodnie z którymi radni wyrazili zgodę m.in. na: przystąpienie do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego dla południowej części wsi Dąbrówka Słupska (burmistrz mówi, że chodzi o utrzymanie tam ziemi rolnej bez możliwości jakiejkolwiek zabudowy), wprowadzenie na terenie gminy Szubin zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach od 23.00 do 6.00 (zakaz wejdzie w życie od 1 stycznia 2025), udzielenie dotacji celowej dla niepublicznych żłobków (dopłata 500 zł dla każdego dziecka), podwyżkę podatku od pojazdów transportowych (średnio o 2,91%), podwyżkę opłaty targowej, pozostawienie podatku rolnego w kwocie tej samej co w roku bieżącym. Rozmawiano o współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Podczas sesji powołano komisję doraźną Rady Miejskiej w Szubinie do spraw zmian w statucie gminy Szubin. W jej skład weszli: Hanna Adamczewska, Patryk Dzikowski (przewodniczący), Jacek Gelert, Stanisław Wypych i Mikołaj Kalinowski. Do zadań komisji będzie należało przeanalizowanie statutu gminy i opracowanie zmian. Komisja została powołana na wniosek radnych: Patryka Dzikowskiego, Waldemara Baszaka, Kamili Szczepaniak, Ryszarda Synakiewicza i Tomasza Kaszewskiego.

Ostatnim punktem było głosowanie w sprawie powołania stałych komisji Rady Miejskiej w Szubinie. Zgodnie z projektem złożonym już miesiąc temu przez radnych  Patryka Dzikowskiego, Waldemara Baszaka, Kamili Szczepaniak, Ryszarda Synakiewicza, Tomasza Kaszewskiego, Artura Krajewskiego i Jacka Gelerta w Radzie Miejskiej miałaby pracować tylko jedna komisja: budżetu i spraw gminnych.

Jednocześnie w programie sesji znalazł się też projekt drugiej uchwały w sprawie powołania komisji stałych, zgodnie z którym w Radzie Miejskiej miałyby działać trzy komisje: budżetu, finansów i rozwoju gospodarczego; gospodarki komunalnej, rolnictwa i ochrony środowiska oraz edukacji, kultury, sportu, zdrowia i pomocy społecznej. Ostatecznie wszyscy radni zadecydowali o powołaniu trzech komisji.

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    KK, w dniu 29-11-2024 12:42:50 napisał:

    Brawo! Wreszcie mamy własne boisko dla Zielonych!!!

    odpowiedz

    • 1 (3)

    Sołtys, w dniu 29-11-2024 12:52:23 napisał:

    Jak wiatr zawieje tak radny się ustawia. Byle skorzystać i żyć z dietki. Czy wyborcy tego nie widzą?

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Mała , w dniu 29-11-2024 13:14:13 napisał:

    Sołtys … to co, Kaszewski też się ustawił z kimś? Jaka głupota …

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Adam , w dniu 29-11-2024 13:15:20 napisał:

    Brawo dla Pana Stanisława, bardzo mądrze powiedział i skwitował tych wiecznie szczekających. Trochę pokory by się przydało tej całej mniejszości w radzie :)

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Rejestracja BDO
500PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
0

Jak postępować w ostrych zatruciach fosforowodorem? Wysokie zagrożenie

Pestycydy wydzielające fosforowodór, zawierające fosforki metali (glinu, wapnia, cynku), mogą być przyczyną ciężkich zatruć.

(czytaj więcej)
0

To była prawdziwa zima! Zobacz archiwalne zdjęcia z regionu

Zima na przełomie 1978/1979 roku była wyjątkowo# biała. W całym kraju mocno sypnęło śniegiem. Opady były bardzo intensywne i na kilka tygodni sparaliżowały cały kraj. Pod zaspami znalazł się także nasz region.

(czytaj więcej)
0

Gala dla honorowych krwiodawców. Wśród wyróżnionych terytorialsi

W Urzędzie Marszałkowskim województwa kujawsko-pomorskiego# w Toruniu, w obecności Marszałka p. Piotra Całbeckiego odbyła się uroczysta gala poświęcona honorowym dawcom krwi. Zostały na niej wręczone medale i wyróżnienia dla osób, które w wyjątkowy sposób zasłużyły się w dziele ratowania zdrowia i życia innych. Wśród wyróżnionych było 4 żołnierzy i 1 pracownik cywilny 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

(czytaj więcej)
0

Jubileusz 90-lecia ZUS. Jak przez ten czas zmieniła się instytucja?

W tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych obchodzi# wspaniały jubileusz 90-lecia swojego istnienia. Został powołany do życia rozporządzeniem nowelizującym ustawę scaleniową podpisanym przez Prezydenta Ignacego Mościckiego 24 października 1934 roku. Od momentu powstania, poprzez okres II wojny światowej, lata powojenne, aż do dzisiaj ZUS stał się jedną z najnowocześniejszych instytucji ubezpieczeniowych na świecie, często uznawany za wzór e-administracji.

(czytaj więcej)