Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

17 lipca 2021

O co pytać lekarza podczas wizyty? Koniecznie przeczytaj!

fot. pacjent.gov

fot. pacjent.gov

Do wizyty lekarskiej warto się przygotować. Daje to większe szanse na trafną diagnozę i nie rodzi nurtujących pytań po wizycie

Jakie informacje przygotować na wizytę
Zanim zaczniesz zadawać pytania, musisz poinformować lekarza, na czym polega Twój problem zdrowotny. W tym celu przygotuj:

- listę objawów, które Cię niepokoją, wraz z informacją, kiedy się pojawiły
- opis bólu, który czujesz, jego częstotliwość oraz nasilenie
- spis leków i suplementów, które przyjmujesz, wraz z dawkowaniem
- aktualne wyniki badań
- pytania, które chcesz zadać.
Dzięki dobremu przygotowaniu wizyta przebiegnie sprawnie i zyskasz więcej czasu na rozmowę z lekarzem.

Jakie pytania zadać lekarzowi
Pytania, które warto zadać lekarzowi, będą różnić się w zależności od celu wizyty. W przygotowaniu własnej listy pomocny będzie poradnik O co pytać lekarza podczas wizyty. Powstał on dzięki współpracy NFZ z organizacjami w ramach Forum Organizacji Pacjentów.

Pytania w poradniku są zgrupowane w trzy duże części: (1) pytania ogólne, (2) diagnoza i leczenie, (3) po diagnozie, z podziałem na choroby. Każda z tych części jest podzielona na kolejne grupy tematyczne, by jak najbardziej ułatwić znalezienie właściwych pytań w konkretnych sytuacjach.

Znajdziesz następujące grupy pytań:

leki
wizyta profilaktyczna
badania obrazowe lub pobranie krwi
diagnoza i planowanie leczenia
skierowanie do szpitala
choroby onkologiczne
transplantologia
choroby otępienne
kardiologia
diabetologia – cukrzyca
neurologia – stwardnienie rozsiane.

Poradnik pozwala stworzyć własną listę pytań przed wizytą lekarską. Jeśli chcesz skorzystać z gotowego wzoru planu wizyty – wydrukuj i uzupełnij załącznik do poradnika Mój plan wizyty u lekarza. Znajdziesz w nim miejsce na najważniejsze notatki, a także na dane lekarza i placówki medycznej, w której uzyskasz świadczenie medyczne. Dzięki spisaniu najważniejszych informacji w jednym miejscu, będziesz czuł większy komfort podczas wizyty oraz zyskasz pewność, że otrzymałeś odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Materiał: pacjent.gov.pl

 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)