Dziś mamy 7 października 2022, piątek, imieniny obchodzą:

21 września 2022

Nowy taryfikator puntów karnych. Łatwiej stracić prawko

fot. archiwum

fot. archiwum

W połowie września zaczął obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych#. Kary będą jeszcze bardziej surowe. Rządzący nie mają litości dla kierowców łamiących przepisy. Czy dzięki temu na drogach będzie bezpieczniej?

To kolejna zmiana w przepisach drogowych. Po tej, którą wprowadzono z początkiem tego roku wielu kierowców zaczęło ściągać nogę z gazu, bowiem kary za przekraczanie prędkości i inne wykroczenia na drogach zostały wyjątkowo zaostrzone. Niestety, w naszym kraju na drogach nadal nie jest bezpiecznie. Rządzący podjęli więc decyzję o wprowadzeniu kolejnych przepisów. Wchodzą one w życie już w sobotę, 17 września. Jakie zmiany przygotował rząd?

Kierowcy muszą mieć się na baczności. Wprowadzony został nowy taryfikator punktów karnych. Oznacza to, że kierowcy którzy poważnie naruszą przepisy będą mogli znacznie szybciej stracić prawo jazdy. Od momentu wejścia nowych zasad w życie, w czasie policyjnej kontroli kierowca, który dopuści się złamania przepisów będzie mógł otrzymać 15, a nie 10 jak dotychczas punktów karnych za jedno wykroczenie. Ich lista jest długa. To m.in. spowodowanie wypadku, katastrofy w ruchu lądowym, kierowanie pod wpływem alkoholu lub innego środka, ucieczka i niezatrzymanie się do kontroli, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych. Zwiększono liczbę punktów karnych za przekroczenie prędkości. Za przekroczenie od 11 do 20 km/h policja przyzna 3 punkty karne, od 21 do 30 km/h – 6 punktów, od 31 do 40 km/h – 10 punktów, a od 51 i więcej km/h będzie to już 15 punktów karnych. Dodatkowo wydłuży się termin przedawnienia punktów karnych, a będzie on liczony od momentu opłacenia grzywny, a nie jak do tej pory od momentu popełnienia wykroczenia. Nie będzie już możliwości redukowania punktów karnych przez odbycie kursu. Poza tym recydywiści, czyli kierowcy, którzy popełnią poważne wykroczenie w ciągu dwóch lat będą karani podwójnie. Na przykład za przekroczenie prędkości o więcej niż 70 kilometrów na godzinę kara będzie wynosiła nie 2,5 tys. zł jak do tej pory, ale aż 5 tys. zł. Kierowcy – noga z gazu!

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • 8 (8)

  Firma Policja Sp Z. OO, w dniu 21-09-2022 14:37:03 napisał:

  Ja to bym się wziął za nakielskich policjantów, węszą za obywatelami (bo nawet jak idziesz stoisz to jesteś przestępca w ich oczach) a sami jeżdżą bez świateł, prężą sie bo myślą że są greckimi bogami w swoim świecie. Niedługo karki sobie po skręcaćie za te bezczelne wyglądanie.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (5)

  Janusz, w dniu 21-09-2022 15:49:22 napisał:

  Dziękujemy Ci PIS! Jeszcze trochę to będziemy się zastanawiać czy chleb czy świeczkę kupić...

  odpowiedz

  • 5 (5)

  kcyniak, w dniu 21-09-2022 18:40:38 napisał:

  niedlugo beda nam w gacie zagladac

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Wypasacz świń , w dniu 21-09-2022 20:28:16 napisał:

  Budżet państwa pis w potrzebie. Widać to w pierwszych dniach po zmianie taryfikatora jak zza biurek wygoniono na ulice miasta lokalnych szeryfów. Szaleją na maxa:-) .

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Ramka na zdjęcia
26,90PLN 13,45PLN
Ramka na 4 zdjęcia
39,90PLN 27,90PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Budowa magazynów
Ramka na 3 zdjęcia (1015)
39,90PLN 29,90PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
0

„Toksyczna agentura”. Bezpieka i jej tajni współpracownicy

Kolejna książka doktora Adama Węsierskiego pt. #„Toksyczna agentura”, t. 3, Toruń 2022, która prezentuje ponad 200 biogramów TW komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz ich szkodliwość.

(czytaj więcej)
0

Potrzeby psa i kota. Czyli szczęśliwy pupil nie tylko od święta

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest co roku 4 października#. Data ta stała się międzynarodowym świętem praw i dobrostanu zwierząt. Jako opiekunowie czworonożnych pupili chcemy zapewnić im szczęście i zdrowie. Jak to zrobić? Wystarczy każdego dnia zadbać o zaspokojenie potrzeb behawioralnych naszego psa i kota. A z okazji ich święta celebrujmy wspólny czas podczas spaceru, zabawy lub częstując ulubieńca zdrowym smakołykiem.

(czytaj więcej)
0

1 października. Jak ucztować w Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu?

Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę, że# w Polsce coraz więcej osób ogranicza ilość spożywanego mięsa. Eksperci PIE, powołując się na dane z ankiety Global Consumer Survey z 2021 r., wskazali, że 7 proc. osób w wieku 18-29 lat jest wegetarianami, a 1 proc. weganami. Według badań przeprowadzonych przez Maczfit, w aglomeracjach miejskich może być nawet 20% wegetarian. Tymczasem jeszcze w 2014 r. CBOS podawał, że wegetarianizm deklaruje zaledwie 1% społeczeństwa. Wzrost jest zatem ogromny, a Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu świętuje coraz więcej osób.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)