Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

13 sierpnia 2021

Nie żyje Barbara Kruczkowska. Orędowniczka pamięci o „Dzieciach Potulic”

fot. UM Czeladź

fot. UM Czeladź

10 sierpnia 2021 roku odeszła# Barbara Kruczkowska de domo Parka – wieloletnia prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło Czeladź oraz członkini Śląskiego Zarządu Wojewódzkiego tego Związku, niestrudzona orędowniczka pamięci o „Dzieciach Potulic” – najmłodszych więźniach obozu hitlerowskiego w Potulicach koło Bydgoszczy.

Urodziła się 9 stycznia 1940 roku w Czeladzi. Po ukończeniu szkoły średniej podjęła pracę zawodową w Zakładach Płytek i Wyrobów Sanitarnych „Józefów”. Od maja 1961 roku do sierpnia 1995 roku związana była z Urzędem Miasta Czeladź, zdobywając doświadczenie w pracy różnych wydziałów. W 1965 roku została członkiem ZBOWiD, a od 1978 Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Od 2001 roku była prezesem Koła Czeladź.

Obok życia zawodowego i rodzinnego wiele czasu poświęcała pięknej misji, jaką było zachowanie pamięci o „Dzieciach Potulic”, do których sama się zaliczała. W 1943 roku, 11 sierpnia wraz z nieco starszym bratem Jerzym, podczas przeprowadzonej przez Niemców „Akcji Oderberg” została wyrwana z rodzinnego domu, pozbawiona rodziców i zdana na wojenna tułaczkę po obozach przejściowych od Mysłowic, poprzez Pogrzebin, Kietrz, do Potulic. Została uratowana wraz z prawie 150 innymi dziećmi dzięki ofiarności jej ojca Wiktora Parki oraz Władysława Baziora, Teofila Kowalika i Jana Polaka, którzy 12 lutego 1945 roku zorganizowali transport i kilka dni później, 19 lutego tegoż roku przywieźli małych więźniów do Czeladzi.

Śp. Barbara Kruczkowska od wielu lat dzieliła się swoimi wojennymi wspomnieniami zarówno z młodzieżą polską, jak i niemiecką, była gościem państwowych uroczystości z okazji wyzwolenia obozu hitlerowskiego w Auschwitz oraz innych miejscach kaźni. Rokrocznie wraz z Miastem Czeladź i Muzeum Saturn organizowała spotkania przy obelisku pamięci „Dzieci Potulic” w Czeladzi. Była również autorką wspomnień publikowanych na łamach „Echa Czeladzi” oraz w prasie kombatanckiej. Dokonała wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia Katowice i Archiwum Historii Mówionej. Z jej udziałem powstał film dokumentalny zrealizowany przez Miasto Czeladź.

Jako prezes Koła Czeladź ZKRPiBWP służyła kombatantom i ich najbliższym radą i pomocą w sprawach socjalno-bytowych. Za pracę zawodową i społeczną przyznano jej wiele odznaczeń państwowych, w tym Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Za zasługi dla Miasta Czeladź i społeczności kombatanckiej otrzymała Nagrodę Miasta Czeladź oraz Nagrodę Burmistrza Miasta Czeladź „Pierścień Saturna”.

Była również honorowym członkiem Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi.

Materiał: UM Czeladź

Oceń artykuł: 17 16

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)