Dziś mamy 10 sierpnia 2022, środa, imieniny obchodzą:

25 lipca 2022

"Nakielskie szachy pod chmurką". Pomimo deszczu rywalizacja trwała

fot. powierzone

fot. powierzone

W sobotę, 23 lipca 2022 r. na Rynku Głównym w Nakle # nad Notecią ponownie zagościły szachy. Stało się do za sprawą organizacji przez Nakielski Sport Sp. z o.o. - II Turnieju Szachowego „Nakielskie Szachy pod chmurką”. Wydarzenie odbyło się też przy współpracy dzierżawcy terenu Pizzeria „Na Talerzu” oraz Prezesa Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego – Jarosława Wiśniewskiego, który wcielił się również w rolę sędziego głównego zawodów.

Pierwotnie do turnieju zgłosiło się 46 osób, jednak z uwagi na niepewne prognozy pogodowe, ostatecznie wystartowało 34 zawodników z takich miejscowości, jak Bydgoszcz, Piła, Wągrowiec, Szubin, Kcynia, Żnin, Koronowo, Malbork, Sępólno Krajeńskie, Nakło nad Notecią i okolice. My mieliśmy prognozę pobraną z TVP1, więc nie było obaw o jej rzetelność i sprawdzalność, toteż śmiało spoglądając w niebo, ruszyliśmy z zawodami nieco po godzinie 10.00.

Nakielskie szachy pod chmurką rozegrane zostały systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund z czasem 10 minut na partię dla zawodnika. Faworytem zmagań wydawał się mistrz międzynarodowy Andrzej Maciejewski (NOK Nakło), który otwierał listę startową  z pierwszym numerem i najwyższym rankingiem. Tutaj okazało się, że szachy są bardziej bezlitosne niż rytualny ubój karpia na święta Bożego Narodzenia – toteż nasz mistrz zanotował kilka niespodziewanych potknięć i turniej zakończył na dość odległym miejscu. No cóż, jak mawiają dzieci w Przedszkolu „Słoneczko” – lata lecą, a czasu nie oszukasz.

Pierwsze dwie rundy oddzieliły „zawodowców” od „amatorów” i już ci bardziej doświadczenie wkroczyli w etap „Gry o Tron”. Siedem królestw reprezentowali wówczas Adrian Pogorzelski (MKS przy MDK Trzcianka), Piotr Szybowicz (BKS Chemik Bydgoszcz), Wojciech Traczewski (UKS Korona Gdańsk), Wiktor Wiśniewski (BKS Chemik Bydgoszcz), Piotr Konieczyński i Tomasz Katafiasz (obaj ŻTMS Baszta Żnin) oraz Mikołaj Włoch (BKS Chemik Bydgoszcz). Korciło mnie, żeby stać się tutaj Tyrionem Lanisterem i namieszać w tym towarzystwie, ale niestety, obowiązki sędziego, nie pozwoliły mi na to.

Dodatkowo, zmagania zawodników utrudniała pogoda, która wbrew zapewnieniom wiarygodnych źródeł, tuż po 11.00 uraczyła nas deszczem. Tym samym nazwa zawodów „Szachy pod Chmurką” okazała się prorocza. Szachiści to jednak twardy naród, na swojskim mleku hodowany, więc poradziliśmy sobie i z tym problemem. Z pomocą parasoli  i samozaparcia, kontynuowaliśmy zawody, widząc zbliżającą się metę, śliczne puchary                           i atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Im dalej w las, tym chrustu coraz mniej, więc czołówkę zawodów tworzyli już właściwie Pogorzelski, Szybowicz, Traczewski, Konieczyński i Katafiasz. Ci z kolei, jak na „Grę o Tron” przystało, zaczęli się wycinać pomiędzy sobą i wykreowali podium zawodów, które wyglądało następująco:

1. I Adrian Pogorzelski (ranking 1866) – MKS przy MDK Trzcianka – 6 / 7 pkt.
2. I++ Piotr Szybowicz (1685) – BKS Chemik Bydgoszcz – 5,5 pkt.
3. I++ Piotr Konieczyński (1863) – ŻTMS Baszta Żnin – 5,5 pkt.
Najlepszy junior do lat 14 – Wiktor Szałański z Piły.
Najlepszy junior do lat 18 – Norbert Kapela (UKS Gambit Toruń).
Najlepsza kobieta – Julia Rocławska (BKS Chemik Bydgoszcz).
Najmłodszy zawodnik turnieju – Dominik Kardasz – rocznik 2015 (BKS Chemik Bydgoszcz).
Najstarszy zawodnik turnieju – Zygmunt Majdan – rocznik 1949 (Szkocja).

Dekorację i nagrodzenie zawodników było tą przysłowiową „wisienką na torcie” i pozwoliło szachistom uhonorować za sportową postawę i wytrwałość, pomimo niekorzystnych warunków pogodowych. Pierwotnie planowaliśmy wręczyć za I miejsce – tonę węgla, za II miejsce – kanister benzyny i za III miejsce zgrzewkę cukru, ale uznaliśmy, że tym samym wyczerpalibyśmy budżet na zawody w Nakle nad Notecią na kolejne 5 lat, więc odpuściliśmy pomysł. Pisząc już bardziej serio, to fundatorem nagród i pucharów  był Nakielski Sport Sp. z o.o., który od lat wspiera zawody szachowe w Nakle nad Notecią, za co oczywiście ogromnie dziękujemy.

Na koniec chciałbym gorąco lub adekwatnie do pogody nieco też wilgotnie – podziękować wszystkim, którzy pomogli w organizacji zawodów lub ich przeprowadzeniu, a w szczególności: Anna Mrozek (Prezes Nakielski Sport Sp. z o.o.), Maciejowi Łuczak, Weronice Marzyńskiej (oboje również Nakielski Sport Sp. z o.o.), Kamili Urbańskiej (czuwała nad biurem zawodów), Wiktor Wiśniewski, Ada i Ula Urbańskie, Dominik i Mikołaj Kardasz wraz z rodzicami, Mikołaj Włoch (ustawianie sprzętu i sprzątanie po zawodach) oraz oczywiście właścicielom „Pizzerii na Talerzu” za udostępnienie wyposażenia kawiarenki letniej.

Szczegółowe wyniki zawodów można znaleźć na serwisie turniejowym zawodów: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2022/ti_3824/

materiał: Jarosław Wiśniewski

Oceń artykuł: 10 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (4)

    niebieski, w dniu 25-07-2022 13:11:00 napisał:

    Hahaha, epicki opis! :D

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ramki urodzinowe
39,90PLN
Budowa magazynów
Ramka na zdjęcia
26,90PLN 13,45PLN
Stres w pracy oraz jego wpływ na występowanie wypadków przy pracy
49PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Wypalenie zawodowe jako przyczyna występowania wypadków przy pracy
49PLN
Ramka na 3 zdjęcia (1015)
39,90PLN 29,90PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Wakacje. Czy to dobra pora na początek inwestycji?

W kontekście inwestowania w nieruchomości nie istnieją takie pojęcia# jak lepszy i gorszy czas. Rynek ulega pewnym prawom sezonowości, ale wszystko zależy od tego, czy inwestor dostrzega szansę na zysk. Kiedy pojawia się okazja, trzeba ją wykorzystać. Czasem jest to szczęśliwe zrządzenie losu, ale doświadczeni inwestorzy nieustannie pracują nad tym, aby nic im nie umknęło. Perełka inwestycyjna nie będzie czekać na niezdecydowanego kupca, a szansa często jest tylko jedna. I w żadnej mierze nie wynika z sezonu czy pory roku, a przynajmniej nie dosłownie. Wakacje to tak samo dobry moment na świetną inwestycję, jak okres zimowy czy wiosenny. Jeżeli inwestor nie czuje się pewnie na rynku nieruchomości, ma do wyboru także inne, ciekawe opcje.

(czytaj więcej)
0

Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.

(czytaj więcej)
0

Obcokrajowcy w Polsce. W czerwcu do ubezpieczeń zgłoszono ponad 1 mln cudzoziemców

Liczba cudzoziemców zgłoszonych do# ubezpieczeń społecznych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na koniec czerwca br. wyniosła ponad 1 mln, w województwie kujawsko-pomorskim było to ponad 36 tys.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)