Najsłynnniejsze uzdrowisko w statystykach. Wystawa w warzelni soli

fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP
Jak jest pozyskiwana sól z solanki? Jak powstał największy ośrodek uzdrowiskowy w centralnej Polsce? Na te pytania odpowiada #wystawa, którą można zobaczyć w Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego. To otwarta w 2020 roku placówka w Uzdrowisku Ciechocinek (powiat aleksandrowski).
- Chcemy by Ciechocinek, jedno z najsławniejszych polskich uzdrowisk, był miejscem gdzie mieszkańcy i nasi goście mogą spędzać czas w wyjątkowym otoczeniu, korzystając z dobrodziejstw zdrowotnych solanki – podkreśla gospodarz województwa Piotr Całbecki.
Zabytkowa Warzelnia Soli była ostatnim etapem ciągu technologicznego wytwarzania ciechocińskiej soli spożywczej. Służy od blisko dwóch wieków, a prace związane z wytwarzaniem soli są nadal wykonywane ręcznie przez pracowników nazywanych „warzelnikami”. Bogate złoża solanki i mikroklimat roztaczający się wokół tężni stały się prowodyrem rozwoju Ciechocinka jako miejscowości uzdrowiskowej.
Muzeum powstało w nieużywanej obecnie części warzelni soli przy ulicy Solnej 6, gdzie wcześniej znajdowała się zaledwie skromna wystawa. Dzięki gruntownemu remontowi powstało miejsce, gdzie mieszkańcy i turyści mogą oglądać zabytkowe eksponaty, urządzenia, aparaty do gimnastyki leczniczej z początku ubiegłego wieku, a także poznać historię lecznictwa uzdrowiskowego.
W ciechocińskiej warzelni soli odbywa się ostatni etap odparowywanie i krystalizacji solanki. Roztwór spływający z tężni dociera tu rurociągiem, następnie jest podgrzewany, a osadzające się kryształki suszy się w parownikach. W procesie produkcji powstaje także szlam i ług, które są wykorzystywane do zabiegów leczniczych.
Czytaj: Muzeum w zabytkowej warzelni soli
Poza zabytkową warzelnią soli (w skład której wchodzi otwarte muzeum) Uzdrowisko Ciechocinek SA jest zarządcą tężni solankowych, fontanny Grzybek i czterech obiektów szpitalno-sanatoryjnych: Szpitala Uzdrowiskowego nr 4 „Dom Zdrojowy”, Łazienek Uzdrowiskowych nr 1, Sanatorium Uzdrowiskowego nr 6 Grażyna i Dziecięcego Szpitala Uzdrowiskowego nr 3 im. dra Markiewicza.
Uzdrowisko Ciechocinek w statystykach:
- Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego odwiedza średnio 25 tysięcy osób rocznie, w tym 1500 osób w ramach zwiedzania grupowego. Liczba ta z roku na rok rośnie
- obiekty sanatoryjne Uzdrowiska Ciechocinek odwiedziło w 2022 roku niemal 13 tysięcy osób, zarówno w ramach pobytów stacjonarnych, jak i ambulatoryjnych
- w 2022 r. z kuracji w Uzdrowisku skorzystało o 25% więcej dzieci, niż w roku 2021
rok temu goście komercyjni Uzdrowiska Ciechocinek SA stanowili ponad 25% wszystkich pobytów, to ponad 7,6% więcej niż w 2019 r.
- ponad 63% naszych gości prywatnych korzysta z dłuższych pobytów, trwających od 7 do 14 dni
- największą popularnością cieszą się pobyty lecznicze z zabiegami i opieką medyczną – korzysta z niej ponad 60% osób prywatnych
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Galeria










Czytaj również
- Kolejny atak zimy w powiecie. Fatalne warunki na drogach
- Instytucje kultury coraz droższe. Z roku na rok rosną koszty utrzymania
- Cennik już jest, ale stacja wciąż nie działa. Co z uruchomieniem?
- 39. rocznica śmierci Piotra Bartoszcze. Męczennik rolniczej „Solidarności”
- Blisko 670 tys. wniosków w dwa dni. Duże zainteresowanie 500+
Dodaj komentarz
Święto Matki Boskiej Gromnicznej. Jakie zwyczaje ludowe są z tym związane?

Dzisiaj, 2 lutego w kościele katolickim obchodzone jest Święto Ofiarowania Pańskiego. W Polsce ten dzień nazywany jest# Świętem Matki Boskiej Gromnicznej.
(czytaj więcej)Zakup mieszkania dla młodych. Nieoceniona pomoc rodziców

Zakup mieszkania wymaga sporych nakładów finansowych. Czy to oznacza, że młodzi ludzie, którzy dopiero rozpoczynają dorosłe życie#, muszą odłożyć marzenia o własnych czterech kątach na dalszy plan? Niekoniecznie. Nieoceniona na początku tej nowej drogi życiowej jest pomoc rodziców. Zakup mieszkania dla dziecka lub podarowanie mu środków finansowych na inwestycję wymaga udokumentowania prawnego. Podpowiadamy o czym warto pamiętać.
(czytaj więcej)Odchudzanie częstym postanowieniem noworocznym. Jak wytrwać na diecie?

Nikt nie wie, jak to się stało, że rozpoczęcie odchudzania stało się jednym z podstawowych postanowień, jakie# narzucamy sobie wraz z początkiem niemal każdego nowego roku. Żyjemy w kulturze diet. Jednak im bardziej są one restrykcyjne i pełne wyrzeczeń, tym trudniej w nich wytrwać. Tymczasem do pełni szczęścia wystarczy odrobina organizacji i wiedzy na temat podstawowych procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jak mogą pomóc w tym dietetycy i MajAcademy – platforma zapewniająca profesjonalne wsparcie w dbaniu o nasze zdrowie.
(czytaj więcej)Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!