Dziś mamy 18 października 2021, poniedziałek, imieniny obchodzą:

22 września 2021

Nagrody za projekty muzealne. Koncert Mariusza Lubomskiego

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Wyróżnienia za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i# restauracji zabytków Hereditas Saeculorum i nagrody za najlepsze projekty muzealne Musejon wręczył w poniedziałek (20 września) w Teatrze im. Wilama Horzycy marszałek Piotr Całbecki. Spotkanie uświetnił koncert Mariusza Lubomskiego.

- Nagrody i wyróżnienia są wyrazem uznania dla osób zaangażowanych w działania na rzecz ochrony naszego materialnego dziedzictwa kulturowego oraz dla tych, którzy promują tradycję Kujaw i Pomorza. Wasza działalność odgrywa ważną rolę w budowaniu lokalnej i regionalnej tożsamości – mówił gospodarz województwa.

Nagrody Hereditas Saeculorum za ochronę zabytków

w kategorii „za prace konserwatorskie i restauratorskie”: Parafia Rzymskokatolicka św. Apostołów Piotra i Pawła w Dębowej Łące (powiat wąbrzeski) oraz Muzeum Twierdzy Toruń - oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Parafia Rzymskokatolicka w Dębowej Łące otrzymała nagrodę za wykonanie konserwacji elewacji zewnętrznych i remont dachu kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła w Dębowej Łące.

Muzeum Okręgowe w Toruniu za adaptację koszar Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń.

w kategorii „za szczególne osiągnięcia związane z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków”: Zbigniew Nawrocki i Andrzej Budziak.

Zbigniew Nawrocki zainicjował i zrealizował szereg istotnych dla Torunia programów ochrony zabytków, w tym m.in. program badań archeologiczno-architektonicznych i konserwacji ruin zamku Dybowskiego, remonty i konserwację Dworu Artusa, murów miejskich i elewacji ratusza staromiejskiego. Aktywnie uczestniczył w przygotowaniu dokumentacji do wniosku o wpisanie toruńskiego zespołu staromiejskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Andrzej Budziak, dyrektor Pałacu Lubostroń, otrzymał nagrodę za skuteczne i efektywne zarządzanie placówką, prowadzenie szeroko zakrojonej działalności kulturalnej i turystyczno-edukacyjnej oraz orga­nizacyjne wsparcie przedsięwzięć konserwatorskich. Na szczególną uwagę zasługuje przeprowadzona w 2017 roku rekonstrukcja parku zniszczonego nawałnicami. W ostatnich latach zabytkowy zespół został doprowadzony do poziomu kwalifikującego do ubiegania się o tytuł Pomnika Historii.

Musejon - wyróżnienia za najlepsze projekty muzealne

w kategorii wystawa:

- nagroda Musejon: Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu za realizację projektu „Ceramika Jana Limonta”

- wyróżnienia: spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy (za projekt „120 lat bydgoskich wodociągów i kanalizacji”) oraz Muzeum Archeologiczne w Biskupinie (za wystawę „Archeologia w Biskupinie. Osada na półwyspie”).

w kategorii działalność naukowa i wydawnicza:

- nagroda Musejon: Muzeum Okręgowe w Toruniu za projekt „Od katalogu do wystawy o formach piernikarskich z Muzeum Okręgowego w Toruniu. Badania toruńskiego piernikarstwa”

- wyróżnienia: Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu (za projekt „Akwizytorzy szczęścia. O dawnych i współczesnych kolędnikach”) i Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu (za publikację pod redakcją Wiesława Sieradzana „Graudentum. Studia z dziejów Grudziądza i okolic”)

w kategorii edukacja i regionalizm:

- nagroda Musejon: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (za akcję #MuzeumWdomu”)

- wyróżnienia: Muzeum Archeologiczne w Biskupinie (za projekt #wirtualne muzeum”) i Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu (za projekt „Co robimy w ciemności? – Noc Muzeów online”).

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie i Pałac Lubostroń są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. 

Materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Konstrukcje stalowe
Prince Polo 50g
1,22PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
0

Chrupiący, świeży i pachnący. Dziś Światowy Dzień Chleba

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika#, że przeciętny Polak zjada blisko 40 kg chleba rocznie. Nie wyobrażamy sobie bez niego śniadania, często jemy go do obiadu, a i na kolację sprawdza się równie dobrze. Z okazji Światowego Dnia Chleba (16 października) bierzemy chleb pod lupę i podpowiadamy, jakie pieczywo wybrać oraz jak samodzielnie przygotować świeży, pachnący bochenek we własnym domu.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Wzroku. Specjaliści apelują, aby nie zwlekać z badaniami

14 października 2021 roku przypada Światowy Dzień Wzroku, który w# tym roku koncentruje się wokół tematu #LoveYourEyes.

(czytaj więcej)
0

Kawa jak lek przeciwnadciśnieniowy. Jaką ilość kawy można wypić jednego dnia?

Regularne picie 1-3 filiżanek kawy dziennie nie tylko nie# zwiększa ryzyka rozwoju nadciśnienia, ale może je nawet zmniejszać. Badania ostatnich lat pokazały, że w kawie są obecne związki, które „naśladują” działanie niektórych leków hipotensyjnych.

(czytaj więcej)
0

Podatki, o których mogłeś nie słyszeć. Jak nie narobić sobie długów z niewiedzy?

O tym, że nie warto „zadzierać” z Urzędem Skarbowym chyba nikogo nie# trzeba przekonywać. Ale Ty śpisz spokojnie, bo regularnie i rzetelnie składasz deklaracje podatkowe, a potem dbasz, by w terminie uiścić ewentualną niedopłatę podatku. Tymczasem są takie podatki, o których możesz nawet nie wiedzieć, że dotyczą także Ciebie! Właśnie wyprawiłeś przyjęcie weselne i goście obdarowali Cię gotówką? Możliwe, że nawet 20% tej kwoty powinno powędrować do fiskusa. Kupiłeś używany samochód? Jeśli w ciągu dwóch tygodni nie odprowadzisz podatku, stajesz się podejrzany o popełnienie przestępstwa albo wykroczenia skarbowego, za co grozi kara w wysokości od 1/10 do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia, czyli w bieżącym roku od 280 zł do 56 tys. zł! Gdy nie wywiążesz się z podatkowych obowiązków, dodatkowo rośnie dług z powodu naliczanych odsetek. Konsekwencje powstania zaległości są więc niebagatelne, tymczasem wiele osób nawet nie jest świadomych, że takie zaległości posiada. Tego rodzaju zobowiązania, kiedy nagle zostaną ujawnione, są ogromnym ciosem, którego nasz budżet może nie udźwignąć, a to już prosta droga do utraty płynności finansowej i uwikłania się w długi. Przeczytaj, co warto wiedzieć o kilku mniej popularnych podatkach, aby uniknąć „przypadkowego” zadłużenia w Urzędzie Skarbowym.

(czytaj więcej)