Dziś mamy 23 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

22 września 2021

Nagrody za projekty muzealne. Koncert Mariusza Lubomskiego

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Wyróżnienia za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i# restauracji zabytków Hereditas Saeculorum i nagrody za najlepsze projekty muzealne Musejon wręczył w poniedziałek (20 września) w Teatrze im. Wilama Horzycy marszałek Piotr Całbecki. Spotkanie uświetnił koncert Mariusza Lubomskiego.

- Nagrody i wyróżnienia są wyrazem uznania dla osób zaangażowanych w działania na rzecz ochrony naszego materialnego dziedzictwa kulturowego oraz dla tych, którzy promują tradycję Kujaw i Pomorza. Wasza działalność odgrywa ważną rolę w budowaniu lokalnej i regionalnej tożsamości – mówił gospodarz województwa.

Nagrody Hereditas Saeculorum za ochronę zabytków

w kategorii „za prace konserwatorskie i restauratorskie”: Parafia Rzymskokatolicka św. Apostołów Piotra i Pawła w Dębowej Łące (powiat wąbrzeski) oraz Muzeum Twierdzy Toruń - oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Parafia Rzymskokatolicka w Dębowej Łące otrzymała nagrodę za wykonanie konserwacji elewacji zewnętrznych i remont dachu kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła w Dębowej Łące.

Muzeum Okręgowe w Toruniu za adaptację koszar Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń.

w kategorii „za szczególne osiągnięcia związane z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków”: Zbigniew Nawrocki i Andrzej Budziak.

Zbigniew Nawrocki zainicjował i zrealizował szereg istotnych dla Torunia programów ochrony zabytków, w tym m.in. program badań archeologiczno-architektonicznych i konserwacji ruin zamku Dybowskiego, remonty i konserwację Dworu Artusa, murów miejskich i elewacji ratusza staromiejskiego. Aktywnie uczestniczył w przygotowaniu dokumentacji do wniosku o wpisanie toruńskiego zespołu staromiejskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Andrzej Budziak, dyrektor Pałacu Lubostroń, otrzymał nagrodę za skuteczne i efektywne zarządzanie placówką, prowadzenie szeroko zakrojonej działalności kulturalnej i turystyczno-edukacyjnej oraz orga­nizacyjne wsparcie przedsięwzięć konserwatorskich. Na szczególną uwagę zasługuje przeprowadzona w 2017 roku rekonstrukcja parku zniszczonego nawałnicami. W ostatnich latach zabytkowy zespół został doprowadzony do poziomu kwalifikującego do ubiegania się o tytuł Pomnika Historii.

Musejon - wyróżnienia za najlepsze projekty muzealne

w kategorii wystawa:

- nagroda Musejon: Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu za realizację projektu „Ceramika Jana Limonta”

- wyróżnienia: spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy (za projekt „120 lat bydgoskich wodociągów i kanalizacji”) oraz Muzeum Archeologiczne w Biskupinie (za wystawę „Archeologia w Biskupinie. Osada na półwyspie”).

w kategorii działalność naukowa i wydawnicza:

- nagroda Musejon: Muzeum Okręgowe w Toruniu za projekt „Od katalogu do wystawy o formach piernikarskich z Muzeum Okręgowego w Toruniu. Badania toruńskiego piernikarstwa”

- wyróżnienia: Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu (za projekt „Akwizytorzy szczęścia. O dawnych i współczesnych kolędnikach”) i Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu (za publikację pod redakcją Wiesława Sieradzana „Graudentum. Studia z dziejów Grudziądza i okolic”)

w kategorii edukacja i regionalizm:

- nagroda Musejon: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (za akcję #MuzeumWdomu”)

- wyróżnienia: Muzeum Archeologiczne w Biskupinie (za projekt #wirtualne muzeum”) i Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu (za projekt „Co robimy w ciemności? – Noc Muzeów online”).

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie i Pałac Lubostroń są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. 

Materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 2 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Szkolenie z HACCP
59PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Konstrukcje stalowe
0

Kolejna wędrówka wzdłuż rzeki Noteć. Trasa nie będzie trudna

Zapraszam na wędrówkę z cyklu# "Po bezdrożach".

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)