Dziś mamy 10 sierpnia 2022, środa, imieniny obchodzą:

05 sierpnia 2022

Można składać petycje. Czy mieszkańcy korzystają z tego narzędzia?

fot. archiwum

fot. archiwum

Władza daje mieszkańcom narzędzia, które umożliwiają informowanie jej, co im się nie podoba oraz # jakie mają potrzeby. Do tego służą m.in. petycje, które można składać do odpowiednich organów. Czego przeważnie dotyczą? Ile napływa ich do urzędu miejskiego w Kcyni w ciągu roku?

Petycja to swego rodzaju prośba lub żądanie skierowane do władz. Może dotyczyć m.in. zmiany przepisów prawa, podjęcia rozstrzygnięcia lub innego działania w sprawie, która w jakiś sposób dotyka wspólnoty mieszkańców. Petycja nie może być składana w formie ustnej. Mieszkańcy mogą składać żądania zmian przepisów prawa lub podjęcia innych działań w istotnych dla nich sprawach na piśmie. Prawo do złożenia petycji mają osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne. Na rozpatrzenie petycji rada miejska ma trzy miesiące od momentu jej złożenia.

Petycje składamy do rady miejskiej, burmistrza bądź do kierowników samorządowych jednostek organizacyjnych. Rozpatrywanie petycji to szereg czynności. Informacja w niej zawarta musi być zweryfikowana, a następnie muszą być przygotowane materiały służące do jej załatwienia. Petycje rozpatruje komisja skarg, wniosków i petycji rady, a następnie przedkłada radzie opinie oraz propozycję jej rozstrzygnięcia.

Tylko trzy w 2021 roku
W ubiegłym roku do burmistrza Kcyni nie wpłynęła żadna petycja, za to do Rady Miejskiej w Kcyni wpłynęły jedynie 3. Pierwsza z nich – już na początku stycznia 2021 roku – dotyczyła zakazu szczepień przeciwko Covid-19 na terenie gminy. Kolejna petycja trafiła do radnych już w lutym i dotyczyła wydania opinii w sprawie przeprowadzenia referendum ludowego. Ostatnia z petycji wpłynęła do rady miejskiej w marcu. Tym razem wnioskodawcy prosili o poparcie tzw. Rządu Tymczasowego Rady Stanu Narodu Polskiego – stronnictwa politycznego.

Takie petycje wpływały do gmin w całej Polsce. Kcyńscy radni podjęli w każdym przypadku uchwałę, zgodnie z którą stwierdzili brak podstaw do zakwalifikowania pisma jako petycji.

Miniony rok pokazuje, że mieszkańcy gminy w ogóle nie skorzystali z możliwości składania petycji do władz samorządowych, wszak wszystkie te pisma są nadawane przez stowarzyszenia działające poza gminą, a nawet poza powiatem nakielskim.

Jeśli chodzi o ten rok, do gminy wpłynęła tylko jedna petycja. W połowie lipca Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu  zawnioskowało o umieszczenie na oficjalnej stronie www gminy lub w Biuletynie Informacji Publicznej infografiki PSPS o postępowaniu z odpadami EPS (styropianu). Póki co nie ma jeszcze odpowiedzi na pismo.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Ramka na zdjęcia
74,90PLN 39,90PLN
Ramka na 4 zdjęcia
39,90PLN 27,90PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Szkolenie okresowe dla pracowników robotniczych
59PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Wakacje. Czy to dobra pora na początek inwestycji?

W kontekście inwestowania w nieruchomości nie istnieją takie pojęcia# jak lepszy i gorszy czas. Rynek ulega pewnym prawom sezonowości, ale wszystko zależy od tego, czy inwestor dostrzega szansę na zysk. Kiedy pojawia się okazja, trzeba ją wykorzystać. Czasem jest to szczęśliwe zrządzenie losu, ale doświadczeni inwestorzy nieustannie pracują nad tym, aby nic im nie umknęło. Perełka inwestycyjna nie będzie czekać na niezdecydowanego kupca, a szansa często jest tylko jedna. I w żadnej mierze nie wynika z sezonu czy pory roku, a przynajmniej nie dosłownie. Wakacje to tak samo dobry moment na świetną inwestycję, jak okres zimowy czy wiosenny. Jeżeli inwestor nie czuje się pewnie na rynku nieruchomości, ma do wyboru także inne, ciekawe opcje.

(czytaj więcej)
0

Zaprowadź dziecko na bilans zdrowia. Czy badanie jest obowiązkowe?

Bilans zdrowia to okresowe profilaktyczne badanie przeprowadzane na# różnych etapach życia. Pozwala sprawdzić, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo oraz wcześnie wykryć wady rozwojowe i choroby.

(czytaj więcej)
0

Obcokrajowcy w Polsce. W czerwcu do ubezpieczeń zgłoszono ponad 1 mln cudzoziemców

Liczba cudzoziemców zgłoszonych do# ubezpieczeń społecznych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na koniec czerwca br. wyniosła ponad 1 mln, w województwie kujawsko-pomorskim było to ponad 36 tys.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)