Dziś mamy 18 sierpnia 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

15 stycznia 2022

Mniej inwestycji to niższy deficyt. Zmiana w budżecie na koniec roku

fot. archiwum

fot. archiwum

Niższy niż planowano deficyt, a co za tym idzie mniej obligacji# wyemitowała w 2021 roku gmina Nakło. Przez przesunięcie rozliczeń i realizację niektórych inwestycji, a także oszczędności na niektórych działaniach dokonano zmiany w budżecie na koniec ubiegłego roku. Planowane do wykonania inwestycje zmniejszono o kilka milionów złotych.

Na koniec roku nakielscy radni dokonali ostatniej zmiany w budżecie na 2021 rok. Zmniejszono dochody i wydatki, a to z kolei przyczyniło się do zmniejszenia deficytu. Z kwoty prawie 180 mln zł dochodów zmieniono je na 175,5 mln zł. Wydatki zmniejszyły się z prawie 190 mln zł do niecałych 182 mln zł. Zamiast deficytu na prawie 10 mln zł zmniejszono go do kwoty 6 mln 380 tys. zł. Jak wiadomo, gmina planowała emisję obligacji na pokrycie deficytu w kwocie 8 mln 600 tys. zł. Przez te przesunięcia wyemitowano obligacje na kwotę 5 mln zł, a reszta pokryta zostanie z niewykorzystanych pieniędzy. Dzięki temu zmniejszy się planowane zadłużenie gminy do ponad 84 mln zł. – To poprawia nasze wskaźniki i nasze relacje zobowiązań, które przyjdzie nam spłacać w przyszłych latach. Pierwszy raz od dłuższego czasu więcej spłaciliśmy niż zaciągnęliśmy – wyjaśnił skarbnik gminy Nakło Tomasz Angielczyk.

Powodem niezrealizowane inwestycje
Główny powód takiej zmiany w budżecie to przełożenie realizacji części inwestycji na przyszły rok. Będą one realizowane albo zakończone w 2022 roku. Przeniesiono w ten sposób ponad 2 mln 700 tys. zł. Dotyczy to takich inwestycji jak na przykład budowa Centrum Rozwoju Społecznego w Nakle. Zakończenie i rozliczenie tej inwestycji miało odbyć się w tym roku, ale przeniesiono kwotę ponad 2 mln 120 tys. zł na 2022 rok. Poza tym przeniesiono rozliczenie przebudowy wejścia do budynku Urzędu Miasta i Gminy w Nakle na kwotę ponad 43 tys. zł. Inwestycja ta ma zostać rozliczona dopiero do końca czerwca 2022 roku. Modernizację dachu w szkole w Trzeciewnicy oraz elewacji Przedszkola nr 2 w Nakle, które to miały być zrealizowane w tym roku również przeniesiono na 2022 rok. O pół miliona zł zmniejszono także wkład do gminnej spółki Nakielski Sport, która od początku swojego powstania była dotowana z obligacji. W tym roku mimo założeń nie realizowano inwestycji polegającej na budowie ścieżki rowerowej w Trzeciewnicy. W związku z tym 650 tys. zł zostało przeniesione na kolejny rok. To nie wszystko, z takich większych przesunięć na przyszły rok, które przyczyniły się do zmniejszenia budżetu należy wspomnieć o kwocie prawie 800 tys. zł rządowego dofinansowania dla szkół na zakup sprzętu w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Dyrektorzy szkół będą dokonywać zakupów już w tym roku. Poza tym radni zdecydowali o tym, że inwestycja polegająca na przebudowie ulicy ks. I. Gepperta w Nakle będzie rozliczana w tym roku, a więc przeniesiono ponad 1,2 mln zł zaplanowanych wydatków na ten cel w 2021 roku, z czego prawie milion zł dofinansowania od rządu RP. Mimo wybrania wykonawcy prace nad budową infrastruktury sportowej w Występie również będą w całości realizowane dopiero w tym roku, w związku z czym przeniesiono na 2022 rok kolejne ponad 500 tys. zł. Podobnie jest z rozliczeniem przygotowania dokumentacji dotyczącej przebudowy amfiteatru przy Nakielskim Ośrodku Kultury, gdzie przeniesiono 74 tys. zł. Wiadomo było, że w związku z opóźnieniami w 2021 roku nie dojdzie do rozpoczęcia budowy nakielskiego stadionu. Przeniesiono więc kolejne prawie 2 mln zł z tej inwestycji na 2022 rok.

Uchwalając budżet na 2021 rok założono realizację inwestycji na ponad 27 mln zł, a na koniec roku są to już tylko niecałe 23 mln zł. Za przyjęciem takiej zmiany w budżecie byli wszyscy radni.

Przeniesione do rozliczenia oraz realizacji inwestycje trzeba będzie sfinansować w bieżącym roku. A więc wszystko wskazuje na to, że tegoroczny budżet w najbliższym czasie czeka korekta, gdyż zaplanowane 7 mln zł obligacji nie wystarczy na zrealizowanie wszystkich założeń?

Wiele inwestycji, które z pozoru powinny pójść gładko, w gminie Nakło jest przenoszonych albo realizowanych z opóźnieniem. Także wspomniane Centrum Rozwoju Społecznego miało powstać jesienią 2021 roku. Tymczasem, jak wynika ze zmiany w budżecie, zakończenie, a więc rozliczenie tej inwestycji obecnie zaplanowano na koniec 2022 roku.

Źródło: 

Oceń artykuł: 1 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

  • 11 (15)

  Krytyk Społeczny, w dniu 15-01-2022 15:51:08 napisał:

  A jaki jest powód nierealizowania przez Burmistrza obietnic wybudowania w mieście w 2020 r.Śródmiejskie Centrum Targowe.? Obecnie wkraczamy w 2022 r.i dalej ani w bliższej ani dalszej perspektywie inwestycja nie pojawia się na horyzoncie.Gmina otrzymała na ten cel 4,2 mln zł w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Na jakim etapie są prace projektowe-?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -12 (14)

  Naklok, w dniu 15-01-2022 16:48:53 napisał:

  Do krytyka ogłoszony jest już przetarg i powstanie chyba w tym roku. Jest na bip wszystkoo

  odpowiedz

  • 3 (9)

  iga, w dniu 15-01-2022 17:45:02 napisał:

  A tzw szaber plac jak straszył tak będzie straszył dalej i nic z tym szanowny Urząd i radni nie robią ,bo po co ,nikt z nich tam nie mieszka.

  odpowiedz

  • 10 (12)

  Nakielanin , w dniu 15-01-2022 18:34:00 napisał:

  Warto zwrócić uwagę, ze wraz ze zmiana ruchu w Nakle poszła zmiana oznakowania, a większość z tych znaków przypomina te stojące na polach placach budowy, a nie jako trwałe rozwiązanie. Dlaczego nie zostało ujęte w planie do prowadzenie centrum naszego miasta do ładu. Jak już wprowadzili te zmiany, to powinni to zrobić jak należy, a nie ze niektóre z tych znaków stoją poustawiane w oponach.

  odpowiedz

  • 12 (14)

  Masakra, w dniu 15-01-2022 22:28:38 napisał:

  Już nie mają czym srać....i zaczyna się kręcenie. Nakło to Mongolia dosłownie. To jest najgorszy burmistrz teraz, nie robi dosłownie nic, od 50 lat nic się nie zmieniło. Byłem dzisiaj na spacerze nad Notecią , Plac Zamkowy wygląda jakby czas się tam zatrzymał, koło Dali ta dziura po kiosku ruchu- masakra, chodnik i ulica koło Żeglugi niedługo się zapadnie, wszędzie pełno śmieci na chodnikach. Tylko usiąść i płakać. Wstyd,żeby przez tyle lat nic nie pchnąć do przodu.

  odpowiedz

  • 4 (4)

  r-ek, w dniu 16-01-2022 11:42:19 napisał:

  Jadąc dziś na myjnie Młyńska widziałem jak nasi dzielni policjanci zajechali za kiosk aby sprawdzić co tam robią przebywające osoby. Nie wiem czy pili coś. Ale zastanawia mnie to czy gdyby tam przebywali kibole to tak pewnie wyszliby lub bez mundurku.

  odpowiedz

  • 4 (4)

  krezus, w dniu 16-01-2022 12:16:53 napisał:

  To musi być arcyciekawie w finansach gminy.

  odpowiedz

  • 11 (11)

  Micki, w dniu 16-01-2022 12:59:25 napisał:

  Niech Ci radni lepiej nic nie planują a już napewno nie robią bo za co się nie wezmą to spieprzą same porażki z ich planowania Nakło całe rozpieniczone dojechać gdzie kolwiek nadrabiamy po 3,4 a nawet 5km a te sklepiki co chciały parkingi w centrum to nie długo padną z braku klientów tak co miesiąc jedni zamykają a drudzy otwierają .Jest super żadnych zakładów pracy ubojnię udupili na samym początku teraz to w tych sklepach będą kupować ci co tam sprzedają i ich właściciele a nakielska patologia radni odbierają po 2 tysie za 10 godz.pracy jeżdżą całymi rodzinami na wycieczki za pieniądze podatników i z dotacji i na wszystkie uchwalane ustawy łapka w górę normalnie jaja,żeby było weselej to jeszcze 4 czy 5 czarownic na rynku co sobotę mają występy. Ot całe Nakiełko

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Ramki urodzinowe
39,90PLN
Ramka na 4 zdjęcia
39,90PLN 27,90PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Budowa hal
Ramka na 3 zdjęcia (1015)
39,90PLN 29,90PLN
Konstrukcje stalowe
0

Odśwież pokój na nowy rok szkolny! Szybka metamorfoza

Zbliżający się nowy rok szkolny to zwykle emocjonujący czas dla dzieci i rodziców.# Ekscytacja dziecka na myśl o powrocie do szkoły, miesza się z żalem za kończącymi się wakacjami. Pojawia się tęsknota za szkolnymi kolegami, a wrodzona, dziecięca ciekawość, przekłada się na motywację do nauki i zabawy. Dla rodziców z kolei to moment, w którym chcą jak najlepiej przygotować dziecko do tego, by czerpało z chodzenia do szkoły maksimum satysfakcji. Istotne są tutaj nie tylko kupno zeszytów czy książek, ale również zaaranżowanie wnętrza pokoju dziecięcego tak, by zachęcało do efektywnej nauki, jak i pozwalało na odpoczynek.

(czytaj więcej)
0

Sprzedaż pożyczek. W porównaniu do roku ubiegłego wzrost o 19%

W lipcu 2022 r. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 307,5 tys. nowych# pożyczek o wartości 793 mln zł. W porównaniu do lipca 2021 r. liczba udzielonych pożyczek wzrosła o 19,1%, a wartość o 18,0%.

(czytaj więcej)
0

Prawie 48,5 mln zł. Tyle mieszkańcy regionu przekazali dla organizacji

W 2022 roku mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego #po raz kolejny pokazali, że chętnie wspierają bliskie im cele przekazując w swoich rozliczeniach PIT prawie 48,5 mln zł dla organizacji pożytku publicznego. To rekordowa kwota wyższa o ponad 6 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem. Kwoty te rosną z roku na rok.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)