Mija 160 lat od wielkiego zrywu. Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

fot. Ministerstwo Obrony Narodowej
160 lat temu wybuchło Powstanie Styczniowe. To najdłużej trwający zryw niepodległościowy w historii naszego kraju.# To zryw niepodległościowy Polaków, którzy nie godzili się na dominację rosyjską. To zryw niepodległościowy Polaków, którzy pragnęli wolności. Jest naszą cechą narodową pragnienie wolności i ono urzeczywistniało się w XIX wieku w powstaniach, w tym w Powstaniu Styczniowym – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas uroczystości upamiętniających 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.
21 stycznia br. w Mszczonowie przed pomnikiem Pamięci Bohaterów Powstania Styczniowego Ziemi Mszczonowskiej odbyły się główne uroczystości z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W tym dniu, we wnęce pomnika została złożona urna z ziemią z Irkucka. Tym samym pomnik stał się miejscem symbolicznego pochówku śp. księdza proboszcza Władysława Polkowskiego, Powstańczego Naczelnika Mszczonowa, który zmarł na zesłaniu. Uroczystości przed pomnikiem poprzedziła msza święta odprawiona w kościele farnym pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela.
Mówiąc o losach narodu polskiego wicepremier M. Błaszczak zaznaczył, że Postawnie Styczniowe jest jednym z elementów naszej polskiej tożsamości narodowej. To wydarzenie, które na wieki wpłynęło na postawy patriotyczne Polaków.
- Wielkim szacunkiem darzeni byli weterani Powstania Styczniowego w przedwojennej Polsce. Również marszałek Piłsudski często nawiązywał do tego czynu niepodległościowego z Powstania Styczniowego, a więc można powiedzieć, że cała legenda Powstania Styczniowego była jednym z elementów, które stanowiło o naszej niepodległości w 1918 roku. Odwołujemy się do tego wszystkiego, co związane jest właśnie z czynem niepodległościowym Powstania Styczniowego również dzisiaj. Służba dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego ma takie same źródła. Wypływa z patriotyzmu i również z obowiązku zapewnienia wolności i bezpieczeństwa naszym rodakom – mówił wicepremier w Mszczonowie.
Podczas uroczystości szef MON podziękował lokalnej społeczności za pamięć o historii i bohaterach walki o wolność naszej Ojczyzny, którzy wywodzą się z tego regionu.
- Jeszcze raz bardzo dziękuję za tę naszą obecność. (…) Bardzo ważnym symbolem również naszej pamięci, naszej tożsamości, jest fakt wmurowania urny z ziemią irkucką i symbolicznego pochówku księdza proboszcza Władysława Polkowskiego, naczelnika z Powstania Styczniowego, naczelnika, który przewodził tym wszystkim, którzy 160 lat temu stanęli do walki o wolność naszej Ojczyzny. Chwała Bohaterom! – powiedział szef MON.
160 lat temu 22 stycznia 1863 r., wybuchło Powstanie Styczniowe, największy w XIX w. polski zryw narodowy. Zapoczątkowało go wydanie manifestu powołującego Tymczasowy Rząd Narodowy. W powstaniu zginęło kilkadziesiąt tysięcy osób. Jednym z tragicznych symboli Powstania Styczniowego jest ostatni dyktator zrywu Romuald Traugutt, który wydany rosyjskiej policji został skazany na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano 5 sierpnia 1864 roku na stokach Cytadeli Warszawskiej, gdzie razem z R. Trauguttem stracono innych uczestników powstania. Straconych upamiętniać będzie pamiątkowy głaz, który zostanie odsłoniętych w ramach rocznicowych uroczystości.
Materiał: Ministerstwo Obrony Narodowej
Czytaj również
- Co z budynkiem przy Młyńskiej? Plany na przyszłość
- Podpisano porozumienie z marszałkiem. Coraz bliżej budowy ścieżki rowerowej
- Ćwiczenia dla studentów i ratowników. Zajęcia pod okiem podoficera GROM
- Montaż świątecznych dekoracji. Co przygotowano w tym roku?
- Spotkanie z autorem książki "Tajna agentura. Cz. IV". Dr Węsierski w Kcyni
Dodaj komentarz
Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).
(czytaj więcej)Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż zakończony

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa 30 listopada 2023 r. zakończył #realizację pilotażowego projektu Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż był realizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy i został uruchomiony w grudniu 2021 r. Koszt prac to 16,8 mln zł.
(czytaj więcej)Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.
(czytaj więcej)Spotkanie z największymi agencjami kosmicznymi. Zgłoszenia do 11 grudnia

Zachęcamy studentów zainteresowanych badaniami #kosmicznymi do udziału w warszawskim spotkaniu z przedstawicielami najważniejszych agencji kosmicznych świata. Wydarzenie odbędzie się 14 grudnia o godz. 14:00 w budynku Ministerstwa Edukacji i Nauki.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Benito, w dniu 22-01-2023 20:49:31 napisał:
odpowiedz
Omg, w dniu 23-01-2023 16:51:07 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!