Dziś mamy 22 września 2021, środa, imieniny obchodzą:

23 lipca 2021

Mieszkańcy korzystają z przystani. Więcej kosztów niż przychodów

fot. archiwum

fot. archiwum

Przystań Nakielska jest obiektem należącym do# powiatu nakielskiego. Ile kosztowało jej zeszłoroczne utrzymanie, a jakie przyniosła zyski?

Mieszkańcy powiatu nakielskiego, ale nie tylko, chętnie korzystają, z oferty, jaką prezentuje ta przystań. Można na niej wynająć kajaki czy rowery wodne. Jest to także miejsce wodowania jednostek pływających, miejsce do przeprowadzania spotkań czy konferencji, można również wynająć tam nocleg. Na miejscu działa także kawiarnia, której właścicielom powiat wynajmuje pomieszczenie. W ubiegłym roku podniesiono ceny za tego typu usługi. Jakie dochody przyniosła zeszłoroczna działalność przystani w Nakle?

Za usługi za wynajem kajaków, rowerów wodnych, przyczepki do kajaków, noclegi i postój jednostek w basenie portowym powiat uzyskał dochody w wysokości niecałych 76 tys. zł. Poza tym niecałe 13 tys. zł to dochody z najmu terenu przy przystani w związku z organizacją imprez dla mieszkańców powiatu oraz za wynajem lokalu pod kawiarnię w budynku przystani. Ogólnie do powiatowej kasy wpłynęło prawie 90 tys. zł dochodów związanych z działalnością przystani.

Jakie były wydatki? Kilkukrotnie wyższe, bo ponad 610 tys. zł. Pieniądze te wydano na funkcjonowanie przystani. W ramach tej kwoty wypłacono wynagrodzenia i pochodne dla pracowników obiektu, opłacono: ubezpieczenie, zakup energii do ogrzewania budynku, wywóz nieczystości. Poza tym pieniądze przeznaczono na zakup elementów do placu zabaw, na konserwację platformy dla osób niepełnosprawnych czy zakup kasy fiskalnej. W ubiegłym roku nakielska przystań wzbogaciła się o stację uzdatniania wody w budynku, a także zakupiono akumulator dla statku Jadwiga.

Koszty, jakie ponosi starostwo powiatowe na utrzymanie przystani wielokrotnie przewyższają zyski, jakie może nieść za sobą działalność przystani. Sama budowa tego obiektu była bardzo kosztowna, pochłonęła kwotę ponad 10 mln zł. Wiadome było od razu, że nie będzie przynosiła znaczących korzyści, a obiekt trzeba będzie utrzymać. Z drugiej strony dla Nakła, jak i powiatu przystań ma znaczący walor turystyczny. W samym Nakle jest to praktycznie jedyne miejsce do rekreacji i wypoczynku, z którego chętnie korzystają mieszkańcy także ościennych gmin.

Oceń artykuł: 4 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (22) Zgłoś naruszenie zasad

  • 21 (27)

  waw, w dniu 23-07-2021 10:19:57 napisał:

  Ludzie korzystają z Przystani, tylko dlatego, że nic więcej Nakło nie ma do zaoferowania .Od samego początku było wiadomo że za budową przemawiały aspiracje władzy, a nie zdrowy rozsądek .

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 8 (12)

  Sołtys , w dniu 23-07-2021 10:34:16 napisał:

  Przystań jest powiatowa! Dla wszystkich mieszkańców 5 gmin! A samo Nakło? Ma! Jedno z największych zadłużeń w Polsce! Niedługo będą do nas przyjeżdżać wycieczki z tego powodu.

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Józef, w dniu 23-07-2021 11:06:23 napisał:

  Na etapie planowania budowy Przystani było wiadomo, że trzeba będzie ją utrzymywać i ponosić wysokie koszty. Obecnie apeluję do władz Powiatu o włącznie się w rozbudowę Stanicy Wodnej w Rościminie. W tym miejscu można byłoby organizować kolonie i obozy dla dzieci z powiatu nakielskiego w zakresie nauki pływania i sportów wodnych.

  odpowiedz

  • -4 (10)

  KKKdymisja, w dniu 23-07-2021 11:07:54 napisał:

  Port dla bogoli z nakła za pieniądze nasz wszystkich. Garaż wychodzi drożej niż porta ja jednostki pływającej 40zł/m-c.

  odpowiedz

  • 11 (13)

  Takisobie, w dniu 23-07-2021 11:35:32 napisał:

  Kiedyś jakiś pan z władz wychodził z inicjatywa by uruchomić kolejkę wąskotorową z Nakła do Wyrzyska czy gdzieś tam bo pamiętał z dzieciństwa... Wszystko za pieniądze podatników, a prostej rzeczy nie potrafią zrobić, oczyścić od mostu kcyńskiego do mostu przy Marinie nabrzeża zrobić pieszo chodnik postawić kilka ławek, nawet stopniowo

  odpowiedz

  • 2 (8)

  Zenek, w dniu 23-07-2021 12:41:36 napisał:

  Przystań wodna nie jest instytucją dochodową podobnie jak kina,teatry itp. Dziwne komentarze jeszcze się taki nie urodził żeby wszystkim dogodził.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 8 (10)

  mieszkaniec, w dniu 23-07-2021 13:48:37 napisał:

  kapielisko by tam zrobili

  odpowiedz

  • 12 (16)

  Krytyk Społeczny, w dniu 23-07-2021 14:16:41 napisał:

  No cóż-za fanaberię i chore ambicje rady powiatu,płacimy teraz wszyscy.Inwestycja pod każdym względem przeszacowana i nie spełniająca pierwotnych założeń.Starostwo w 2015 r.tak promowało Przystań; https://powiat-nakielski.pl/artykul/213/2924/przystan-otwarta-dla-amatorow-sportow-nie-tylko-wodnych https://powiat-nakielski.pl/artykul/213/2921/wyposazona-przystan-otwarta-dla-mieszkancow-i-turystow Zapewniano nas wówczas że " Nadnotecka marina ma ożywić turystykę wodną w regionie, a także spopularyzować Drogę Wodną E-70, która prowadzi z Antwerpii przez Niemcy, Polskę, Litwę do Kłajpedy. " Jak jest-każdy widzi i....spłaca kompletnie nietrafioną dla miasta i Gminy inwestycję.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (6)

  Drogi dla gopodarki głupcze!, w dniu 23-07-2021 14:55:11 napisał:

  Zanim postanowiono za publiczne pieniądze pobudować kuriozalnie drogą marinę należało zadbać o drogę wodną do niej. Byle łajba ma kłopoty z dotarciem do tej szumnie tak zwanej "mariny". Obiekt ten służy głownie władzom powiatu - są tam organizowane bezowocne nasiadówki . Większość mieszkańców powiatu nie ma nic z tej mariny tylko błotniste zaniedbane i zapomniane drogi powiatowe

  odpowiedz

  • -2 (4)

  wladyslaw anders, w dniu 23-07-2021 15:58:07 napisał:

  Jebie rzygami od tej przystani i tej brudnej noteci nawet temu nie umieja sprostac

  odpowiedz

  • 2 (6)

  M, w dniu 23-07-2021 16:09:07 napisał:

  Która nakielska inwestycja przynosi zyski? Przystań, Aquarius? Te dwie dają tylko straty. Może jest jakaś, na której miasto zarabia i nie musimy dokładać z podatków? Chcę dla Nakła jak najlepiej ale rozwój przynoszący zadłużenie jest dużo gorszy niż rozwój przynoszący zyski.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Xyz, w dniu 23-07-2021 16:46:27 napisał:

  Przystań przystanią, a co z Notecią? Miejscami jest węższa o kilka metrów w porównaniu do poprzedniego roku.nikt nic nie robi. A będzie tylko gorszej

  odpowiedz

  • 7 (9)

  pa, w dniu 23-07-2021 16:51:46 napisał:

  Kto jeszcze pamięta "łazienki",gdzie chodziliśmy z dzieciakami,które miały uciechę,że mogły się wykąpać w Noteci i było swojsko i wesoło.

  odpowiedz

  • 6 (6)

  Krytyk Społeczny, w dniu 23-07-2021 17:19:00 napisał:

  @pa-Odnosiłem się swego czasu tu na portalu i w redakcji aby podjąć dyskusję rewitalizacji "łazienek" z funduszy unijnych.Pojawił się temat,jednak nasi radni na społeczne inicjatywy są ślepi i głusi.Są swoistą maszynką do głosowania tak jak ich"pracodawca" sobie tego życzy.Być może w innym czasie i z inną radą i władzą temat powróci bo to miejsce było-jest historią wpisaną do kronik miasta i powinno zostać rewitalizowane.Jestem przekonany,że tak się stanie.Ale poczekajmy jeszcze chwilkę ;-)

  odpowiedz

  • 0 (4)

  Basia, w dniu 23-07-2021 18:13:55 napisał:

  Jesteśmy zadowoleni z Mariny. W końcu jest gdzie pójść na spacer. Jest to miejsce rekreacji , można poćwiczyć na urządzeniach sportowych, spotkać się z przyjaciółmi , posiedzieć w kawiarence przy kawce. Młodzież często tez tu się spotyka. Dzięki monitoringowi urządzenia są w dobrym stanie.Mamy drobne uwagi. Warto , aby postawić znak ograniczający prędkość na drodze dojazdowej do Mariny . Służby porządkowe powinny zająć się kierowcami aut, którzy świadomie omijają progi zwalniające na drodze dojazdowej i wjeżdżają na ścieżkę dla pieszych. My , jako piesi nie czujemy się bezpieczni .

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Olek, w dniu 23-07-2021 20:15:01 napisał:

  Oczyścić ten cypelek przy Noteci nawiesc piasku wysypać kilka prysznicy i przyjemnie by było choć dla najmłodszych

  odpowiedz

  • 2 (4)

  Robert, w dniu 24-07-2021 10:05:26 napisał:

  Największe koszty generują te spotkania władz nakielskich.Dodam, że za skorzystanie z sali w celach -pogadanek nikt nie płaci, idzie to w koszty obiektu.Ktoś to wynajmuje sale( pomieszczenie na np.3godziny musi słono zapłacić) więc dlaczego tego nie robi urząd za swoje zebrania.(i tu są największe wygenerowane koszty nad przychodami :-) Dlaczego ludzie niechętnie tam przychodzą.Na pierwszy rzut oka i :-) węch to nie trzeba tłumaczyć.Od Noteci i Parmelki to ta wali gównem, że trzeba by było cały czas siedzieć z tamponem w nosie :-) Proponuje ,aby nakielskie władze w końcu zrobiły porządek z zanieczyszczaniem Noteci przez cukrownię a nie przyzwalały spuszczania nieczystości przez cukrownię ,tłumacząc się że spełniaj a wszelkie normy.Wszyscy wiemy jak te normy wyglądają (w kieszeni u urzędników) Cukrownie nie spełnia nawet tych najniższych.Jeśli woda by była trzysta to by pewnie było by kilku turystów więcej.Druga sprawa to ceny za wynajem,następna to cena,za wynajem kajaków, czy rowerka wodnego.Osoby zajmujące się wynajmowaniem kajaków to osoby prywatne ze swoim sprzętem.I tu też jest czysty rachunek jeśli chodzi o koszty a przychody.Osoba na swojej działalności wynajmuje miejsce na przystani z dojściem do linii zwodowania sprzętu za grosze w skali roku(40zł) Gdzie przez cały rok może wypożyczać, gdy tylko pogoda pozwoli i znajdzie się chętny.I teraz czysty rachunek.za wynajem płaci rocznie 40zł ,a jego zysk wynajmując za średnio 20zł/h dziennie dziesięciu osobom to 200zł.w takim układzie jak przystań może wygenerować zysk lub wyjść na zero? lub zminimalizować zadłużenie.???Ktoś by tu mógł powiedzieć ,no dobra ale takie kajaki tez kosztują i trzeba zainwestować. Zgadzam się z tym.Ale każda działalność wymaga inwestycji mniejszych czy też większych.Ktoś kto inwestuje ,nie może liczyć na to że inwestycja zwróci mu się po jednym sezonie.Wiem co piszę. Średniej jakości kajak to koszt z rzędu 3200zł z pełnym wyposażeniem.Więc ktoś kto kupuje dziesięć sztuk+ przyczepa i koszty działalności to wydatek z rzędu 50 000 tys.Więc zwrot takiej inwestycji w jeden sezon jest nie realny, NO CHYBA ŻE JEST SIĘ URZĘDNIKIEM W NAKLE I W RODZINIE JEST OSOBA, KTÓRA PROWADZI OWĄ DZIAŁALNOŚĆ I KOSZTEM OBIEKTU JEST W STANIE UTRZYMAĆ SIĘ NA WODZIE:-)

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Rowerek.pl, w dniu 24-07-2021 13:41:18 napisał:

  Przystań jest, ale k.. z Występu do przystani wzdłuż Kanału się nie dojedzie rowerem. A wystarczy skosić trawę i udostępnić śluzę nr 8 dla ruchu kołowego. Wiele nie trzeba.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Narożnik z funkcją spania, możliwość wyboru tkanin
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Perfekcyjne wygładzenie zniszczonych włosów!
Meble kuchenne - na zamówienie
Nowe stylizacje
0

Co trzeci Polak nie chce się szczepić. Większe ograniczenia rozwiązaniem?

Co trzeci Polak mówi, że nie zamierza się# szczepić przeciwko COVID-19 i nie są w stanie wpłynąć na to ani obawy o zdrowie, ani o finanse. Nie zmienia tego też przekonanie o nadejściu jesienią czwartej fali zakażeń i nieuchronności wprowadzenia restrykcji czy nawet lockdownu. Jeśli chodzi o ograniczenia dla niezaszczepionych, to tylko nieliczne sytuacje znajdują niewielką przewagę zwolenników wprowadzenia zakazów dla pozbawionych szczepień – wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

(czytaj więcej)
0

Młodzi chętnie kontynuują tradycję przygotowywania przetworów na zimę

Polacy kochają przetwory – po raz kolejny pokazało cykliczne# badanie Barometr Providenta. Za specjałami ze słoika nie przepada zaledwie 3 proc. respondentów. Choć ulubionym przysmakiem Polaków w każdym wieku są kiszone ogórki, można zauważyć, że im młodsi badani, tym większa słabość do słodkich, owocowych smaków.

(czytaj więcej)
0

Apetyt na kawę służy zdrowej starości. Dobroczynne związki zaklęte w filiżance

Co piąty mieszkaniec Unii Europejskiej ma 65 lat i więcej#. Oznacza to, że niemal 100 milinów ludzi na naszym kontynencie mierzy się z wyzwaniami późnego wieku. Wśród nich znajduje się wiele rodzajów zaburzeń zdolności poznawczych, w tym choroba Alzheimera. Schorzenie to dotyka już 5 proc. osób w tym wieku. Przewiduje się, że populacja osób starszych będzie rosła, co prawdopodobnie będzie równoznaczne ze wzrostem liczby osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Nie dziwi więc zwiększony wysiłek naukowców w celu poszukiwania czynników mogących przedłużać sprawność umysłową. Jedynym z nich, szczególnie przykuwającym uwagę badaczy, jest kawa.

(czytaj więcej)
0

Rozmowa szer. Agatą Wasiluk. W weekend zdobyła V-ce Mistrzostwo Polski

Żołnierz 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony# Terytorialnej szer. Agata Wasiluk ma 24 lata. Pochodzi z Bydgoszczy, na co dzień służy w 82 batalionie lekkiej piechoty w Inowrocławiu, który podlega pod brygadę. Ma 177 cm wzrost i 64 kg wagi. Ukończyła studia pierwszego stopnia z wychowania fizycznego.

(czytaj więcej)