Dziś mamy 1 grudnia 2021, środa, imieniny obchodzą:

24 października 2021

Mała wieś, dużo spraw. Na co przeznaczyli 16,5 tys. zł

Mieszkańcy Kazimierzewa podzielili fundusz sołecki na rok 2022. Choć wieś nie jest duża, to tematów do omówienia podczas ostatniego zebrania wiejskiego było sporo.

Zanim obecni w świetlicy wiejskiej pochylili się nad wydatkami na rok 2022, sołtys wsi Beata Buchholz omówiła wykonanie bieżącego budżetu. Dokonano też przesunięć: zamiast doposażenia w tym roku świetlicy pomalowana zostanie jej elewacja oraz odbędzie się remont budynku gospodarczego, który przynależy do wsi. Prace rozpoczną się już za 3 tygodnie, a łączny koszt, wraz z zakupem materiałów, to niecałe 5 tys. zł. Sołtys poinformowała także, że na 23 października zaplanowana jest kolacja sołecka wraz z zabawą i spotkanie edukacyjne dla dzieci – to w ramach tegorocznej integracji.

Jeśli chodzi o nowy fundusz sołecki, to do dyspozycji Kazimierzewa jest 16 tys. 557 zł. Pieniądze zostały podzielone na następujące zadania:
opłaty za prąd i wodę – 2 tys. zł,
wywóz nieczystości – 400 zł,
odśnieżanie – 500 zł,
paliwo do kosiarki – 400 zł,
umowa zlecenie – 3 tys. zł,
integracja – 1 tys. 519 zł,
granit na drogi – 4 tys. zł,
drobne remonty i naprawy w świetlicy – 500 zł,
wykarczowanie krzewów i drzew z rowu przy drodze z Iwna do świetlicy – 4 tys. 237 zł.

Wszyscy obecni na zebraniu (8 osób) byli za podjęciem funduszu sołeckiego w takiej formie. W dalszej części zebrania rozmawiano o sprawach bieżących. I tak ustalono, że wspomniany już rów wyczyści jeden z mieszkańców wsi, który zwykle zajmuje się utrzymaniem porządku i pracami remontowymi. Padło też pytanie, dlaczego takie zadanie ma być opłacane z funduszu wsi, a nie z pieniędzy z budżetu gminy. Burmistrz Kcyni Marek Szaruga wyjaśnił, że pieniądze sołeckie to także pieniądze gminy i są przeznaczone właśnie na takie zadania. – Karczowanie krzewów przy drogach to zadanie własne gminy, a sołectwo jest jej przedłużeniem – powiedział. Beata Buchholz poinformowała, że w sołectwach gminy Kcynia trwają właśnie kontrole wywozu nieczystości, poprosiła też rolników, aby podczas prac polowych zwrócili uwagę na dbałość o drogę gminną sąsiadującą z polami. Szaruga przedstawił mieszkańcom, na jakim etapie jest sprawa remontu ich drogi – gmina złożyła wniosek o dofinansowanie budowy w ramach Polskiego Ładu i czeka na rozstrzygnięcie. Jeśli uda się dostać dofinansowanie, od razu ruszy przetarg i wykonanie. Rozmawiano także o usuwaniu eternitu, drogiej gospodarce odpadami, utylizacji baterii z elektrycznych samochodów i paneli fotowoltaicznych, szkodach rolniczych spowodowanych przez suszę, foliach rolniczych, spisie powszechnym, szczepieniach, programie Czyste Powietrze.

Bardzo ważnym tematem poruszonym na zebraniu była kwestia prac, które w sołectwach powinien wykonywać ZGKiM z Kcyni. Z informacji przekazanych przez Beatę Buchholz wynika, że do tej pory w Kazimierzewie nie było równiarki, rowy nie były koszone na terenie całej wsi (dopiero po interwencji sołtysa), a jeśli chodzi o wywóz śmieci wielkogabarytowych, to mają być one kompletne – tu mieszkańcy żartowali, że najlepiej oddawać nowe rzeczy.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Fotobombki
19,90PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Budowa magazynów
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
0

Trzy przekąski na Andrzejki. Musisz ich spróbować

Andrzejki tuż tuż. Jeśli planujesz imprezę w domu i chcesz zaprosić# znajomych, przygotuj specjalne menu. Może zaserwujesz swoim gościom smakowite przekąski w formie finger food? Nie dość, że apetycznie wyglądają i wybornie smakują, to ich przygotowanie nie zajmie ci wcale dużo czasu.

(czytaj więcej)
0

Ceny prądu. Jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej w domu?

W kontekście zapowiadanych podwyżek cen energii elektrycznej# od nowego roku, już teraz warto sprawdzić, w jaki sposób możemy ograniczyć zużycie prądu, a tym samym wpływ rachunków na budżet gospodarstwa domowego.

(czytaj więcej)
0

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)
0

Ponad pół miliona mężczyzn ma na imię Andrzej. Zobacz inne ciekawostki

563 554 – dokładnie tylu mężczyzn w Polsce ma na# imię Andrzej i dokładnie tylu już we wtorek ma imieniny. Na naszym portalu dane.gov.pl poszukaliśmy także innych ciekawych informacji o solenizantach. Sprawdźcie, co znaleźliśmy.

(czytaj więcej)