Dziś mamy 17 maja 2022, wtorek, imieniny obchodzą:

12 maja 2022

Literacki sukces Olafa Jagodzińskiego. Dyplom od Prezydenta RP i gratulacje od Marszałek Sejmu

fot. pow.

fot. pow.

Mieszkaniec powiatu nakielskiego, Olaf Jagodziński z Miastowic# (gm. Kcynia) znalazł się wśród laureatów III edycji Ogólnopolskiego Konkursu literacko-plastycznego „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940". Gratulacje odbierał w Sali Kolumnowej Sejmu RP w Warszawie , a uroczysta gala finałowa z udziałem młodego mieszkańca kcyńskiej gminy transmitowana była na antenie TVP 1.

Na konkurs organizowany przez Kancelarię Sejmu RP, zgłoszono niemal 2,5 tysiąca prac. Przewodniczącym Komitetu Honorowego konkursu był Prezydent RP Andrzej Duda, a jego członkami Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki. W Komitecie Organizacyjnym zasiadali Prezes Zarządu Telewizji Polskiej Jacek Kurski, Prezes Zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska oraz Prezes Fundacji im. Janusza Kurtyki Paweł Kurtyka. Patronami medialnymi konkursu byli Telewizja Polska oraz Polskie Radio S.A. Nazwiska nagrodzonych ogłoszono na uroczystej gali w Sali Kolumnowej Sejmu RP 2 maja, którą transmitowała TVP 1. Olaf Jagodziński znalazł się wśród dziesięciu nagrodzonych osób w kategorii tekst piosenki. Komisji konkursowej przewodniczył prof. Tadeusz Wolsza. Nazwiska laureatów zostały uroczyście odczytane przez prowadzących - Agatę Konarską i Marcina Kwaśnego. Nazwiska nagrodzonych ukazały się także na planszy wraz z informacją do jakiej szkoły uczęszcza laureat. Olaf to uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie. - Jestem dumna z tego, że jak popatrzymy na to skąd jesteście, to jesteście z całej Polski i bardzo wielu laureatów pochodzi z małych miast i miasteczek. Tym bardziej wam gratuluję - zwróciła się do nagrodzonych Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.

Gala finałowa miała bardzo uroczysty charakter, a oprawę muzyczną zapewnił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Po gali laureaci mogli porozmawiać z obecnymi na uroczystości członkami Komitetu Honorowego konkursu. Na wszystkich czekał poczęstunek. Laureaci mieli także okazję zwiedzić Muzeum Katyńskie i Sejm RP.
- Jestem bardzo zadowolony, że moja praca została zauważona i doceniona przez tak zacne jury. Nad tekstem pracowałem kilka tygodni. Nie spodziewałem się, że znajdę się w gronie nagrodzonych - powiedział Olaf Jagodziński. - Udział w gali finałowej był dla mnie wyjątkowym przeżyciem. Na pewno towarzyszył mi też stres, z uwagi na nagranie telewizyjne. Po gali Marszałek Sejmu i inni członkowie Komitetu Honorowego konkursu poświęcili każdemu z nagrodzonych swój czas. Można było swobodnie porozmawiać, to było bardzo miłe - dodał.
Olaf otrzymał list gratulacyjny od Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek i Dyplom od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Młody mieszkaniec Miastowic jest nie tylko doskonałym szachistą, grającym w klubie LKS Chrobry Gniezno. Mieszkaniec Miastowic ma także zdolności humanistyczne. Od kilku lat jest stypendystą projektu „Humaniści na start!” realizowanego przez Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Pomimo tego, że uczęszcza do klasy biologiczno- medycznej, interesują go także przedmioty humanistyczne - głównie język polski i historia. Jak sam podkreśla lubi czytać książki, z chęcią pisze rozprawki i eseje.

Materiał: Paweł Czecki

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 178 18

Czytaj również

udostępnij na FB
0

W restauracji za przyjęcie komunijne zapłacimy od 120 do 400 zł od osoby

Pierwsza komunia to niezwykły moment w# życiu katolickich rodzin. Niemniej zorganizowanie przyjęcia komunijnego może być nieco stresujące. Aby móc w pełni cieszyć się tym dniem, warto wcześniej zaplanować szczegóły przyjęcia i ceremonii. Nie musisz organizować drogiej imprezy w restauracji, aby świętowanie komunii Twojego dziecka okazało się sukcesem. Warto jednak poświęcić trochę czasu, aby zadbać o wszystkie szczegóły.

(czytaj więcej)
0

Jak wykończyć mieszkanie, zanim ono finansowo wykończy Ciebie? Oto jak uniknąć ukrytych kosztó

Tylko w okresie styczeń-marzec 2022 r. deweloperzy oddali do użytku 54,7 tys. nowych mieszkań w całej Polsce#. To oznacza, że co miesiąc w naszym kraju przybywa średnio kilkanaście tysięcy szczęśliwych nabywców swojego „M”. Najpierw zakup lokum, które istnieje tylko na papierze, a potem odebranie już kluczy do własnego nowego mieszkania to dla wielu spełnienie marzeń, ale kiedy pierwsze emocje już opadną, okazuje się, że stajemy przed kolejnym, nie mniej wymagającym zadaniem: wykończeniem i aranżacją wnętrza. Budżet, który trzeba przeznaczyć na ten cel, to obok zakupu, kolejny duży koszt, tym bardziej, że ceny potrzebnych materiałów i usług rosną w astronomicznym tempie. Przykład? W marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, ceny najpopularniejszych materiałów budowlanych są wyższe średnio o 28%[2] i ciągle rosną! Sytuacji nie poprawia też rekordowa dwucyfrowa inflacja, wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, rosnące ceny prądu i gazu. Rachunki za ten pierwszy są już o 24 proc. wyższe niż w 2021 r.[3] To wszystko sprawia, że kwoty, które świeżo upieczeni właściciele mieszkań zabezpieczyli na wykończenie i zagospodarowanie swoich lokali, topnieją z dnia na dzień. Jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni, łatwo możemy wpaść w nieplanowane długi! O tym, jak tego uniknąć w kolejnym materiale Intrum z cyklu „Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Złap chwilę dla siebie! Dlaczego nie warto rezygnować ze śniadania?

Wiecznie zimna kawa – brzmi znajomo? To niestety standardowe# śniadanie niejednej mamy. Najwyższy czas z tym skończyć! Tylko zdrowa i szczęśliwa mama jest w stanie zapewnić beztroskie i radosne dzieciństwo swoim pociechom. Ale zacznijmy od początku, tzn. pierwszego posiłku w ciągu dnia. Potem pójdzie już z górki.

(czytaj więcej)
0

Niezapomniany grill bez mięsa. Postaw na serowe przekąski i warzywa!

Majówka to niepisana data graniczna rozpoczynająca sezon grillowy. Wielu z nas# z radością na to czekało. Posiłek na łonie przyrody jest doskonałą okazją do spotkań towarzyskich czy rodzinnych. Niektórzy jednak tracą zapał, na myśl o ciężkostrawnych potrawach. A przecież grillowanie nie musi opierać się wyłącznie na mięsie. Tak naprawdę to łatwy i szybki sposób na dodanie smaku prostym i zdrowym warzywom czy zaserwowanie produktu w innej niż zwykle postaci. Poniższe wskazówki pomogą Ci przygotować ucztę zarówno dla Twoich wege znajomych, jak i dla tych, którzy chcą ograniczyć ilość mięsa w swojej diecie lub oprócz niego chętnie wypróbują nowe, ciekawe smaki. Bezmięsne grillowanie wciąż dla wielu brzmi jak oksymoron. Jeśli jesteś przyzwyczajony do steków i hamburgerów, być może będziesz musiał wykazać się kreatywnością, jeśli chodzi o to, co i jak grillować jako wegetarianin, weganin lub jako gospodarz, który zaprasza na grilla wegetarian lub wegan. Niemniej przygotowanie serowych przekąsek czy grillowanych warzyw może się okazać niezwykle ciekawą przygodą kulinarną. I kto wie – być może nowe smaki pokochają nawet najbardziej zagorzali mięsożercy.

(czytaj więcej)