Dziś mamy 1 czerwca 2023, czwartek, imieniny obchodzą:

10 maja 2022

Ksawera Hibner na wyjeździe edukacyjnym do Berlina i Ravensbruck

fot. pow.

fot. pow.

W dniach 22-25 kwietnia 2022 r. odbył się# ogólnopolski wyjazd edukacyjny do Berlina i byłego niemieckiego obozu Ravensbruck.

Uczestnikiem wyjazdu była uczennica kl. III mh I LO Ksawera Hibner, która została finalistką konkursu „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck”. Program obejmował zwiedzanie Berlina i Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbruck.
W stolicy Niemiec młodzież zapoznała się z historią miasta, podziwiając Bramę Brandenburską i Reichstag. Spacerowała po miejscach ważnych dla historii XX w., będąc przy fragmentach muru berlińskiego, pomniku Pomordowanych Żydów Europy, ruinach dawnej siedziby Gestapo, gdzie przetrzymywany był gen. Stefan Rowecki „Grot” – komendant AK. Szczególne przeżycia towarzyszyły wszystkim podczas wizyty na terenie byłego koncentracyjnego obozu, a w szczególności w miejscach istotnych dla pamięci Polek tam pomordowanych. Niezwykle poruszające było zwiedzanie budynku komendanta Maxa Koegla i komendantury, gdzie mieści się muzeum poświęcone więźniarkom ponad 27 różnych narodowości. Tam można było obejrzeć eksponaty związane z ich twórczością obozową, prace plastyczne, rysunki, rzeźby i rękodzieło. Młodzież chętnie uczestniczyła w wieczornicach muzycznych dla uczczenia pamięci wielu tysięcy Polek. Dzięki wspomnieniom dzieci byłych więźniarek uczniowie dowiedzieli się o konspiracyjnych lekcjach i monotonii, ale zarazem trudach pracy w szwalni i wielu innych miejscach. W pobliskim mieście Furstenberg zostały złożone kwiaty i znicze na wspólnej mogile Polskich więźniarek. Laureaci i finaliści konkursu w kwietniu – miesiącu pamięci o więźniarkach Ravensbruck mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii i dotknąć literatury faktu.

Materiał: Violetta Hejza - I LO w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 5 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

(czytaj więcej)
0

Niecodzienny gość w szubińskim komisariacie. Dźwięki spod sufitu

Pod sufitem piwnicy komisariatu w Szubinie, utknął wróbel. Na świergot uwięzionego ptaka zwrócił #uwagę dzielnicowy, który pomógł wydostać się zwierzęciu z potrzasku i wypuścił na wolność.

(czytaj więcej)