Dziś mamy 17 maja 2022, wtorek, imieniny obchodzą:

10 maja 2022

Ksawera Hibner na wyjeździe edukacyjnym do Berlina i Ravensbruck

fot. pow.

fot. pow.

W dniach 22-25 kwietnia 2022 r. odbył się# ogólnopolski wyjazd edukacyjny do Berlina i byłego niemieckiego obozu Ravensbruck.

Uczestnikiem wyjazdu była uczennica kl. III mh I LO Ksawera Hibner, która została finalistką konkursu „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck”. Program obejmował zwiedzanie Berlina i Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbruck.
W stolicy Niemiec młodzież zapoznała się z historią miasta, podziwiając Bramę Brandenburską i Reichstag. Spacerowała po miejscach ważnych dla historii XX w., będąc przy fragmentach muru berlińskiego, pomniku Pomordowanych Żydów Europy, ruinach dawnej siedziby Gestapo, gdzie przetrzymywany był gen. Stefan Rowecki „Grot” – komendant AK. Szczególne przeżycia towarzyszyły wszystkim podczas wizyty na terenie byłego koncentracyjnego obozu, a w szczególności w miejscach istotnych dla pamięci Polek tam pomordowanych. Niezwykle poruszające było zwiedzanie budynku komendanta Maxa Koegla i komendantury, gdzie mieści się muzeum poświęcone więźniarkom ponad 27 różnych narodowości. Tam można było obejrzeć eksponaty związane z ich twórczością obozową, prace plastyczne, rysunki, rzeźby i rękodzieło. Młodzież chętnie uczestniczyła w wieczornicach muzycznych dla uczczenia pamięci wielu tysięcy Polek. Dzięki wspomnieniom dzieci byłych więźniarek uczniowie dowiedzieli się o konspiracyjnych lekcjach i monotonii, ale zarazem trudach pracy w szwalni i wielu innych miejscach. W pobliskim mieście Furstenberg zostały złożone kwiaty i znicze na wspólnej mogile Polskich więźniarek. Laureaci i finaliści konkursu w kwietniu – miesiącu pamięci o więźniarkach Ravensbruck mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii i dotknąć literatury faktu.

Materiał: Violetta Hejza - I LO w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 5 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

W restauracji za przyjęcie komunijne zapłacimy od 120 do 400 zł od osoby

Pierwsza komunia to niezwykły moment w# życiu katolickich rodzin. Niemniej zorganizowanie przyjęcia komunijnego może być nieco stresujące. Aby móc w pełni cieszyć się tym dniem, warto wcześniej zaplanować szczegóły przyjęcia i ceremonii. Nie musisz organizować drogiej imprezy w restauracji, aby świętowanie komunii Twojego dziecka okazało się sukcesem. Warto jednak poświęcić trochę czasu, aby zadbać o wszystkie szczegóły.

(czytaj więcej)
0

Jak wykończyć mieszkanie, zanim ono finansowo wykończy Ciebie? Oto jak uniknąć ukrytych kosztó

Tylko w okresie styczeń-marzec 2022 r. deweloperzy oddali do użytku 54,7 tys. nowych mieszkań w całej Polsce#. To oznacza, że co miesiąc w naszym kraju przybywa średnio kilkanaście tysięcy szczęśliwych nabywców swojego „M”. Najpierw zakup lokum, które istnieje tylko na papierze, a potem odebranie już kluczy do własnego nowego mieszkania to dla wielu spełnienie marzeń, ale kiedy pierwsze emocje już opadną, okazuje się, że stajemy przed kolejnym, nie mniej wymagającym zadaniem: wykończeniem i aranżacją wnętrza. Budżet, który trzeba przeznaczyć na ten cel, to obok zakupu, kolejny duży koszt, tym bardziej, że ceny potrzebnych materiałów i usług rosną w astronomicznym tempie. Przykład? W marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, ceny najpopularniejszych materiałów budowlanych są wyższe średnio o 28%[2] i ciągle rosną! Sytuacji nie poprawia też rekordowa dwucyfrowa inflacja, wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, rosnące ceny prądu i gazu. Rachunki za ten pierwszy są już o 24 proc. wyższe niż w 2021 r.[3] To wszystko sprawia, że kwoty, które świeżo upieczeni właściciele mieszkań zabezpieczyli na wykończenie i zagospodarowanie swoich lokali, topnieją z dnia na dzień. Jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni, łatwo możemy wpaść w nieplanowane długi! O tym, jak tego uniknąć w kolejnym materiale Intrum z cyklu „Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Złap chwilę dla siebie! Dlaczego nie warto rezygnować ze śniadania?

Wiecznie zimna kawa – brzmi znajomo? To niestety standardowe# śniadanie niejednej mamy. Najwyższy czas z tym skończyć! Tylko zdrowa i szczęśliwa mama jest w stanie zapewnić beztroskie i radosne dzieciństwo swoim pociechom. Ale zacznijmy od początku, tzn. pierwszego posiłku w ciągu dnia. Potem pójdzie już z górki.

(czytaj więcej)
0

Niezapomniany grill bez mięsa. Postaw na serowe przekąski i warzywa!

Majówka to niepisana data graniczna rozpoczynająca sezon grillowy. Wielu z nas# z radością na to czekało. Posiłek na łonie przyrody jest doskonałą okazją do spotkań towarzyskich czy rodzinnych. Niektórzy jednak tracą zapał, na myśl o ciężkostrawnych potrawach. A przecież grillowanie nie musi opierać się wyłącznie na mięsie. Tak naprawdę to łatwy i szybki sposób na dodanie smaku prostym i zdrowym warzywom czy zaserwowanie produktu w innej niż zwykle postaci. Poniższe wskazówki pomogą Ci przygotować ucztę zarówno dla Twoich wege znajomych, jak i dla tych, którzy chcą ograniczyć ilość mięsa w swojej diecie lub oprócz niego chętnie wypróbują nowe, ciekawe smaki. Bezmięsne grillowanie wciąż dla wielu brzmi jak oksymoron. Jeśli jesteś przyzwyczajony do steków i hamburgerów, być może będziesz musiał wykazać się kreatywnością, jeśli chodzi o to, co i jak grillować jako wegetarianin, weganin lub jako gospodarz, który zaprasza na grilla wegetarian lub wegan. Niemniej przygotowanie serowych przekąsek czy grillowanych warzyw może się okazać niezwykle ciekawą przygodą kulinarną. I kto wie – być może nowe smaki pokochają nawet najbardziej zagorzali mięsożercy.

(czytaj więcej)