Dziś mamy 17 maja 2022, wtorek, imieniny obchodzą:

06 maja 2022

Konferencja dla miłośników geografii. Rozstrzygnięto też konkurs

fot. pow.

fot. pow.

Program obchodów tegorocznego Światowego Dnia Geografa w# I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią obejmował konferencję geograficzną pn. „Krajobraz kulturowy Krajny i Pałuk” uzupełnioną rozstrzygnięciem Licealnego Konkursu Wiedzy Geograficznej, w którym brali udział uczniowie pierwszej i drugiej klasy o profilu angielsko-geograficznym. Wydarzenie odbyło się w środę 4 maja 2022 r. w sali konferencyjnej Przystań Powiat Nakielski w Nakle nad Notecią.

Charakter naukowy konferencji zagwarantował wykład połączony z prezentacją dr Anny Dubownik – adiunkt Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pani Doktor swoje wystąpienie zatytułowała „Znaczenie krajobrazu kulturowego”, w którym poruszyła zagadnienia dotyczące definicji, rodzajów i ochrony krajobrazów kulturowych, jak również ładu przestrzennego.

Ponadto uczestnicy konferencji wysłuchali i obejrzeli siedem prezentacji multimedialnych przygotowanych przez uczniów klas drugich i trzecich. Przekształcony przez człowieka krajobraz Krajny i Pałuk w granicach powiatu nakielskiego w wyniku rozwoju cywilizacyjnego przedstawili w kolejności: Mieszko Ksobiak – Huta szkła w Turze, Lena Latzka - Stawy rybne w gminie Nakło nad Notecią, Gracjan Klesiński - Mała elektrownia wodna na Noteci w Nakle nad Notecią, Dominika Kabacińska – Dwór obronny w Grocholinie, Michalina Waszkiewicz – Pałac w Samoklęskach Dużych, Weronika Lisiecka – Obiekt wystawienniczo-targowy w Minikowie i Maria Liedke – Pole golfowe w Olszewce.

W drugiej części konferencji miało miejsce podsumowanie Licealnego Konkursu Wiedzy Geograficznej oraz wręczenie zwycięzcom nagród i okolicznościowych dyplomów. Konkurs w kategorii klasa pierwsza angielsko-geograficzna wygrał Marcel Czerwonka, drugie miejsce zajął Jan Przytarski, a trzecie Wiktoria Pinkowska. Natomiast w kategorii klasa druga angielsko-geograficzna pierwsze miejsce zajął Błażej Siuzdak, drugie Małgorzata Kuna, a trzecie Lena Latzka. Zwycięzcom nagrody i okolicznościowe dyplomy wręczyli: dr Anna Dubownik i Paweł Darul – dyrektor Liceum.

Tegoroczne wydarzenie zostało zorganizowane przez nauczyciela geografii Andrzeja Kindermana i przeprowadzone w ramach projektu zajęć pozalekcyjnych pn. „Moja geografia w Krzywoustym” finansowanych przez Powiat Nakielski.

Dzień Geografa 2022 w Krzywoustym popularyzował i podkreślił znaczenie geografii jako nauki i dał poczucie, że to geografia pomaga zrozumieć świat globalnie i lokalnie, że geografia jest ważna, potrzebna i nie tylko czysto naukowa.

Materiał: Andrzej Kinderman - I LO w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 7 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

W restauracji za przyjęcie komunijne zapłacimy od 120 do 400 zł od osoby

Pierwsza komunia to niezwykły moment w# życiu katolickich rodzin. Niemniej zorganizowanie przyjęcia komunijnego może być nieco stresujące. Aby móc w pełni cieszyć się tym dniem, warto wcześniej zaplanować szczegóły przyjęcia i ceremonii. Nie musisz organizować drogiej imprezy w restauracji, aby świętowanie komunii Twojego dziecka okazało się sukcesem. Warto jednak poświęcić trochę czasu, aby zadbać o wszystkie szczegóły.

(czytaj więcej)
0

Jak wykończyć mieszkanie, zanim ono finansowo wykończy Ciebie? Oto jak uniknąć ukrytych kosztó

Tylko w okresie styczeń-marzec 2022 r. deweloperzy oddali do użytku 54,7 tys. nowych mieszkań w całej Polsce#. To oznacza, że co miesiąc w naszym kraju przybywa średnio kilkanaście tysięcy szczęśliwych nabywców swojego „M”. Najpierw zakup lokum, które istnieje tylko na papierze, a potem odebranie już kluczy do własnego nowego mieszkania to dla wielu spełnienie marzeń, ale kiedy pierwsze emocje już opadną, okazuje się, że stajemy przed kolejnym, nie mniej wymagającym zadaniem: wykończeniem i aranżacją wnętrza. Budżet, który trzeba przeznaczyć na ten cel, to obok zakupu, kolejny duży koszt, tym bardziej, że ceny potrzebnych materiałów i usług rosną w astronomicznym tempie. Przykład? W marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, ceny najpopularniejszych materiałów budowlanych są wyższe średnio o 28%[2] i ciągle rosną! Sytuacji nie poprawia też rekordowa dwucyfrowa inflacja, wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, rosnące ceny prądu i gazu. Rachunki za ten pierwszy są już o 24 proc. wyższe niż w 2021 r.[3] To wszystko sprawia, że kwoty, które świeżo upieczeni właściciele mieszkań zabezpieczyli na wykończenie i zagospodarowanie swoich lokali, topnieją z dnia na dzień. Jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni, łatwo możemy wpaść w nieplanowane długi! O tym, jak tego uniknąć w kolejnym materiale Intrum z cyklu „Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Złap chwilę dla siebie! Dlaczego nie warto rezygnować ze śniadania?

Wiecznie zimna kawa – brzmi znajomo? To niestety standardowe# śniadanie niejednej mamy. Najwyższy czas z tym skończyć! Tylko zdrowa i szczęśliwa mama jest w stanie zapewnić beztroskie i radosne dzieciństwo swoim pociechom. Ale zacznijmy od początku, tzn. pierwszego posiłku w ciągu dnia. Potem pójdzie już z górki.

(czytaj więcej)
0

Niezapomniany grill bez mięsa. Postaw na serowe przekąski i warzywa!

Majówka to niepisana data graniczna rozpoczynająca sezon grillowy. Wielu z nas# z radością na to czekało. Posiłek na łonie przyrody jest doskonałą okazją do spotkań towarzyskich czy rodzinnych. Niektórzy jednak tracą zapał, na myśl o ciężkostrawnych potrawach. A przecież grillowanie nie musi opierać się wyłącznie na mięsie. Tak naprawdę to łatwy i szybki sposób na dodanie smaku prostym i zdrowym warzywom czy zaserwowanie produktu w innej niż zwykle postaci. Poniższe wskazówki pomogą Ci przygotować ucztę zarówno dla Twoich wege znajomych, jak i dla tych, którzy chcą ograniczyć ilość mięsa w swojej diecie lub oprócz niego chętnie wypróbują nowe, ciekawe smaki. Bezmięsne grillowanie wciąż dla wielu brzmi jak oksymoron. Jeśli jesteś przyzwyczajony do steków i hamburgerów, być może będziesz musiał wykazać się kreatywnością, jeśli chodzi o to, co i jak grillować jako wegetarianin, weganin lub jako gospodarz, który zaprasza na grilla wegetarian lub wegan. Niemniej przygotowanie serowych przekąsek czy grillowanych warzyw może się okazać niezwykle ciekawą przygodą kulinarną. I kto wie – być może nowe smaki pokochają nawet najbardziej zagorzali mięsożercy.

(czytaj więcej)