Dziś mamy 5 grudnia 2023, wtorek, imieniny obchodzą:

19 listopada 2023

Konferencja Naukowa Muzealników Województwa. Spotkanie w Chełmnie

fot. Muzeum Ziemi Krajeńskiej

fot. Muzeum Ziemi Krajeńskiej

W piątek, 17 listopada wzięliśmy udział #w V Konferencji Naukowej Muzealników Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Podczas spotkania dzieliliśmy się między innymi wiedzą i doświadczeniami w postpandemicznych czasach. Wśród prelegentów znalazła się również nasza współpracowniczka pani Anna Sergott, który wygłosiła referat pt. "Wystawa Obrzędowość pogrzebowa jako przyczynek do dyskusji czy warto podejmować "trudne tematy"".

Tym razem muzealników z terenu naszego województwa gościło Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Spotkanie odbyło się w starym ratuszu miejskim, który od wielu lat pełni funkcję głównej siedziby chełmińskiego muzeum.

Jeśli nie mieliście okazji odwiedzić Chełmna, koniecznie musicie to zrobić. To niezwykle urokliwie miasto zachwyca mnogością zabytków w tym niemal kompletnie zachowanymi murami miejskimi z bramami i basztami, renesansowym ratuszem, gotyckimi kościołami takimi jak parafialny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Pofranciszkański kościół św. Jakuba i Mikołaja, Podominikański kościół św. ap. Piotra i Pawła, Kościół Ducha Świętego oraz wieloma innymi. Nas szczególnie zachwyciła panorama miasta widziana z drugiego brzegu Wisły.

Materiał: Tomasz Pasieka / Muzeum Ziemi Krajeńskiej

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż zakończony

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa 30 listopada 2023 r. zakończył #realizację pilotażowego projektu Paszportyzacja polskiej żywności. Pilotaż był realizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy i został uruchomiony w grudniu 2021 r. Koszt prac to 16,8 mln zł.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)
0

Spotkanie z największymi agencjami kosmicznymi. Zgłoszenia do 11 grudnia

Zachęcamy studentów zainteresowanych badaniami #kosmicznymi do udziału w warszawskim spotkaniu z przedstawicielami najważniejszych agencji kosmicznych świata. Wydarzenie odbędzie się 14 grudnia o godz. 14:00 w budynku Ministerstwa Edukacji i Nauki.

(czytaj więcej)