Dziś mamy 23 kwietnia 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

09 czerwca 2023

Komisja rolna zwołana w trybie pilnym. Gmina boryka sie z suszą

fot. powierzone

fot. powierzone

Dziś, na wniosek Burmistrza Kcyni p. Marka Szarugi w trybie pilnym zwołana została# Komisja Rolna, której głównym celem było podjęcie kroków i omówienie sytuacji związanej z panującą w naszym regionie suszą rolniczą.

Jak podkreślali wszyscy uczestnicy spotkania nie ulega wątpliwości, iż straty w rolnictwie będą ogromne i nie zmieni tego jednorazowy opad deszczu.

Omówiono problemy panujące w poszczególnych częściach gminy i dotyczące konkretnych upraw rolnych m.in. wszelkiego rodzaju zbóż, jak również buraków, kukurydzy. Stwierdzono z całą stanowczością, iż same rozmowy na temat ciężkiej sytuacji to za mało. Konieczne jest podjęcie zdecydowanych kroków tym bardziej, iż klęski żywiołowe od kilku lat nie omijają naszej gminy.

Efektem spotkania będą pisma, których treść została już sprecyzowana, a które trafią do instytucji wojewódzkich i centralnych m.in. urzędu wojewódzkiego, izb rolnych i ministerstwa rolnictwa. Pierwsze z nich zaakcentuje problemy z jakimi boryka się nasza gmina w związku z suszą i będzie wzywało do konkretnej pomocy kcyńskim rolnikom.

Drugie trafi do IMiGW, który ma w planach posadowienie wieży pomiarowej na terenie gminy Kcynia w miejscowości Iwno. Wieża taka będzie pokazywała pomiary stanu wód, opadów, temperatury bardziej prawidłowe, niż ta z której odczytów korzystamy obecnie, zlokalizowana po drugiej stronie Noteci. Jak podkreślali uczestnicy spotkania zdarza się często, iż deszcz nie dociera nad obszar naszej gminy, a pada właśnie na terenie nadnoteckim. Pomiary i prognozy z urządzenia nie są więc wiarygodne dla naszej gminy. Pismo będzie miało na celu prośbę o przyspieszenie procedur postawienia wieży pomiarowej.

Kolejne pismo skierowane zostanie do ARiMR a dotyczyło będzie przywrócenie gminy Kcynia jako ONW a wiec obszaru niekorzystnych warunków dla produkcji rolnej. W ramach poddziałania ONW z ograniczeniami naturalnymi wsparcie jest udzielane w celu zrekompensowania efektów istniejących utrudnień w produkcji rolnej na obszarach nizinnych, położonych poza granicami obszarów górskich, wynikających ze skumulowania występowania na tych obszarach ograniczeń naturalnych (tj. niskiej temperatury, niekorzystnej tekstury i kamienistości gleby, ograniczonej głębokość ukorzenienia, niekorzystnych właściwości chemicznych, dużego nachylenia terenu) w stosunku do obszarów, na których takie ograniczenia nie występują. Uznanie naszej gminy za ONW wiązałoby się więc z realną pomocą finansową dla naszych rolników.

Podczas spotkania omówiono również problem gniazdowania żurawi na naszych terenach i strat, jakie wyrządzają one na polach w okresie siewów zwłaszcza kukurydzy. Efektywną metodą zapobiegania szkodom wyrządzanym przez ptaki, w tym żurawie, jest płoszenie (na przykład z wykorzystaniem metody hukowej). Może ono zostać przeprowadzone po uzyskaniu zezwolenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, na podstawie art. 56 ust. 2 pkt 2 oraz ust. 4 pkt 2 ustawy o ochronie przyrody, w przypadku braku rozwiązań alternatywnych, jeżeli nie spowoduje to zagrożenia dla dziko występujących populacji chronionych gatunków zwierząt oraz wynika z konieczności ograniczenia poważnych szkód w odniesieniu do upraw rolnych.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, może wydać ustne zezwolenie na odstępstwo od ww. zakazu celem umożliwienia niezwłocznego podjęcia działań minimalizujących skalę szkód. Zezwolenie takie wydaje się na okres 7 dni. W tym czasie należy złożyć pisemny wniosek w trybie art. 56 ustawy o ochronie przyrody, celem uzyskania decyzji w formie pisemnej. Wzór wniosku wraz z niezbędnymi informacjami znajduje się na stronie internetowej

https://bydgoszcz.rdos.gov.pl/procedura-uzyskania-ustnego-zezwolenia-na-umyslne-ploszenie-i-niepokojenie-osobnikow-zurawia-i-labedzia?fbclid=IwAR1qDjZUi_ttr_yid-KSGr8g70cNU89x5cWy1eLCfUFKbLO7u9oeccWLQC0

Zezwoleń ustnych udziela Pani dr Maria Dombrowicz – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy (tel. 52 50-65-666 - Sekretariat/733 456 333). Przed rozmową należy przygotować następujące informacje niezbędne do udzielenia zezwolenia:
- dane wnioskodawcy: imię i nazwisko oraz adres,
- numer telefonu kontaktowego,
- gatunek lub gatunki wyrządzające szkody,
- lokalizacja obszaru, którego dotyczy wniosek: numery działek wraz z obrębami.

Materiał: Ewa Hałas/ Urząd Miejski w Kcyni

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 8 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Kolejna wędrówka wzdłuż rzeki Noteć. Trasa nie będzie trudna

Zapraszam na wędrówkę z cyklu# "Po bezdrożach".

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)