Dziś mamy 14 stycznia 2025, wtorek, imieniny obchodzą:

10 stycznia 2025

Kolejna premiera Teatru Meandry. "Mały Książę" wprawił w zachwyt

fot. LZ

fot. LZ

„Dobrze widzi się tylko sercem. To, co najważniejsze, jest niewidoczne# dla oczu” czy „Dorośli nigdy niczego sami nie potrafią zrozumieć i wciąż trzeba im coś objaśniać, co dla dzieci jest bardzo męczące” - to cytaty z „Małego Księcia”, które trwale zapisały się w kulturze. Dzięki młodym aktorom Teatru Meandry z Szubina te słowa rozbrzmiały na nowo na szkolnej scenie teatralnej.

Mały Książę mieszka na maleńkiej asteroidzie B612. Któż z nas nie zna tej filozoficznej opowiastki o podróży małego chłopca na różne planety? Tym razem, za sprawą Teatru Meandry działającego w I Liceum Ogólnokształcącym w Szubinie, Mały Książę trafił do Szubina, bo właśnie „Mały Książę” to tytuł kolejnego spektaklu Teatru Meandry w reżyserii Arletty Jagodzińskiej. Premiera odbyła się w czwartek, 9 stycznia 2025 roku. Szkolna aula wypełniła się zaproszonymi gośćmi, a młodzi aktorzy zaprezentowali na scenie sztukę teatralną opartą na książce autorstwa Antoine de  Saint-Exupéry'ego.

W rolę Małego Księcia wcielił się Igor Konieczka. Wraz z nim na scenie wystąpiły: Lena Czarnecka, Martyna Miziuła, Zuzanna Bak, Julia Grabowska, Barbara Siuchnińska i Julita Jackowska. O oprawę świetlną i muzyczną zadbali Antoni Masiakowski i Franciszek Chudzyński.

Mały Książę większość czasu spędzał na czyszczeniu wulkanów i plewieniu chwastów. Pewnego dnia odkrył, że na jego planecie wyrosła róża. Chłopiec regularnie ją podlewał i osłaniał przed wiatrem, ale kwiat nie doceniał jego starań. Zniechęcony zachowaniem róży, Mały Książę postanowił wyruszyć w podróż na inne planety. Na każdej z nich główny bohater poznał różne postaci, które skłaniały go do refleksji nad światem i życiem. Mieszkaniec asteroidy B 612 trafił również na Ziemię…Główny bohater utworu uczył dorosłych patrzenia na świat oczami dziecka. „Mały Książę” to uniwersalna historia o przyjaźni, dorastaniu, współodpowiedzialności i przywiązaniu. I właśnie to wszystko starają się przekazać młodzi aktorzy, uczniowie szubińskiego liceum. Czy im się to udaje? Można ocenić samemu, bo kolejne premierowe spektakle już w sobotę - 11 stycznia 2025 roku i w środę - 15 stycznia 2025 roku o godzinie 18.00. Oczywiście w auli LO Szubin.

Tuż po występie, który zakończył się owacją na stojąco, Arletta Jagodzińska podziękowała anonimowym darczyńcom za wsparcie w zakupie sprzętu nagłaśniającego oraz Wydawnictwu Profill z Szubina za ośmioletnią współpracę. - Ogromne podziękowania składamy na ręce pani Jolanty Litwin-Sarzyńskiej, bo od samego początku, od pierwszego występu, jest z nami. Możecie mi Państwo zazdrościć, bo praca z taką młodzieżą to ogromna przyjemność. Są to niesamowite chwile, które dzieją się na próbach – powiedziała reżyserka Teatru Meandry.

Nie brakowało oczywiście gratulacji, kwiatów i słodkich upominków od zaproszonych gości. Kilka słów do aktorów skierowała m.in. Jolanta Litwin-Sarzyńska, aktorka Teatru Syrena w Warszawie. - Wspaniali młodzi ludzie są genialnym przykładem dla reszty mieszkańców Szubina, dla młodzieży, uczniów tej szkoły i pozostałych szkół. To nie jest proste wyjść na scenę przed nauczycielami, przed rodziną, ale przede wszystkim przed rówieśnikami. To ogromna odwaga i to, że ci ludzie godzą naukę z nauką tekstu, z przychodzeniem na próby. To jest ogromne poświęcenie. Oczywiście robią to dla siebie. Bardzo się wzruszyłam, to jest dla mnie bardzo duża lekcja – powiedziała.

Stworzenie licealnego teatru w 2000 roku było pomysłem Hanny i Mariusza Zielińskich. Od 2017 roku reżyserką Teatru Meandry jest Arletta Jagodzińska, polonistka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szubinie.

Oceń artykuł: 10 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

    • -2 (8)

    U.S.A płonie za grzechy złych ludzi, w dniu 10-01-2025 09:08:50 napisał:

    Droga, niejednokrotnie zdolna młodzieży, pamiętajcie trzymajcie paluszek w 4 ech literach elity, która siedzi w pierwszych rzędach, a będzie wam dane zrobić kariery o jakich marzycie, a czy będziecie szczęśliwi? To są ludzie, którzy potrzebują blichtru, władzy i uwielbienia żeby się dowartościować i zaistnieć. Jednak często się okazuje, że robią rzeczy okrutne, obrzydliwe, niemoralne i nieetyczne dokładnie wbrew temu co ich złotouste twarze wygłaszają. Żyją w swojej wyimaginowanej rzeczywistości popartej najdoskonalszym systemem jakim do tej pory wymyśliła ludzka istota- demokracja

    odpowiedz

    • 0 (4)

    meander, w dniu 10-01-2025 12:00:11 napisał:

    kiedyś to były meandry

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 1 (3)

    Jarząbek, w dniu 10-01-2025 12:59:08 napisał:

    Brawo!!!

    odpowiedz

    • 1 (5)

    kibic, w dniu 10-01-2025 19:46:36 napisał:

    Brawo! Super przedstawienie! Mając tak utalentowanych aktorów przedstawienie powinno być wystawiane w Domu Kultury kilka razy! Mamy utalentowanych młodych artystów a więc nic tylko pokazywać to szerzej! Szkoły powinny obowiązkowo iść na to przedstawienie. Gmina powinna udostępnić świetlice gdzie można to pokazać i promować takie dobro! Brawo aktorzy brawo dla reżyserki!!

    odpowiedz

    • -2 (4)

    Były fan, w dniu 10-01-2025 22:07:20 napisał:

    Meandry to były i dawno się skończyły.Na nazwie nie da się ciągnąć.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Budowa hal
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Budowa magazynów
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Zadaj pytanie
40PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?

Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.

(czytaj więcej)
0

Fundacja DKMS podsumowała rok. Nowi dawcy szpiku

Czy w ciągu zaledwie jednego roku można zmienić rzeczywistość #osób chorych, które stanęły do walki z bezkompromisowym przeciwnikiem – nowotworem krwi? Fundacja DKMS, największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, udowadnia, że tak! W 2024 roku do jej bazy dołączyły aż 119 433 osoby, a 1527 dawców faktycznych dało szansę na życie swoim „bliźniakom genetycznym” – w Polsce i na świecie! To efekt nieustannej edukacji na temat idei dawstwa, ale i ogromnego zaangażowana dawców szpiku, społeczeństwa, mediów, wolontariuszy oraz darczyńców.

(czytaj więcej)
0

Obowiązkowe badania lekarskie dla myśliwych? Propozycja zmiany przepisów

Polacy popierają wprowadzenie obowiązkowych badań dla myśliwych# ze względu na posiadanie przez nich broni palnej. Wskazują zarówno potrzebę przeprowadzenia badań lekarskich (86 proc.), jak i psychologicznych (88 proc.) - wynika z badania przeprowadzonego w grudniu 2024 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

(czytaj więcej)
0

Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu

Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.

(czytaj więcej)