Jedna szkoła w dwóch budynkach. Czy uczniów z Dobieszewa czekają zmiany?

fot. archiwum
Czy dzieci uczące się w budynku szkolnym w Dobieszewie nie mogą uczyć się w# Chwaliszewie? Takie, jak na razie „luźne” pytanie, padło na jednym z jesiennych wspólnych posiedzeń komisji Rady Miejskiej. Czy burmistrz Marek Szaruga ma w planach przeniesienie szkoły do Chwaliszewa?
Szkoła Podstawowa im. bł. Marii Karłowskiej w Dobieszewie mieści się w dwóch budynkach. Aktualnie w Dobieszewie uczy się 44 uczniów z klas 0-III. Uczniowie klas IV-VIII uczą się w budynku w Chwaliszewie i jest ich 34. Tak jest od czasu, kiedy zlikwidowane zostały gimnazja. Wcześniej w Chwaliszewie uczyli się właśnie gimnazjaliści.
To radny Ryszard Korbal zadał pytanie, czy dzieci z Dobieszewa nie mogą uczyć się w Chwaliszewie. Radna Ewa Tomaszek, która jednocześnie jest pracownicą szkoły, powiedziała, że interesowała się już tą sprawą, więc może udzielić odpowiedzi na pytanie. - Jest wielu ludzi, którym zależy na tym, aby szkoła znajdowała się w jednym budynku. Kiedy ruszyliśmy z burmistrzem temat przeniesienia dzieci do budynku w Chwaliszewie, a było to 2 lata temu, budziło to kontrowersje wśród mieszkańców Dobieszewa. Tak jest zwykle w przypadku likwidacji szkoły. Jeśli chcielibyśmy się za to zabrać i zrobić to tak, jak należy, musielibyśmy całkowicie zlikwidować Szkołę Podstawową w Dobieszewie. Procedura jest taka sama, jak w przypadku likwidacji szkół w Sipiorach i Rozstrzębowie. Na to musi się zgodzić kurator oświaty, potrzebujemy też opinii związków zawodowych, itp. Później musielibyśmy utworzyć nową Szkołę Podstawową w Chwaliszewie – wytłumaczyła Tomaszek.
Radna Magdalena Wyczańska-Jabłkowska stwierdziła, że jeżeli szkoła wyraża taką chęć, to za chwilę będzie dobry moment na podjęcie uchwały intencyjnej w tej sprawie. (Takie uchwały zwykle podejmowane są w lutym).
Ewa Tomaszek powiedziała, że nauczyciele nie mają nic przeciwko temu. - Dla nas byłoby to łatwiejsze. Pracowalibyśmy w jednym budynku. Teraz są nauczyciele, którzy łączą pracę w trzech miejscach: Dobieszewo i Chwaliszewo, a do tego Laskownica czy Rozstrzębowo - wytłumaczyła. Dodała, że rodzice, którzy najbardziej sprzeciwiali się ewentualnej zmianie, od września i tak będą mieli dzieci już w IV klasie, więc siłą rzeczy będą one uczyły się w budynku w Chwaliszewie.
Jan Kurant podziela pomysł przeniesienia szkoły do Chwaliszewa. - Jest taka potrzeba. Szkoła ma najmniejszą liczbę uczniów. Jest ich aktualnie 78. Sytuacja Sipior została rozwiązana. W Rozstrzębowie jest lepiej, bo większość uczniów z Sipior podjęła naukę właśnie tam, a nie w Kcyni. (28 osób z Sipior uczy się w Rozstrzębowie, 4 w Kcyni). W Dobieszewie średnia uczniów w klasie to 8,88, a utrzymujemy dwa obiekty. Musimy coś z tym zrobić. Oczywiście to tylko sprawy wewnętrzne, bo szkoła by została, ale jej siedziba byłaby w jednym obiekcie. Szukamy oszczędności – powiedział przewodniczący Rady.
Czy jest to dyskusja jedynie o możliwościach czy rzeczywiście jest chęć na wprowadzenie zmian? Jan Kurant mówi, że trzeba będzie porozmawiać ze społecznością Dobieszewa, bo takie zmiany są konieczne.
Co na ten temat ma do powiedzenia dyrektor szkoły, dr Antoni Kalka? - Dotychczas nie prowadzono oficjalnych rozmów z organem prowadzącym na temat ewentualnego funkcjonowania Szkoły Podstawowej w Dobieszewie w jednym budynku, np. w Chwaliszewie. Nie pojawiły się także żadne sugestie w tej sprawie ze strony rodziców, uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i administracji. Nie było oficjalnych rozmów w zakresie tego zagadnienia. Do tej pory, zarówno rada rodziców, rada pedagogiczna, pracownicy obsługi nie zwracali się do mnie o podjęcie tej problematyki - powiedział. Jakie jest stanowisko dyrektora szkoły w tej sprawie? - Uważam, że prowadzenie szkoły jednocześnie w Dobieszewie, jak i w Chwaliszewie, czy w ewentualnej przyszłości w jednym, wybranym budynku szkolnym, nie spowoduje większych zmian organizacyjnych, czy sposobie kształcenia uczniów – twierdzi Kalka.
Co do samej procedury „wykluczenia” jednego budynku szkolnego, dyrektor szkoły przyznaje, że nie zna ostatecznej procedury prawnej, która w sposób konstruktywny umożliwia wykluczenie z funkcjonowania jednego z budynków szkolnych, zachowując ciągłość nauczania. - Zapewne, jeśli kiedyś to tego by doszło, wymagana będzie duża roztropność i mądrość organu prowadzącego szkołę. Znając burmistrza Kcyni, wierzę, że nie odbędzie się nic, co mogłoby niekorzystnie wpłynąć na dobro każdego ucznia z obwodu szkolnego – podsumowuje dr Antoni Kalka.
Jak na razie w gminie nie zapadły żadne decyzje w tej sprawie.
Źródło:
Czytaj również
- O tradycjach i obrzędach w bibliotece. Wielkanocne zajęcia dla dzieci
- Pogadanka o wagarach i bezpieczeństwie w sieci. Mundurowi w szkole
- Uczniowie wysłuchali prelekcji o cyberprzemocy. Spotkanie z policjantką
- Prezentacja dotycząca bibliotek. Wyobraźnia gości była ogromna
- Lekcja muzealna. Uczniowie poznali dzieje zbiorów i ich charakterystykę
Dodaj komentarz
Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.
(czytaj więcej)Miesiąc Świadomości Endometriozy. Jak radzić sobie z chorobą?

Marzec już od 30 lat jest obchodzony na całym świecie jako miesiąc świadomości endometriozy. #W przypadku wielu kobiet endometrioza jest chorobą, która znacząco wpływa na ich codzienne funkcjonowanie. Z pewnością warto poświęcić czas na zrozumienie tego powszechnego, ale często niezrozumiałego schorzenia, które może powodować m.in. bolesne i ciężkie miesiączki, a także problemy z płodnością. Co zrobić, by po pierwsze rozpoznać objawy choroby, a następnie radzić sobie z nią tak, by mimo wszystko móc cieszyć się życiem i swoją kobiecością? Jest kilka sposobów.
(czytaj więcej)Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.
(czytaj więcej)Czy można mrozić jajka? Bezpieczne i prawidłowe przechowywanie

Jajo to produkt zaskakująco trwały. Może być pyszne i w pełni wartościowe przez miesiąc, a nawet #dwa miesiące od daty zniesienia! Jak to możliwe? Wystarczy przestrzegać kilku za-sad. Przygotowaliśmy krótki poradnik na temat tego, jak bezpiecznie i prawidłowo prze-chowywać jaja – te surowe i te ugotowane.
(czytaj więcej)
Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad
Dom, w dniu 28-01-2023 07:24:40 napisał:
odpowiedz
mizia, w dniu 28-01-2023 07:26:16 napisał:
odpowiedz
Kcyniak, w dniu 28-01-2023 19:09:03 napisał:
odpowiedz
Znaffca, w dniu 29-01-2023 18:12:19 napisał:
odpowiedz
Wera, w dniu 30-01-2023 12:12:16 napisał:
odpowiedz
BB, w dniu 11-02-2023 19:58:17 napisał:
odpowiedz
ABC, w dniu 12-02-2023 10:45:19 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!