Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

15 września 2020

Jakie są najpopularniejsze imiona? Najnowsze zestawienie

fot. Ministerstwo Cyfryzacji

fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Mamy zmianę na pozycji lidera, a dokładnie# liderki, wśród najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom! W męskiej kategorii zmian brak. Sprawdźcie, jakie imiona – w pierwszym półroczu tego roku – rodzice nadawali swoim dzieciom najczęściej.

Królowe są dwie

Żeby się wszystkim podobało, żeby się dobrze kojarzyło, może po babci, wujku, stryjence, a może po ulubionym bohaterze literackim…? – wybór imienia dla dziecka często nie jest łatwy. Jeśli niebawem zostaniecie rodzicami w opublikowanym na Dane.gov.pl zestawieniu znajdziecie wiele inspiracji. A jeśli nie macie w planach powiększenia rodziny – możecie sprawdzić, jak Wasze imię radzi sobie w tym rankingu. A jakie imiona są w tym roku najpopularniejsze?

Zacznijmy od pań. W tym zestawieniu – w porównaniu z ubiegłym rokiem – mamy zmianę. Tym razem na pierwszym miejscu znalazła się Julia. Choć prawda jest taka, że królowe są dwie. Zuzanna, która do tej pory zajmowała pozycję liderki ustąpiła miejsce Julii bardzo niedużą różnicą.

W pierwszym półroczu tego roku jest tylko 10 Julek więcej niż Zuź! Jeśli chodzi o pozostałe miejsca w rankingu – niewiele się w nim zmienia. Poza tym, że w TOP 10 nie ma już Amelii. Jej miejsce zastąpiła Laura.

Oto szczegóły:

Top 10 imion dla córek (dla porównania w nawiasie podajemy pozycję danego imienia w 2019 roku):

1. Julia – 3649 dziewczynek (w 2019 r. Zuzanna)

2. Zuzanna – 3639 (przed rokiem była to Julia)

3. Zofia – 3588 (3. miejsce również przed rokiem)

4. Hanna – 3364 (Maja)

5. Maja – 3244 (Hanna)

6. Lena – 2633 ( 6. pozycja również w 2019 r.)

7. Alicja – 2564 (to samo miejsce również w ubiegłym roku)

8. Oliwia – 2395 (Maria)

9. Maria – 2372 (Oliwia)

10. Laura - 2049 (Amelia)

Jego wysokość Antoni

W przypadku chłopców nie odnotowaliśmy zmian na podium. Tutaj od lat króluje Antoni. Drugi Jan i trzeci Jakub także utrzymali swoje wysokie miejsca.

Top 10 imion dla synów:

2. Antoni – 4037 (lider również w 2019 r.)

3. Jan – 3823 (również 2. miejsce)

4. Jakub – 3614 (nadal na 3. pozycji)

5. Aleksander – 3541

6. Franciszek - 3499 (Szymon)

7. Szymon – 3107 (Franciszek)

8. Filip - 2744

9. Mikołaj – 2587

10. Stanisław – 2522 (Wojciech)

11. Wojciech – 2416 (Adam)

Oryginalne mniej popularne

Jednak nie wszyscy rodzice szukają inspiracji pośród najpopularniejszych imion. Niektórzy decydują się na bardziej nieszablonowe wybory.

Rebeka, Lotta i Soraja – to dziewczęce imiona, które w naszym zestawieniu pojawiają się najrzadziej. Natomiast wśród chłopców możemy spotkać m. in. Zbyszka, Tymura, czy Platona.

Wybierając imię dla potomka powinniśmy pamiętać, że według prawa, nie powinniśmy decydować się na imię ośmieszające. Co więcej, imię powinno wskazywać też na płeć dziecka. Jeśli nie zastosujemy się do tych zasad, kierownik urzędu stanu cywilnego (USC), w którym chcemy zarejestrować naszego potomka, może odrzucić nasz wybór.

A co do rejestracji narodzin to najłatwiej zrobić to… oczywiście przez internet.

Kopalnia danych

Baza najczęściej nadawanych imion to tylko jeden z ponad 13 000 zasobów dostępnych na Dane.gov.pl. Na portalu znajdziecie również wiele innych przydatnych i interesujących danych z zakresu gospodarki, turystyki, czy socjologii.

- Udostępniamy je wszystkie za darmo, do ponownego wykorzystywania, również do celów komercyjnych – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Otwarte dane to świetny impuls dla rozwoju gospodarki. Dzięki udostępnianym na naszym portalu informacjom powstało już wiele użytecznych aplikacji, produktów i usług. Czekamy na kolejne – dodaje szef MC.

Co ważne, niektóre – dostępne na naszym portalu - zasoby są otwarte przez API, czyli kod używany przez programy komputerowe, który umożliwia ich wzajemną komunikację.

Materiał: Ministerstwo Cyfryzacji

Oceń artykuł: 11 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Budowa hal
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)