Dziś mamy 24 października 2020, sobota, imieniny obchodzą:

16 października 2020

Helena Bembnista jako przykład losu straconego pokolenia. Wykład ks. Michała Damazyna

fot. Jolanta Dąbrowska

fot. Jolanta Dąbrowska

Motywem wykładu ks. Michała Damazyna były słowa wiersza „Pokolenie” Krzysztofa #Kamila Baczyńskiego - „Nas nauczono. Nie ma litości (…)”.

Losy Heleny Bembnisty stały się kanwą opowieści o tzw. „straconym pokoleniu”, które złożyło ofiarę ze swojego życia, podczas II wojny światowej. Urodzona i wychowana w Nakle, Helena Bembnista w wieku 20 lat została rozstrzelana w Bydgoszczy, na podstawie fałszywego donosu sąsiadki Niemki. Jej tragiczne losy zostały opisane w książce autorstwa ks. Michała Damazyna „Bydgoszczan portret własny”. Książka stanowi symbol pamięci i jest jednocześnie hołdem złożonym niewinnym ofiarom hitlerowskiego terroru.

Puentą spotkania był apel o godne upamiętnienie Heleny Bembnisty oraz przybliżenie jej postaci nakielanom. Wykład zainicjował Dni Kultury Chrześcijańskiej w Nakle nad Notecią.

Materiał: Jolanta Dąbrowska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 8 10

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Ani w marcu, ani w październiku. Tegoroczna Otyliada odwołana

Ogólnopolski Nocny Maraton Pływacki OTYLIADA w tym roku został odwołany.

(czytaj więcej)