Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

13 listopada 2020

Film o obozie jenieckim w Szubinie. Nowy projekt Towarzystwa Historycznego

fot. Dominik Krzeszewski

fot. Dominik Krzeszewski

Po marcowej premierze filmu „Mój Ostatni List” mieliśmy zaszczyt usłyszeć wiele #ciepłych słów, podziękowań i gratulacji, jednak nie zamierzamy spoczywać na laurach, wręcz przeciwnie, postanowiliśmy zrealizować kolejny projekt i włożyć w niego jeszcze więcej czasu, zaangażowania i przede wszystkim serca.

Tak jak poprzednio, film udostępniony będzie publicznie, a my nie będziemy pobierać żadnych opłat za jego dystrybucję. Dlaczego? Ponieważ naszą misją jest popularyzowanie historii naszego regionu, głównie wśród dzieci i młodzieży. W związku z tym, kopie zostaną również udostępnione szkołom i nauczycielom do zajęć dydaktycznych.

Tym razem postanowiliśmy oddalić się trochę od naszej rodzimej Kcyni i zawitać do Szubina. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż podczas II Wojny Światowej znajdował się tam obóz jeniecki, w którym umieszczano alianckich oficerów wielu nacji niemal ze wszystkich kontynentów. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się ponownie przybliżyć Państwu historię jednego z najbardziej bolesnych konfliktów dla naszego narodu. Jednak tym razem poprzeczkę postanowiliśmy zawiesić wyżej, ponieważ fabuła, której na razie nie będziemy nikomu zdradzać, będzie oparta na faktach.

Przy projekcie współpracujemy z Muzeum Ziemi Szubińskiej i Polsko-Amerykańską Fundacją Upamiętnienia Obozów Jenieckich w Szubinie. Mundury do sesji zdjęciowej otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Bydgoskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej ZHR.

Link do zrzutki tutaj.

Materiał: Stanisław Dąbrowski, Towarzystwo Historyczne w Kcyni

Oceń artykuł: 10 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (6)

    a, w dniu 13-11-2020 21:09:55 napisał:

    Świetny pomysł. Szkoda, że sami mieszkańcy Szubina tak niewiele wiedzą o oflagu, a historia jest arcyciekawa. Ciekawe, czy mieszkańcy czerwonych budynków przy Kcyńskiej wiedzą, co tam kiedyś było. A przecież jeszcze parę lat temu (nie wiem, czy jeszcze jest) był zachowany fragment oryginalnego ogrodzenia z drutem kolczastym od strony kaplicy św. Anny. Gratuluję pomysłu, mam nadzieję, że uda się ten film zrealizować, bo naprawdę warto znać własną historię. Na zachodzie takie miejsce jak były oflag byłoby objęte "historyczną ochroną", szkoda, że u nas wszystko marnieje.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

Podstawowe szkolenie łączników i zwiadowców. Zajęcia w Kowalewku

W ramach rocznego planu pracy zatwierdzonego przez #Komendę Jednostki w Kowalewku trwają zajęcia z zakresu budowy i obsługi motocykli typu Honda 125 SL, a także qadów Yamaha Grizzly 550.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed niechcianymi wiadomościami. Nowe zabezpieczenia

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni świadczący #usługi SMS podłączyli się do systemu telegraf.cert.pl, służącego do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS. Dzięki czemu blokowane będą oszukańcze wiadomości SMS, które są zgodne z przygotowanymi przez CSIRT NASK wzorcami.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)